Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

  Дали во МК е добро платена секоја работа?

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 38

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyЧет Јан 20, 2011 11:35 am

Ај ќе ви кажам еден виц - да ви разбијам монотонија, а може е и жива вистина, свекор ми ми го кажа пред некој ден.
Дошол водоводџија и вика мојата работа ќе ве кошта (пример) 5000 ден. А човеков што го викнал бил доктор. Вика како бе ти водоводџија толку многу бараш, колку ти е дневница?
Водоводџијата рекол 1000 ден. Докторот рекол е како ти водоводџија зимаш 1000 ден, мене доктор не ми е толку висока дневницата. И водоводџијата му рекол еееее и јас кога бев доктор исто не ми беше толку висока дневницата.
Така да, заклучете си сами од муабетов дали во МК е добро платена секоја работа  Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 442638
Инаку мојот став на ова прашање е дека во МК не е добро платена секоја работа, односно дека не секаде е платена истата работа исто. Конкретно во мојата професија на истото работно место, зависи каде си вработен, зимаат плата од....до.......огромни разлики во цифри и нули. Е сега ако ја имаш таа среќа, харизма а можеби и врски (кој во денешно време се сведуваат на препорака од познат) да си вработен во тие извикани компании, тогаш ќе бидеш задоволен од платата, или можеби човечкото око е незаситно, па никогаш нема да бидеш задоволен  Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 442638
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 41
Место : Skopje

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyЧет Јан 20, 2011 2:36 pm

Дали во МК е добро платена секоја работа?

kako moze da se platite dobri koga vo pogolem del od firmite platite unazat 10 god pa i poveke stojat isti a cenite rastat nenormalno mnogu .pr edna prodavacka zima plata 8000 den pa ovie pari nestasuvaat za eden covek a kamoli da gledas familija so ovie pari
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
Воскресија

Број на мислења : 70
Female

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyСаб Јан 22, 2011 10:28 pm

Е сега да ви кажам колку е платена работата во мојот град.
Кај нас платата изнесуваа од 4000 до 6000 денари. Нажалост тоа се случува денес токму кај нас, а безброј луѓе кои немаат воопшто примања одат и работат за толку само да го прехрабнат своето семејство. Еве искрено и јас поработив малку и знаете, работев неколку месеци и секогаш ни ветуваа повеќе, но како поминуваше времето се беше исто. Конкретно мојата плата за тие три месеци колку што поработив беше 4 500 денари. Додека ако би зборувале за оние што имаат завршено факултет, за нив е многу поболно, бидејќи си седат дома, а на нивното место каде што би требале тие да работат како пообразувани, нивните места ги држат луѓе кои немаат ни основно образование. Само во таа фирма во која работев половина од вработените имаа факултет, но сепак ништо, земаа плата како и сите други. Мислам дека денес најважно е да имаш некој свој човек, пријател за да можеш да се вработиш и да земаш малку повисока плата. Особено ова е важно за помалите градови во Македонија, а додека за Скопје се ова е друга песна. Еве напоменавте продавачка во продавница дека зема плата од 8 000 - 10 000 денари, а додека кај нас таа продавчка што ја извршува истата работа зема од 4 000 - 5 000 денари. Значи во овој наш случај во кој се наоѓаме докторите за нас се богаташи (ако би се надоврзала на погоре споменатите примери).
Вратете се на почетокот Go down
misticna
Опомена
Опомена


Број на мислења : 17

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyНед Јан 23, 2011 2:12 am

Воскресија напиша:
Значи во овој наш случај во кој се наоѓаме докторите за нас се богаташи (ако би се надоврзала на погоре споменатите примери).
eee toa go zborev Voskresija alal ti vera na recenicata ama odma otide muabetoto vo druga nasoka zaradi neisfrustriranite:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyПон Јан 31, 2011 1:01 am

Што мислите за војниците кои ги праќаат во Авганистан?
Дали им е безбедна нивната работа таму?
Дали имаат платен одвоен живот и колкава им е платата?
Колку време престојуваат таму и дали толку време колку што се таму ние ќе заработиме тука во Макдонија?

Еве сега една група се врати од Кабул а другата отиде - со господ напред да се вратат живи и здрави!

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 ZrxTm12
 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyПон Јан 31, 2011 1:28 am

за војниците ајде ќе речеш сами се определиле на таков живот војска е тоа па и ако сме дел од НАТО тоа е тоа секаде ќе ги праќаат. арно ама има еден куп цивили од кумановско кои одат за да заработат во Авганистан и сигурно не одат таму од што им е убаво овде, меѓутоа гледаат единствен излез за екзистенција на тој начин.овде семејството им живее со страв штом зазвони телефон се стресуваат да не е лоша вест, а тие таму си знаат како живеат. земјата е во војна и колкава и да е платата само зорт може да те натера животот на коцка да го ставиш.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 36
Место : скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyСаб Фед 05, 2011 2:11 am

Opsto niedna rabota ne e platena vo makedonija.Neli trebase minimalna plata da e 200 evra so zakon ama toa ne vazi nikoj ne kontrolira.Zatoa zlatni luge izbegaa od drzavata na strana kade sto trudot ke im bide soodvetno platen.Eve jas licno rabotam vo sendvicara so nikakvi uslovi letno vreme kolabrirame nema ladenje zimno vreme smrznuvame ko ke dojdam doma nemozam da se odmrznam a zemam 10000.Toa e nisto za toa kolku ima rabota i kakvi se uslovite ama toa e treba da se izdrzuva semejstvoto
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 EmptyЧет Фед 10, 2011 4:05 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
 Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали во МК е добро платена секоја работа?    Дали во МК е добро платена секоја работа? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали во МК е добро платена секоја работа?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Работа и кариера :: Економија и финансии-
Отиди до: