Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Каков повој практикувате?

Go down 
+2
mama Mace
BetiBup
6 posters
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyВто Јан 18, 2011 2:53 pm

Дали сте повеќе за широк повој или не?

Јас многу бев против широкиот повој, јас и ставав само памперс. Еднаш ради реда пробав да видам како ќе ми реагира, но таа само што и го ставув широкито повој плачеше се додека не и го симнам. За мене сепак тоа е еден експеримент со децата.Никаде во светот нема примена на широк повој, па зошто тука на балканот и кај нас би имало голема корист?
Недај боже доколку се воспостави некаков проблем со колковите, ноџињата си има начин за нивно средување додка се мали.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyВто Јан 18, 2011 4:11 pm

јас барав да ја прегледа ортопед пред да не пуштата од болница и тој да каже дали треба или не широк повој. неговиот одговор беше нема потреба на почеток на трети месец дојдете да видиме на ехо како се одвиваат работите и јас си ги слушав советите за кои вежби да ги правиме, станување седнување, вртење на меше, вежбање со ноџињата и еден куп други. така да ние никогаш не сме користеле широк повој. ако навистина има проблем кај детенцето тогаш широк повој не му помага има други методи со кои се исправаат тие проблемчиња. на 9 месеци бевме и во мајчин дом и докторката ме праша дали сум и ставала широк повој и викам никогаш само ме погледна и ми рече епа добро продолжете така. што да ми рече кога на 9 месеци детето е спремно за стоење. мене ми е многу жално кога ќе видам мали бебушки на 40 степени со памперс, тетра+шевдска и тоа само се поти :(
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyСаб Јан 22, 2011 1:32 pm

Леееле мама Маче така е, кога летоска видов надвор како го шетаат бебушот на 40 степени а башка со широк повој па и одозгора гаќички му облекле лелел кутрото дете како не се сварило. Мојана се исфрли до еден ден и тоа што пробав за да видам како изгледа и како она ке ми реагира. башка мојот ортопед на почетокот ме караше зошто не и ставам широк повој, па јас не сум како него од времето на Ное, наместо широк повој има и поголеми подебели памперси, ама тоа ако требаше а за среќа кај нас не требаше такво нешто. Касно и се оформија јадренцата на колковите но и тоа помина, касно порооде и тоа помина. Само нека се здрави и живи.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyСаб Јан 22, 2011 2:10 pm

јас два пати му ставив широк повој за на лекар и таму ме искараа зашто сум му го ставила летно дете е и на 40 степени не е баш пријатно и кога го однесов на ортопед и ми потврди дека нема потреба од широк повој продолживме така и фала богу немаше никаков проблем
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
*Ane*


Број на мислења : 67
Female Возраст : 41
Место : Skopje

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyВто Јан 25, 2011 9:49 pm

Првите два месеца и ставав широк повој,затоа што ни рекоа дека има лабаво колкче.На два месеца кога ја однесов на ортопед,колкчињата ни беа супер и фала богу го извадивме.Сум ПРОТИВ широк повој,ако нема потрба да се носи зошто малото да се мачи,посебно во лето,јас лично едвај чекав да го извадиме,ако недај боже има проблем има безброј ортопедски помагала.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyПет Јан 28, 2011 10:01 pm

Јас му ставав само папмерс, тоа е всушност широк повој и нема потреба од дополнителни пелени, порано ставале повеќе пелени кога не постоеле еднократните пелени, така препорачува и Видоевски каде што одиме на ортопед.
Иако имав голем притисок од свеки да му ставам, јас бев упорна дека нема да му ставам, па кој што сака нека си збори.
И не ми е логично без потреба да се трупа детето со сто пелени на него и да не може да ги мрдне ноџињата ако за тоа нема потреба, односно ако се е во ред и нема некоја клиничка дијагноза.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? EmptyСаб Јан 29, 2011 2:17 pm

Do kaj 3 ipol meseci stavav sirok povoj, od pricina sto jas sum imala problem so kolkovite kako mala , pa im bese strav i preporacuvaa da se stava
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Каков повој практикувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Каков повој практикувате?   Каков повој практикувате? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Каков повој практикувате?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Каков интернет користите и дали сте задоволни?

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: