Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

  Дали во МК е добро платена секоја работа?

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyНед Јан 16, 2011 8:19 pm

Што мислите - Дали во Македонија е добро платена секоја работа?

Јас сметам дека не е! Секоја работа си има своја тежина, но за жал кај нас тоа не се гледа, ниту пак се форсира! Просечните плати кај нас се околу 10,000 денари месечно, тие пари се мноогу малку!
Докторите - ако не се платени, како ќе ги лекуваат болните? Како прво нема ни да имаат желба ни да те видат, а не пак да те прегледааат или пак нешто друго. Тие спасуваат животи, треба да имаат голема плата, за жал имаат помала плата.
Професорите - ги учат децата да станат писмени, обрнуваат големо внимание дневно со нив, но и тие не се платени - ЗОШТО? ...........

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? ZrxTm12
 Дали во МК е добро платена секоја работа? 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
misticna
Опомена
Опомена


Број на мислења : 17

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyПон Јан 17, 2011 3:57 am

malku smesno prasanje i mi nema nikakva logika prasanjevo koga poise od pola luge vo nasava drzava nemaat pari da jadat leb, drugata polovina se vo najmala raka nevraboteni i ostanatite rabotat ama se znae so kakvi primanja i sega nie da zborime dali vo makedonija SEKOJA rabota e doobro platena mi e tragicno i smesno. A i da ne zborime deka doktorite i profesorite i ne zimaat taka malka plata sprema drugite plati vo drzavava, nekoj ke bide sreken i pola od nivnoto da go zima ama ne oni se stalno nezadovolni i jas imam super profesija pa nemam rabota ama zaradi mene ne strada nikoj drug pa taka i toj sto si se fatil na oroto neka si go igra do kraj ako saka da bide doktor znae kolkavi se primanjata i neka si bide isto i profesor i so ja znam tamu ako ne mu se sviga neka go otstapi mestoto na drug sto ke bide sreken so takva plata i neka si bara drugo care a ne nemale zelba doktorite da ne pregledaat e ke ima i te kako zelba da me pregleda koga ovoj narod malku ke se svesti i nema da gi zali tuku ke si rece cekaj be ovoj toa mu e rabota da vidis togas kako ke ima zelba da te pregleda
a kaj se bezbrojnite pokloncinja sto gi dobivaat sekojdnevno od pacientite eve na strana da trgnam potplatuvanje ama ete sekoj den dobivaat po 10 bombonieri i vina i kafinja toa malku li e utre da saka moze da gi prodade i etwe mu kes
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyПон Јан 17, 2011 11:43 am

Temava epten me pogodi i ako pocnam da pisuvam mnogu ke se iznerviram , rabotam skoro 6 godini i za ovie 6 godini samo 1000 denari mi zgolemena platata a da ne kazam deka ne zimam ni prosecna plata od 200 eur ako taa ja racunaat za prosecna.kako i da e mnogu sum razocarana od platite sto gi davaat poveketo privatnici, ne vikam ne ima i luge koi se dobro plateni ali se malce.
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja

Број на мислења : 63
Female Возраст : 36

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyПон Јан 17, 2011 12:57 pm

misticna напиша:
A i da ne zborime deka doktorite i profesorite i ne zimaat taka malka plata sprema drugite plati vo drzavava, nekoj ke bide sreken i pola od nivnoto da go zima ama ne oni se stalno nezadovolni i jas imam super profesija pa nemam rabota ama zaradi mene ne strada nikoj drug pa taka i toj sto si se fatil na oroto neka si go igra do kraj ako saka da bide doktor znae kolkavi se primanjata i neka si bide isto i profesor i so ja znam tamu ako ne mu se sviga neka go otstapi mestoto na drug sto ke bide sreken so takva plata i neka si bara drugo care a ne nemale zelba doktorite da ne pregledaat e ke ima i te kako zelba da me pregleda koga ovoj narod malku ke se svesti i nema da gi zali tuku ke si rece cekaj be ovoj toa mu e rabota da vidis togas kako ke ima zelba da te pregleda
a kaj se bezbrojnite pokloncinja sto gi dobivaat sekojdnevno od pacientite eve na strana da trgnam potplatuvanje ama ete sekoj den dobivaat po 10 bombonieri i vina i kafinja toa malku li e utre da saka moze da gi prodade i etwe mu kes

Е баш ме интересира дали знаеш колку е платата на еден доктор. И кој е тој што ќе биде задоволен и со пола од неговата плата. Истото важи и за професорите. Меѓутоа ова со докторската плата стварно ме изиритира, затоа што јас знам колку плата зема доктор. А исто така знам и колкава цена се плаќа за тој доктор да го заврши факултетот за да може да работи и прегледува луѓе. И не, притоа не мислам само на финансискиите кои што семејството на еден студент по медицина или специјализант треба да ги вложи за тој да заврши, зборувам и за сите други жртви кои се даваати од тој што стдудира или специјализира и од целото негово семејство.
Ако ги знаеш сите овие работи, ако знеш колку кошта еден семестар, за студент или специјализант на медицина и ако си го поминала тој пат лично или некој твој близок, тогаш можеш да коментираш дека се добро платени.
А дека треба да битат задоволни од бомбониерите, вината или кафињата што некој пациент ќе ги донесе и дека можат да ги продадат па за нив да добијат пари, ти се молам да не се навредуваме. Најди ми едне доктор што е задоволен од тоа. Сите би ти рекле: Мене не ми требаат бомбони, кафе или вино, мене ми требаат пари, па тогаш јас сам ќе си купам се што ми треба.


__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? Dev223pr___
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyПон Јан 17, 2011 1:15 pm

Мистична - секој човек верувам дека ке прими некој поклон во знак на внимание и благодарност. Се согласувам со Тања, провери колку зима еден доктор? Дали е тоа доволно мотивирачко за да тој максимално се посвети кон работата? дали еден продавач во продавница зема солидна плата работејќи цела недела освен еден ден кој им го даваат за слободен ден, а мораат во оговорите да пишуваат дека им следат по два дена слободни во неделата. Мораат исто така да потпишат дека имаат летен одмор од месец дена а тие едвај две недели се дома. Платата ја земаат мала во однос на договорот. Ова го зборам за еден продавач во маркет.Па фер ли е толку да се мачат и да работат луѓето а да не се и тие платени. Нивната плата просечно им изнасува 8000 денари верувале или не, а каде им се мањаците?
Ако почнам за говорам за еден професор кој зима просечно 12000 денари плата - тоа е жива срамота, Завршил факултет, предава учи деца,образува и за крај да има толку мала плата + храната и превоз од 2200денари, епа глема срамота е. Некој ке рече -Тие немаат работа, добро е и што зимаат толку мала плата! - Но вистината е дека тие постојано работат и учат, се надоградуваат, но сето тоа нив не им е платено. Како може на наставниците од Албанската националност платата да има биде екстра голема во споредба со наставниците од македонска националност? Дали ова само некој го знаел или не? Мене толку многу ме изреволтира, какво право е тоа во нашата држава - тие да зимаат по 20,000 плата а ние 12,000денари - кога имаат завршено исто образование? Која е разликата тогаш?

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? ZrxTm12
 Дали во МК е добро платена секоја работа? 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Party girl
Баниран
Баниран
Party girl

Број на мислења : 9
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 4:08 pm

tanja напиша:
А исто така знам и колкава цена се плаќа за тој доктор да го заврши факултетот за да може да работи и прегледува луѓе. И не, притоа не мислам само на финансискиите кои што семејството на еден студент по медицина или специјализант треба да ги вложи за тој да заврши, зборувам и за сите други жртви кои се даваати од тој што стдудира или специјализира и од целото негово семејство.
Ако ги знаеш сите овие работи, ако знеш колку кошта еден семестар, за студент или специјализант на медицина и ако си го поминала тој пат лично или некој твој близок, тогаш можеш да коментираш дека се добро платени.
mesas babi i zabi, tanja. sto treba sea, zatoa sto doktorot mnogu vlozil za da stane toa sto e, treba da zima pogolema plata? JAS treba da mu gi refundiram trosocite sto gi imal dodeka studiral? negov izbor e negovata profesija i ne gledam povrzanost na naslovot na temata so ova so si go pisala ti.
osven menadzerite, direktorite i tie sto se na pozicija, platite kaj nas se mali. znaeme zasto e toa taka, da ne navlagam vo politika.
no ne bi mozela da go povrzam rabotnoto mesto so visinata na platata. profesorite gi opismenuvaat decata, doktorite gi lecat i zatoa treba da imaat visoki plati? sto e so prodavacite? da prostite na izrazot, jajcata gi ostavat tegnejki i krevajki gajbi, paketi, vreki i sto ti se ne za da imame nie sekoj den svezo mleko i svez leb za jadenje. teska fizicka rabota. ili pekaron sto stanal vo 3 sabajle za da vo 7 kupime vrukjo lepce od furna. niedna profesija ne bi ja potcenila nitu pa mozam da gi sporeduvam vaka ednostavno kako vo gornite postovi.
sekoj trud treba da bide soodvetno cenet i platen.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:11 pm

Никој не спомнува дека секој работа не треба да биде соодветно платена.
Физичката работа е физички најтешка тоа е точно,но никој не го обезвредни нивниот труд.
Party girl никаде негледам мешање баби и жаби.Незнам зошто така си сватила.Секој коментира за тежината на работата и образованието и во однос на тоа која е платата.
Секое дообразување чити и тоа како многу.
Сепак платите во МКД не се убаво распределени,но постои хиерархија во сите земји па така и кај нас.
На врвот се докторите,учителите итн итн тоа најопштествено добро.И зошто воопшто некој да не зима поголема плата.Па треба сите да се бориме за повеќе плата не само докторите или продавачите.
И точно знаеме која професија или занимање колку плата носи.И тоа е тоа.Работите ние ги менуваме колку можеме,другото е на власта (која и да е).
Може и тука е проблемот помегу она што сакаме да го работиме или мораме а платата е мала,и да се работи незаинтересирано а да се зема висока плата.
Појдете само од тоа дека сите сакаат (до некаде и јас) да бидат државни службеници.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Party girl
Баниран
Баниран
Party girl

Број на мислења : 9
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:23 pm

sakaat da bidat drzavni sluzbenici ama ne zaradi platata tuku zaradi NErabotenjeto i nemanjeto na nikakva odgovornost. ke si gi odremat 8 saati na rabota svirkajki si, nesto ke podrabotat i na prvi platata stignala. zborot mi bese deka tie sto se educirale dolgo vreme toa go napravile po svoj sopstven izbor i zelba, i toa ne znaci deka zaradi toa treba da zemat pogolemi plati. za da si gi vratat parite koi gi vlozile vo studiranjeto. toa sakav da kazam.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:30 pm

ова значи дека си државен службеник? јас многу би сакала ако е така и ако може како тебе да ме вработиш верувај ми многу сакам. ама исто така сакам и државните службеници за кои пишуваш, ако не си еден од нив, да ти кажат како некои од нив навистина работат и се одговорни за тоа што го сработиле. и незнам зошто синоним за неработење се секогаш државните институции.точно е дека секој си го одбира патот за своето образование меѓутоа тоа не значи дека некој има право да го деградира прво како човек а потоа и како професионалец. и да тука влегува и тој што растовара гајби.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:31 pm

Точно тоа е личен избор.Повисокото образование носи поголема плата.Тоа е така секаде.
Доколку некој има ССС по дипломирање платата му се зголемува.Значи тоа ние не сме го измислиле.Секако дека има и исклучок,но засега така ни функционира државата.
Дека државните службеници зимаат плата за неработење е само генерализација.
Знам некои кои и те како имаад одговорност и со главоболка си одам секој ден дома.
Но повторно тоа е личен избор.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:35 pm

Party girl напиша:
sakaat da bidat drzavni sluzbenici ama ne zaradi platata tuku zaradi NErabotenjeto i nemanjeto na nikakva odgovornost. ke si gi odremat 8 saati na rabota svirkajki si, nesto ke podrabotat i na prvi platata stignala. zborot mi bese deka tie sto se educirale dolgo vreme toa go napravile po svoj sopstven izbor i zelba, i toa ne znaci deka zaradi toa treba da zemat pogolemi plati. za da si gi vratat parite koi gi vlozile vo studiranjeto. toa sakav da kazam.
Тие што се едуцирале долго го направиле тоа по своја желба а и со своја ЦЕЛ,да земаат повисока плата и токму тоа ја одредува висината на платата знаењето и трудот нивни.А ти ај кажи ми по која логика еден доктор со факултет и пост дипломски може да зема иста плата со продавачка во бутик?Или со таксист?
Вратете се на почетокот Go down
Party girl
Баниран
Баниран
Party girl

Број на мислења : 9
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:45 pm

po prostata logika: doktorot go plakja drzavata a prodavackata u butik gazdata, zavisno od toa kolku se pokazala;). drzavata ne ja interesira kolku vlozil doktorot vo svoeto obrazovanie, shodno na toa i go plakja, celta e da ostanat poveke pari za poedincite koi ja vodat drzavata. politika.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:47 pm

А ти познаваш некоја продавацка која што зема плата колку еден доктор?Јас не познавам такви.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:52 pm

Party girl напиша:
po prostata logika: doktorot go plakja drzavata a prodavackata u butik gazdata, zavisno od toa kolku se pokazala;). drzavata ne ja interesira kolku vlozil doktorot vo svoeto obrazovanie, shodno na toa i go plakja, celta e da ostanat poveke pari za poedincite koi ja vodat drzavata. politika.
јас навистина незнам која е твојата околина меѓутоа од каде тоа дека државата не ја интересира што работи докторот?државата може има политика за тоа колку може да го плати докторот па на кој му одговара работи таму на кој не си бара друго чаре ама дека не ја интересира тоа нема шанса
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 5:58 pm

Затоа некои доктори си отворија сопствени ординации.Во ред.
А тоа дека продавачката е платена според како се покажала често е точно,но кој е крив за висината на платата?Само и само газдите.
Кога денес секој може да биде и изиграва газда тоа е тоа.Наш избор е дали ќе работиме.
Затоа јас некогаш одбивам,па можеби некогаш ќе им дојде памет на така наречените газди.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Party girl
Баниран
Баниран
Party girl

Број на мислења : 9
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 6:09 pm

mama Mace напиша:
Party girl напиша:
po prostata logika: doktorot go plakja drzavata a prodavackata u butik gazdata, zavisno od toa kolku se pokazala;). drzavata ne ja interesira kolku vlozil doktorot vo svoeto obrazovanie, shodno na toa i go plakja, celta e da ostanat poveke pari za poedincite koi ja vodat drzavata. politika.
јас навистина незнам која е твојата околина меѓутоа од каде тоа дека државата не ја интересира што работи докторот?државата може има политика за тоа колку може да го плати докторот па на кој му одговара работи таму на кој не си бара друго чаре ама дека не ја интересира тоа нема шанса
ne rekov deka ne ja interesira sto raboti doktorot tuku kolku vlozil vo obrazovanieto. platite kaj nas vo drzavniot sektor gi diktira vladata a vo privatniot gazdata kako sto kaza i sonce. ne e toa pravedno no realnosta e taa. se slozuvam so vas deka site treba da zimame pogolemi plati, deka visokoto obrazovanie treba poveke da se ceni i plati no vo drzavava ne funkcionira toa taka. koga sme kaj doktorite, site sto ostanaa vo drzavnoto zdravstvo (cest na isklucoci) se onie koi najmalku si ja zasluzile platata i po mene e duri diskutabilno i kako zavrsile fakultet. vo nivni race treba da go ostavam zdravjeto na moite deca? ne fala. isfrustrirani od niskite primanja ke ne snaogjaat tragedii kako natasa kmetovska i osumgodisnata marija od pred nekolku dena, i uste mal milion vakvi primeri. uzas. greota i sramota.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 6:10 pm

Продавачката која се покажала толку добро за да земи докторка плата па можеби и не е продавачка ,ја сменила професијата.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyВто Јан 18, 2011 6:16 pm

Party girl точно во здравството е најлошо и има многу лоши случаи со трагични краеви.
И тоа како некои завршиле факултет е исто точно и многу проблематично,за било кој факултет.Тоа повлекува друга тема.Што ќе ни се толку факултети-но тоа во друга тема да не оффтопикуваме

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
misticna
Опомена
Опомена


Број на мислења : 17

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyСре Јан 19, 2011 1:47 am

tanja напиша:
misticna напиша:
A i da ne zborime deka doktorite i profesorite i ne zimaat taka malka plata sprema drugite plati vo drzavava, nekoj ke bide sreken i pola od nivnoto da go zima ama ne oni se stalno nezadovolni i jas imam super profesija pa nemam rabota ama zaradi mene ne strada nikoj drug pa taka i toj sto si se fatil na oroto neka si go igra do kraj ako saka da bide doktor znae kolkavi se primanjata i neka si bide isto i profesor i so ja znam tamu ako ne mu se sviga neka go otstapi mestoto na drug sto ke bide sreken so takva plata i neka si bara drugo care a ne nemale zelba doktorite da ne pregledaat e ke ima i te kako zelba da me pregleda koga ovoj narod malku ke se svesti i nema da gi zali tuku ke si rece cekaj be ovoj toa mu e rabota da vidis togas kako ke ima zelba da te pregleda
a kaj se bezbrojnite pokloncinja sto gi dobivaat sekojdnevno od pacientite eve na strana da trgnam potplatuvanje ama ete sekoj den dobivaat po 10 bombonieri i vina i kafinja toa malku li e utre da saka moze da gi prodade i etwe mu kes

Е баш ме интересира дали знаеш колку е платата на еден доктор. И кој е тој што ќе биде задоволен и со пола од неговата плата. Истото важи и за професорите. Меѓутоа ова со докторската плата стварно ме изиритира, затоа што јас знам колку плата зема доктор. А исто така знам и колкава цена се плаќа за тој доктор да го заврши факултетот за да може да работи и прегледува луѓе. И не, притоа не мислам само на финансискиите кои што семејството на еден студент по медицина или специјализант треба да ги вложи за тој да заврши, зборувам и за сите други жртви кои се даваати од тој што стдудира или специјализира и од целото негово семејство.
Ако ги знаеш сите овие работи, ако знеш колку кошта еден семестар, за студент или специјализант на медицина и ако си го поминала тој пат лично или некој твој близок, тогаш можеш да коментираш дека се добро платени.
А дека треба да битат задоволни од бомбониерите, вината или кафињата што некој пациент ќе ги донесе и дека можат да ги продадат па за нив да добијат пари, ти се молам да не се навредуваме. Најди ми едне доктор што е задоволен од тоа. Сите би ти рекле: Мене не ми требаат бомбони, кафе или вино, мене ми требаат пари, па тогаш јас сам ќе си купам се што ми треба.

nemoj tolku da se nerviras jas posto znam zatoa kazuvam inace zrtvi za zavrsuvanje na fakultet ima i kaj drugite fakulteti ja kako sto kazav imam zavrseno fakultet i mnogu zrtvi i pari sum dala za nego pa sega ne rabotam nisto ama ne tepam po ulica. zatoa toj sto se se fatil na oroto da si bide doktor (sekoja cest na isklucocite) znae vo kakva drzava ziveeme i na baza na negovata nedovolna plata ne treba da stradaat pacientite. vo pravo sum ili ne? na klinika doagaat pacienti od bogu i za nogu zatoa sto mozat samo tamu za odredena rabota da se pregledaat od siromasni semejstva i slicno, odvoile pari za da stasaat, i sega na doktorot ako ne mu e denot posto zima niska plata treba da se vrati toj pacient doma posto nema nikoj vo skopje i pak da doaga? aj ti se molam, inaku poznavam dosta doktori i pak ke kazam sekoja cest na isklucocite koga ke si ja zavrsat odgovorno rabotata i sam ke ti bide kejf da gi pocastis a mitadjiite aram da im e sto uslovuvaat da im dades pari za da zavrsat nekoja rabota.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyСре Јан 19, 2011 2:15 am

Докторите не се виновни што пациентите им носат бомбончиња,вина и кафиња.За тоа се одговорни пациените.Тоа им е обврска на докторите да си ја работат својата работа.
А кој е виновен што од цела држава доаѓаат во Скопје?
Сепак премногу генерализирате.
Темата е за која работа колку е платата а не за несовесни однесувања кои ги има во сите професии.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja

Број на мислења : 63
Female Возраст : 36

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyСре Јан 19, 2011 6:49 pm

Мистична конечно ми се разјасни зошто си толку исфрустрирана. Тоа што ти си завршила факултет со кој што не можеш да најдеш работа па следствено на тоа и не зимаш плата, тоа душо е лично ТВОЈ ПРОБЛЕМ. Мене не ми интересира што си завршила ти и зошто немаш работа. Ама немој да плукаш по другите професии, гледај си ја твојата мака.

Јас кажав и пак ќе кажам докторите не се доволно платани. Да завршиле од љубов, никој не им е крив, сами си го одбрале тој пат. Ама ајде тогаш да бидеме реални, ако нив никој не им е крив за нивната ситуација, па тогаш и они не се должни да им бидат на располагање на пациентите 24/7. Не за таа плата што ја примаат. Само едно не ми е јасно со кое лице и ти и сите други што плукаат по докторите кога ќе имаат мака пак бараат помош од нив и тоа најчесто кога докторот не е на работа. Или тогаш се се заборава и невредите не важат.
Малку оф- топик ама сакам да те прашам : дали тебе некој доктор лично ти има побарано мито и ако ти побарал оти не си го пријавила?

И за крај совет од мене ти е да си побараш некој доктор што ќе ти ги дава сите оние бомбони, вина и кафиња што ќе му ги носат пациентите. Па ти продавај си ги и земај си ги парите од нив. А докторот ќе се снајде и без нив.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? Dev223pr___
Вратете се на почетокот Go down
misticna
Опомена
Опомена


Број на мислења : 17

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyСре Јан 19, 2011 7:31 pm

Tanja mislam deka ti si taa isfrustriranata zlato. Ti kaza deka ova so doktorskava plata te iziritiralo ne jas:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) jas si vodam zivot onakov kakov sto sakam a dali ti si vodis zivot kakov sto sakas ti si znaes. i ako citas sve ke procitas deka kazav cest na izuzetci jas licno imam prijateli doktori koi vredat milion zlatni zborovi i nema da ima mesto da kazam za site niv posto si izlegla od kolosek so muabetot samo ke ti kazam deka bolje sto ne si osetila na svoja koza sto znaci isfrustriran doktor nezadovolen od svojata plata ne ti posakuvam ni da osetis za da znaes jas sto zboram jas kazuvam deka takvite pri svoja svest i sovest prifatule da rabotat za taa plata i prilikite gi znaele i sega ne se krivi pacientite da bidat ostaveni na umiranje samo zaradi toa sto ne se tie zadovolni od platata nivna toa zborev.inace site sme svesni deka doktorskata rabota znaci da go drzis zivotot na nekoj covek vo svoi race pa zatoa tuka nema igranje zatoa duso nemoj da ja mesas doktorksata profesija so niedna druga tamu ednostavno ne se dozvoleni greski nitu isfrustriranost toa sakav da kazam. mene mi se cini deka ti duso nemas rabota pa zatoa tolku se fati za doktorskata profesija sekoja cest ako si tolku sovesna kako sega koga ke najdes rabota. a za mitoto dali sum go prijavila ili ne dali sum go dala ili ne toa ke ostavam da bide samo moja rabota sto tebe ednostavno ne treba da te interesira пуцвал
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyСре Јан 19, 2011 8:03 pm

Искрено да ви кажам мене навистина ми е жал што не е ценета и толку добро платена работата на Жан Митрев. Не се фер што му ги намалија пациентите, а навистина човекот е скапоцен камен! Колку ли само животи спасил, на колку само луѓе помогнал да ја избегнат смртта, мноооогу!

Камоли сите кои сме завршиле соодветен факултет да го работиме она за што сме опредлени, да сме добро платени во однос на образованието и работата. Секој човек да напредува секојдневно, да се зголемуваат шансите за поголем успех и просперитет.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? ZrxTm12
 Дали во МК е добро платена секоја работа? 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja

Број на мислења : 63
Female Возраст : 36

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyЧет Јан 20, 2011 12:11 am

BetiBup напиша:
Искрено да ви кажам мене навистина ми е жал што не е ценета и толку добро платена работата на Жан Митрев. Не се фер што му ги намалија пациентите, а навистина човекот е скапоцен камен! Колку ли само животи спасил, на колку само луѓе помогнал да ја избегнат смртта, мноооогу!
добар пост потполно се согласувам со тебе.

А мистична штом толку те интересира еве ќе ти кажам, јас НЕ работам. Ако баш сакаш да знаеш имав неколку добри понуди, ама ниту една не прифатив. Е сега дали сум јас исфрустрирана или имам среќа да можам да продолжам со едукацијата без да се грижам за финансии, па затоа не работам, тоа душо нека ти остане мисла. За мене дискутијата со тебе е завршена.

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? Dev223pr___
Вратете се на почетокот Go down
misticna
Опомена
Опомена


Број на мислења : 17

 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? EmptyЧет Јан 20, 2011 2:00 am

dusicke ti mene nesto me kopiras vo pisuvanjeto ili? ne sakav da bidam napadna kako tebe pa zatoa go ostaviv toj del da ti ostane misterija ama eve stom insistiras ke ti kazam jas isto taka sama si go odbrav patot da ne rabotam zatoa sto mozam da si go dozvolam toa. mene za tebe nema da mi ostane nikakva misla bidi spokojna diskusijata sekako deka zavrsi zatoa sto ne debatiras za temata tuku mlatis prazna slama i mi obasnuvas dali imas finansii ili ne toa nikoj ne te prasa ama pak ke kazam stom tolku isnistirase da znaes za mene ete ti dozna.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
 Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали во МК е добро платена секоја работа?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Работа и кариера :: Економија и финансии-
Отиди до: