Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Матични клетки

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Матични клетки Empty
ПишувањеПредмет: Матични клетки   Матични клетки EmptyПет Јан 07, 2011 9:56 pm

Матичните клетки се базични клетки кои го планираат и обликуваат нашиот организам, обновуваат и регенерираат се, целиот живот. Научете зошто матичните клетки се од животно значење и зошто е значајно да се зачуваат!
Матичните клетки добиени од крвта на папочната врвка последната деценија се центар на интерес во регенеративната медицина.
Можноста за земање на крвта од папочната врвка е непосредно по моментот на породувањето. Собирањето на оваа крв го врши гинеколог кој го води породувањето или сестра акушерка во собата за породување. Бидејќи бебето е родено и згрижено и папочната врвка преку која се хранело и развивало до тој момент е пресечена, се јавува можност да се собере крвта која постои во постелката и папочната врвка. Се разбира, постапката на собирање на крвта од папочната врвка е потполно безопасна и безболна и за мајката и за бебето и не влијае на процесот на породувањето, без разлика дали се работи за природно породување или царски рез. Доколку за време на породувањето не дојде до некакви компликации, собирањето на крвта е рутинска постапка која трае 3-5 минути .

Дали имате зачувано матични клетки или размислувате за тоа?
Ове ќе најдете повеќе информации
Gеnoma
Krio

__________________________________________________
Матични клетки An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 36
Место : скопје

Матични клетки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матични клетки   Матични клетки EmptyВто Јан 25, 2011 12:45 pm

Maticnite kletki se odlicna rabota samo seuste mnogu malku se praktikuva roditelite da se odlucat za maticni kletki.Doduse skapo e stvarno ama koga se raboti za zdravjeto na decata stvarno treba da se razmisli.Jas koga trebase da se porodam ginekologot me sovetuvase za maticni kletki i i rekov deka vo momentot ne sme vo moznost i ona mi odgovori znam deka e skapo ama koga ke gi sogledame realno rabotite mladite znaat i kredit da zemat za na odmor a za zdravje ne i stvarno e taka
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Матични клетки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матични клетки   Матични клетки EmptyЧет Фед 10, 2011 4:21 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Матични клетки An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Матични клетки Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матични клетки   Матични клетки Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Матични клетки
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравје на новороденчиња-
Отиди до: