Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Планови за свадба

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Планови за свадба Empty
ПишувањеПредмет: Планови за свадба   Планови за свадба EmptyЧет Јан 20, 2011 8:29 pm

Најразлични,совети,причини,случки,поводи,совети,прашања и одговори во врска со најразличните планови за вашата свадба.


Зошто најчесто свадбите се во Јуни ?

Дали знаете дека многу од обичаите во денешните свадби потекнуваат уште од времето на Римската Империја ?

На пример, месецот Јуни, денес најомилен месец за свадби, истотака бил омилен месец за свадби уште во Римско време. Причината е што Јуни е месец на Јуно, божицата на свадбите. Свадбите правени во Јуни се верувало дека ја задоволувале божицата, која пак обезбедувала просперитет и среќа кај младенците.

Носењето на невестински превез истотака може да се најде во Римско време. Римските невести носеле превез преку лицето за да се зашитат од лоши духови и погледи кои би можеле да ја нарушат нејзината среќа. Свадбената торта била дел од обичаите во Римско време истотака, но овој обичај може да се најде и кај Грците.

Римските невести не носеле бели хаљини како денес. Носеле туника и волнен појас околу половината, шарени сандали, портокалова наметка и портокалов превез!
Извор

__________________________________________________
Планови за свадба C2G9p1
Планови за свадба LПланови за свадба AПланови за свадба DПланови за свадба YПланови за свадба BlankПланови за свадба D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

Планови за свадба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Планови за свадба   Планови за свадба EmptyПон Јан 31, 2011 1:38 am

Е ние во Јуни не правевме свадба но затоа Септември беше нашиот месец. Моите и неговите немаа поим дека јас и мм планираме свадба. Јас и мм си се растрчавме да се распрашаме за матично, црква, ресторан. Се се договоривме, дури и менито во ресторанот го договоривме и поканите,музиката ја организиравме со песни и се, венчаницата, гардеробата на мм апсолутно се организиравме сами без никој да знае. Секако дека ни беше потребно време, скоро еден месец изгубивме во подготовки. Планови за свадба 879981 Дури и јас си организирав девојка која ке ми аранжира во ресторанот ахахахахаха. Ние Јуни месец се спремивме за Септември, ама добро е што се добро испадна. На неговите родители и на моите им пренесуваме дека ќе правиме свадба а тие останаа без зборови,ШОК- после се збунија кој, каде,како,зошто, што????
Еден куп прашања беа поставени, но ние лисици со мм се си организиравме однапред. Подобро така зашто ќе ни се мешаа во средувањето и договорувањето на свадбата.Јас ја имав поминато свадбата на брат ми , ги увидов сите добри и негативни страни во самата организација и му реков на мм овој пат ние се ке си организираме, така и бидна. Затоа свдбата помина најдоброПланови за свадба 290542 , несакаа гостите дома да си одат, сакаа уште да лумпуваат и останавме до ниедно време благодарение на мој братучед кој работи таму па ни дозволија да лумпуваме до зори ахаххаха. Гостите отидоа во Хардрок на журка а јас и мм им избегавме дома - колабирани бевме, неможевме повеќе да издржиме Планови за свадба 880831

__________________________________________________
Планови за свадба ZrxTm12
Планови за свадба 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Планови за свадба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Планови за свадба   Планови за свадба EmptyЧет Фед 10, 2011 4:06 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Планови за свадба An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Планови за свадба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Планови за свадба   Планови за свадба Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Планови за свадба
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: