Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Ми треба рецепта за...

Go down 
АвторПорака
Cucika
Администратор
Администратор
Cucika

Број на мислења : 39
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 1:51 pm

Е сеа јас сум на мака слатко
Ми треба рецепта за колачи но да нема потреба од миксер незнам Значи да може да се приготват без миксер, да нема матење, или евентуално да се мати али само со жица свирка
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 2:45 pm

Малку тешко барање имаш.Неми текнува сега.Инаку знам зошто бараш нешто без миксер хухуху

__________________________________________________
Ми треба рецепта за... An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Cucika
Администратор
Администратор
Cucika

Број на мислења : 39
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 2:47 pm

Ај не ми се смеј слатко Не е тешко барање јас знам доста, ама не сакам да се бомбици и не сакам да се посни. No Ај помагајтеееееееееееееее букет
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 3:33 pm

Ќе го матиш со жица овој колач, значи нема да мораш со миксер Ми треба рецепта за... 879981
Се матат 2 јајца со една чаша за млеко шеќер, 1 чаша млеко, 1чаша зејтин,2чаши брашно и едно пециво. Печи на 200 степени додека не зарумени тестото околу 30минути.

Ресана торта

1кг ресана
200гр мелени ореви
250мл млеко
1маргарин кристал

Секоја ресана ја сечеш на 4дела и ги ставаш во длабок сад, ги мешаш со оревите.На оган се додавам млекото и маргаринот да се растопи.СВареното млеко се трга од оганот и се додава во садот со ресаните. Се лади и формира тортата.

Чоколадо со ориз
2 чоколади за готвење
1 пакетче оризови снегулки
400-500гр еурокрем
Во тенџере на тивок оган се ставаат 6лаж масло, се додаваат чокоалдите на парчиња искршени и се топат, се додава еурокремот и се трга на страна се ставаат оризовите снегулки и се меша се додека смесата не се соедини. Можеш да ги ставаш во форми или во сад, твој избор.

Чоколадни љубовни срца

за срцата- 200гр чоколадо за готвење,1лаж масло и калапчиња во облик на срце.
За кремот-200гр млечна чоколада,120мл слатка павлака,4-5лаж цеден сок од портокал.
Чоколадата се растпоува со масло, во калапчињата се става една кафена лажица растопена чоколада.Внатрешниот дел на калапот премачкај го три пати, секој пат кога ќе го премачкаш го ставаш во фрижидер да се стврдне.
Кога ќе го приготвуваш кремот ке ја раздробиш чоколадата на парченца, павлаката ке ја загрееш на оган и ќе го прелиеш чоколадото, ке го додаеш и сокот од портокал, Ке мешаш се додека не ти се соедини смесата. Ке ги извадиш калапоте од фрижидер ке ги наполниш од смесата со крем и ке ги вратиш во фрижидер, по извесно време од 10-15минути ке ги извадиш и ќе ги премачкаш од смесата со чоколадо неколку пати. Така ке добиеш фини срциња на изглед од чоколадо а внатре со фин мек крем. Кога ќе сакаш да ги сервираш ке ги извадиш од фрижидер тогаш.

Пријатен апетит, немој да си кажала дека и овие ти се тешки за правење Ми треба рецепта за... 206632

__________________________________________________
Ми треба рецепта за... ZrxTm12
Ми треба рецепта за... 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 3:43 pm

Scones
2 Шолји
1 шолја шеќер
пециво
1 шолја млеко
1 јајце
1 лајца маргарин или путер стопени
ако е меко додајте брашно,
се меси како тесто и се вади кора па се сечи на кругови со чаша
Се печи околи 20 минути на 180 степени
Од кога ке се изпечат се цечат на пола хоризонтално и од едно излегуваат две,па се премачкува со маргарин,мармалад и одозгора се става шлаг.
П.С.Бету буп кога ти го дадов рецептот мислам дека заборавив пециво да напишам(или ако немате пециво саморастеччко брашно наместо обично)
Слики ке поставам кога ќе ги направи мм следниот пат.
А со маргарин и мармалад и шлаг се сервираат топли,па затоа пред да ги јадете стоплете ги.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 4:02 pm

Ми треба рецепта за... %3Ca%20href=Ми треба рецепта за... Images-13Cakegirl еве јас за тебе ставив слика, но овде има и чоколадо дрогено, но ако сакаат и чоколадо можат да си здробат.

__________________________________________________
Ми треба рецепта за... ZrxTm12
Ми треба рецепта за... 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 4:10 pm

Не се истите твојата слика се cookies,a oд овие еве слика од нетМи треба рецепта за... SconesMasterChef5
Вратете се на почетокот Go down
Cucika
Администратор
Администратор
Cucika

Број на мислења : 39
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 4:12 pm

Како излеза ова мојава, ќе помисли човек страв имам од миксер Ми треба рецепта за... 442638 Ништо, сакав нешто чоколадно, со фил, изгледа ќе мора да се снајдам :)
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 4:16 pm

Ах бе Цуцика така кажи сите се измачивме па ни едно фала не рече хухуху
Вратете се на почетокот Go down
Cucika
Администратор
Администратор
Cucika

Број на мислења : 39
Female

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 4:31 pm

Лелле се извинувам премногу и едно огромно ФАЛАААА слатко фала ти
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyПон Јан 31, 2011 6:26 pm

Се прифаќа благодарноста - па не за џабе се изнамачивме со cakegirl барајќи рецепти Ми треба рецепта за... 879981

__________________________________________________
Ми треба рецепта за... ZrxTm12
Ми треба рецепта за... 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... EmptyЧет Фед 10, 2011 4:25 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Ми треба рецепта за... An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Ми треба рецепта за... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ми треба рецепта за...   Ми треба рецепта за... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ми треба рецепта за...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: