Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Фобии

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Фобии   Фобии EmptyПет Јан 07, 2011 11:51 pm

Фобиите се растројства кои вклучуваат постојан, нереален и интензивен немир и страв од одредена ситуација, околност, предмет или жив објект.
Анксиозноста (немир) причинета од одредена фобија може да влијае на секојдневниот живот бидејќи луѓето одбегнуваат одредени активности и ситуации.

Агорафобија
Агорафибија е страв од заробеност во одредена ситуација или место од кое нема излез. Се манифестира со паника и избегнување.
Типични ситуации кои се проблематични за луѓе со агрофобија се:
- Чекање во ред во банка или супермаркет;
- Седење во средината на долг ред во театар или во училница;
- Возење со автобус, воз или авион.

Социјална фобија
Социјалната фобија (социјална анксиозност) е страв и вознемиреност во врска изложеност на одредени општествени ситуации и социјално општење, така што резултира со избегнување на истите.
Ситуации кои најчесто предизвикуваат анксиозност кај луѓето со овој вид на социјални фобии се:
- Jавно говорење;
- Изведба пред публика,на пример свирење музички инструмент;
- Јадење со други;
- Потпишување на документ пред сведоци;
- Kористење на јавeн тоалет.

Специфични фобии
Специфична фобија е ирационален страв од специфични предмети, објекти или ситуации.
Други специфични фобии, како страв од големи животни, темнина, или пак страв од странци, почнуваат рано во животот и изчезнуваат како што личноста старее. Други фобии, како што се стравот од глодари, инсекти, бури, вода, височина, летање или затворени простории обично се развиваат подоцна во животот.
Извор

Имате ли вие некаки фобии или страв кон нешто?Како или дали ја надминувате фобијата?
Можете да ни пишете и некоја конкретна ситуација.

__________________________________________________
Фобии An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии EmptyНед Јан 09, 2011 9:37 am

Јас имам клаустрофобија т.е страв од тесен затворен простор.Ја имам во блага форма ама кога треба да влезам во лифт на пример ми се повраќа.И не се осеќам удобно во мала соба пренатрупана со намештај и други глупости.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии EmptyСре Јан 12, 2011 1:18 am

Јас имам клаустрофобија, за жал неможам да ја победам. Неможам ни секунда да издржам во тесен простор!

__________________________________________________
Фобии ZrxTm12
Фобии 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 41
Место : Skopje

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии EmptyСре Јан 12, 2011 1:58 am

najgolem strav imam od gluvci ,uf nemozam da gi podnesam
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии EmptyСре Јан 12, 2011 2:39 am

Јас имам фобија од затворен простор,желудецот ми се превртува во лифт.
Мразам авиони,возови и брзи возења со автомобил.
А дури некогаш се плашам и од самата иднина, имам слушнато и за оваа фобија,ама не ми текнува како се вика.Но она многу ретко ми се јавува,во тешки и стресни моменти.

__________________________________________________
Фобии C2G9p1
Фобии LФобии AФобии DФобии YФобии BlankФобии D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 33
Место : Скопје

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии EmptyСре Јан 12, 2011 5:25 am

Јас имам фобија од животни и од висина.

__________________________________________________
Фобии As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Фобии   Фобии EmptyЧет Јан 20, 2011 4:29 pm

АГЛОФОБИЈА- БОЛКА
АГОРОФОБИЈА- ОТВОРЕН ПРОСТОР
АЕРОФОБИЈА- ЛЕТАЊЕ
АКРОФОБИЈА- ВИСИНА
АМАКСОФОБИЈА- ВОЗЕЊЕ
АНДРОФОБИЈА- МАЖИ
АНТОФОБИЈА - ЦВЕЌЕ
АНТРОПОФОБИЈА - ЛУЃЕ
АРАХНОФОБИЈА - ПАЈАЦИ
АСТРАФОБИЈА - ГРМОТЕВИЦИ,СВЕТКАЊЕ
АУТОФОБИЈА- ОСАМЕНОСТ,(исто и МОНОФОБИЈА)
БАТРАХОФОБИЈА - ЖАБИ
БЛЕНОФОБИЈА- НЕЗГОДНИ ТЕЧНОСТИ,СЛУЗ,ЛИГИ
БРОНТОФОБИЈА - НЕВРЕМЕ
ГЛАСОФОБИЈА - ГОВОР
ГИНЕКОФОБИЈА - ЖЕНИ
ГЕНОФОБИЈА - СЕКС
ДЕМЕНТОФОБИЈА - ЛУДИЛО
ДЕНДРОФОБИЈА - ДРВЈА
ДРОМОФОБИЈА- ПРЕМИНУВАЊЕ УЛИЦА
ЕМЕТОФОБИЈА - ПОВРАЌАЊЕ
ЕНТЕМОФОБИЈА - ИНСЕКТИ
ЗООФОБИЈА - ЖИВОТНИ
КАРЦИНОФОБИЈА - РАК (болеста)
КЛАУСТРОФОБИЈА - ЗАТВОРЕН ПРОСТОР
КАКОФОБИЈА - РУЖНОЌА
КСЕНОФОБИЈА - СТРАНЦИ
КИНОФОБИЈА - КУЧИЊА
ЛИНОНОФОБИЈА - ЈАЖИЊА,ОРТОМИ,ВРЗУВАЊЕ
МИЗОФОБИЈА - ПРЉАВШТИНИ,ЗАРАЗИ
НЕКРОФОБИЈА - БОЛЕСТИ уопште
НИКТОФОБИЈА - ТЕМНИЦА
НУМЕРОФОБИЈА - БРОЕВИ
НУДОФОБИЈА - ГОЛОТИЈА
ОФИДИОФОБИЈА - ЗМИИ
ОМИТОФОБИЈА - ПТИЦИ
ПЕКАТОФОБИЈА - ГРЕВ
ПИРОФОБИЈА - ОГИН
СИДЕРОДРОМОФОБИЈА - ВОЗОВИ
СИТОФОБИЈА - ЈАДЕЊЕ
ТАФОФОБИЈА - СТРАВ ДА НЕ СЕ ЗАКОПА ЖИВ
ТАНАТОФОБИЈА - СМРТ
ТРИХОФОБИЈА - КОСА
ТРИСКАИДЕКАФОБИЈА - БРОЈ 13
ТРИПАНОФОБИЈА - ИНЕКЦИИ
ФОТОФОБИЈА - СВЕТЛОСТ
ФОБОФОБИЈА - СТРАВ
ФАЗМОФОБИЈА - ДУХОВИ
ФИЛОФОБИЈА - ЗАЉУБУВАЊЕ
ХЕМОФОБИЈА - КРВ
ХЕРПЕТОФОБИЈА - ВЛЕЧУГИ
ХИДРОФОБИЈА - ВОДА
· ХМОФОБИЈА - игли и аглести предмети
· ЕЛУРОФОБИЈА - мачки
· АСТРАПЕФОБИЈА - одење
· БИТРОХОЗОФОБИЈА - круг
· БЛЕМОФОБИЈА - туѓи погледи
· ЕРИТРОФОБИЈА - поцрвенување
· ГРАФОФОБИЈА - страв од пишување
· КЕНОФОБИЈА - темнина
· ЛОГОФОБИЈА - говор
· МАКЕРОФОБИЈА - ладно оружје
· МУЗОФОБИЈА - глувци
· НОЗОФОБИЈА - болести
· ОКЛОФОБИЈА - толпа
· ПЛАНГОНОФОБИЈА - кукли


__________________________________________________
Фобии C2G9p1
Фобии LФобии AФобии DФобии YФобии BlankФобии D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии EmptyЧет Фед 10, 2011 4:32 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Фобии An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Фобии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фобии   Фобии Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Фобии
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Психологија-
Отиди до: