Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Образование

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Образование Empty
ПишувањеПредмет: Образование   Образование EmptyПет Јан 07, 2011 4:04 am

Актуелната концепциска поставеност на воспитанието и образованието на децата и младинците со посебни образовни потреби е регулирана и интегрирана во Законот за основно образование, Законот за средно стручно образование и, глобално, може да се презентира како:
* крајната цел на воспитанието и образованието на децата и младинците со посебни образовни потреби е иста или слична на оние од ,,редовната популација”;
* воспитанието и образованието на децата и младинците со посебни образовни потреби организирано е во посебни установи и училишта, посебни паралелки при редовните училишта, како и во ,,редовните класови”, заедно со неговите врсници;
* задолжителноста на основното воспитание и образование се однесува и на децата и младинците со посебни образовни потреби, освен за оние со умерени и тешки пречки во психичкиот развој за кои, исто така, е организиран воспитно - образовен процес, програмиран и адаптиран на нивните индувидуални можности и потреби;
* наставните планови и програми се адаптирани (модифицари, редуцирани, растоварени), во различна мера, согласно видот и степенот на попреченоста;
* законска и стручна заложба е што помасовно овие ученици да се образуваат во местото на живеење, што значи условите да се доближат до нив, а не тие до условите, во случаи кога тоа е можно;
*децата со посебни образовни потреби ги имаат истите права на образование како и другите, согласно своите интелектуални и други можности, амбиции и интереси.
I. Посебно предучилишно воспитание и образование
Во рамките на предучилишното образование, во рамките на посебните основни училишта и посебните паралелки при редовните училишта, постојат подготвителни одделенија за деца со:
·оштетен вид;оштетен слух;пречки во психичкиот развој;телесен инвалидитет;
хронично болни;аутизам.

II. Посебно основно образование
Во нашата земја постојат посебни основни училишта и посебни паралелки при редовните училишта во кои се едуцираат ученици со:
· оштетен вид;оштетен слух;пречки во психичкиот развој;аутизам;нарушено социјално однесување.

III. Посебно средно стручно образованиеПосебното средно стручно образование се реализира во посебните средни стручни училишта за ученици со:
·оштетен вид;оштетен слух;пречки во психичкиот развој.
Извор

Колку ова се убедливо звучи, но дали тоа во пракса навистина функционира???

__________________________________________________
Образование An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Образование Empty
ПишувањеПредмет: Re: Образование   Образование EmptyЧет Фед 10, 2011 4:13 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Образование An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
 
Образование
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Деца со посебни потреби-
Отиди до: