Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Алиментација

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 07, 2011 2:05 am

Да се биде родител е привилегија и голема одговорност.
По брак кои од разни причини не функционира, следува развод.Детето или децата се доделуваат на старателство кај еден од родителите или во договор и кај двајцата по едно.Следна постапка.Плаќање на алиментација/издршка за детето.Најчесто проблем.Таа воопшто не се плаќа.
Тоа е кривично дело и се казнува парично или со затвор до 1 година.

Кои се вашите искуства или информации во врска со исполнување на законските обврски да се плати алиментација.

__________________________________________________
Алиментација An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 4:55 pm

да најчести случаи кај нас се неплаќање алиментација или плаќање на истата на рака каде што се нема доказ за извршената уплата. значи најдобра опција е во самото решение за развод да стои на која трансакциска сметка треба да се уплаќаат средствата, така ем тој што треба да плаќа ќе има документ дека ги има сите потребни инфо за да ја спроведе постапката ем другата страна нема да може да направи неубава работа, а тоа е да рече дека не и се плаќани парите, а тие биле доставувани на рака. најчесто ја користат пошта со испратница бидејќи постојат и случаи каде што страната на која треба да и се исплаќа алиментацијата не сака да даде инфо на која сметка тоа треба да се врши. малку овие работи се неубави бидејќи може да постои манипулација и од двете страни, а најтешко е што детето секогаш страда ни криво ни должно.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 5:13 pm

Баш ме интересира оваа тема зашто сега баш сме во процес на одредување сума и такви работи на суд.Ако можи некој да ме информира колку законски се одредува сума?Дали има влијание работната состојба на таткото?и Што се презема ако тој не плаќа алиментација?Како ќе го најдат ако немаат адреса од него?
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 33
Место : Скопје

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 5:19 pm

Висината на алиментацијата се одредува според тоа колкава плата зема таткото. Доколку таткото не плаќа алиментација, ќе се соочи со парична или со затворска казна. Паричната казна е заостанатата алиментација.

__________________________________________________
Алиментација As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 5:24 pm

А ако таткото не работи?
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 33
Место : Скопје

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 5:28 pm

Мислам дека во тој случај судот одредува што понатаму.

__________________________________________________
Алиментација As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 5:31 pm

cakegirl ќе поставам линк каде можеш да поставиш прашање,тоа е најдоле на страната.
За темава барам одреден закон но ненајдов,па сега ќе видам во Законот за семејство
Прашања

Ова е законот
Закон за семејство

Доколку најдам уште нешто ќе ти пишам

__________________________________________________
Алиментација An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 5:52 pm

Фала Сонце.Овај адвокатот мој што ме претставува на суд незнам кај го најде татко ми за нисто не го бива а и се се брка во Охридски суд (причитав на А1 вести за никаде бил најлош суд во државата)
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 6:04 pm

ако не плаќа имаш право да го дадеш на суд кој си одредува извршител кој ќе си го наплати долгот и се рабира за тоа зема процент.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 6:08 pm

Работата е што судот нема одредено сума ,уствари ништо нема одредено.Тој си ојде на суд бараше развод и му рече дека немаме деца!!!Ама требаше јас одма да го поништам разводот ама мојот адвокат глупав еве скоро година дена ме влецка ама изгледа ќе ги гледате на тв.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyПет Јан 21, 2011 9:05 pm

лоша работа, како без доказ? ќе морате да правите тест или ако во изводот му пишува дека е татко на тоа дете тогаш нема потреба од поништување на развод туку ќе си одреди судот алиментација за детето.а таткото ако не е вработен од управа за јавни приходи мора да достави доказ дека не плаќа персоналец или дека нема дополнителни приходи.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyСаб Јан 22, 2011 3:43 am

На изводот го пишува него татко ама тој пошто живеј Австралија и Македонија е на одмор нормално дека не работи ,А и тука не работи легална работа па затоа и од тука ништо не се можи ама ако Господ си ја брка работата си знае што прави.А јас ако го поништев разводот тој ќе одеше затвор за бигамија,ама јас со душа чекав развод.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyСаб Јан 22, 2011 1:32 pm

мој совет ти е ти да си поднесеш барање па тој малку нека го испоти газот за бркање документи, дали ваму дали во Австралија мора да донесе доказ дека не е вработен.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyСаб Јан 22, 2011 1:54 pm

Фала мама Маце се влечкаме по судој само во Македонија пошто таму тој зеде развод а и тука ќе си поднесам документи само го чекам решението од тамошниот суд.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација EmptyЧет Фед 10, 2011 4:08 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Алиментација An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Алиментација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Алиментација   Алиментација Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Алиментација
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Самохрани родители-
Отиди до: