Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Зоолошка градина

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyЧет Јан 13, 2011 1:29 pm


Дали сте биле во зоолошката градина и како ви се допаѓа? Јас бев пред два месеца и бев презадоволна, поготово многу ми се допадна раздвиженоста на народот,картите се по 50 денари-достапни за секого,балончињата за деца не се скапи,има кафуле,игралиште,животните се чисти средено е,има нови животни,а и во најва е уште доусовршувањето на зоолошката и донесување на нови животни.

__________________________________________________
Зоолошка градина C2G9p1
Зоолошка градина LЗоолошка градина AЗоолошка градина DЗоолошка градина YЗоолошка градина BlankЗоолошка градина D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyЧет Јан 13, 2011 1:35 pm

I nie bevme pred nekoj mesec prvpat so sinceto ama ne se izraduva mnogu a saka zivotni , ne mu bese bas jasno sto e , zdravje na prolet ke bide pogolem pa ke odime pocesto , inace e dobro sredena za razlika od porano kolku bese zapusteno i cenata e ok 50 denari mozes da si gi dozvolis.
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyЧет Јан 20, 2011 6:15 pm

Првата золошка градина
Најстарата колекција на животни, сепак не јавна зоолошка градина, за прв пат ја формирал Шулги, владетел на Ур, (денешен Југоисточен Ирак), во 2400тата година п.н.е.

Кралицата на Египет, Хатшепсут, собирала животни од сите делови на Африка и за прв пат ја формирала првата вистинска зоолошка градина во 1500тата п.н.е. Кинескиот император Вен Ванг следејќи го нејзиниот пример, во 1100 п.н.е.. направил огромна зоолошка градина за го покаже своетто богатство и моќ. Оваа зоолошка градина е наречена „Градина на интелегенцијата“, и завземала околу 1500 акри, а во неа имало животни од сите краишта на неговото царство.

Големи колекции од птици и животни се чувале во јавни зоолошки градини во стара Грција, за да можат студентите да учат. Старите Римјани донеле животни од различни краишта на светот и ги чувале во приватни зоолошки градини. Многу од тие животни биле употребувани и за борби во Колосеумот со слугите и затворениците.

Иако интересот за зоолошки градини опаднал во Европа неколку стотици години, истражувањата во Новиот Свет го обновил интересот, и се формирале нови градини. Зоолошката градина во Виена е формирана во 1752 година од страна на Императорот Фран Џозев во чест на неговата сопруга, Мариа Тереза, и еден од настарите кои сеуште постојат.

Според некои податоци зоолошката градина во Сан Диего во Калифорнија ја има најголемата колекција на животни денес, околу 5100 животни!
Извор

__________________________________________________
Зоолошка градина C2G9p1
Зоолошка градина LЗоолошка градина AЗоолошка градина DЗоолошка градина YЗоолошка градина BlankЗоолошка градина D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyЧет Јан 20, 2011 7:07 pm

Одамна не сум била во Зоолошка ,но штом се затопли времето сигурно ќе одам.
Навистина сите имаат пофалби како сега изгледа.Бев пред3 години и тоа беше жално.Реков веќе никогаш нема да одам,но штом работите се менуваат вреди да се посети.
Инаку тука може да се информирате повеќе за Зоолошката градина во Скопје.
Зоолошка градина

__________________________________________________
Зоолошка градина An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyПет Јан 21, 2011 5:06 pm

па есенва дури и дел од зимата беше топличко времето па си одевме така за викенд, сабота или недела, да ја видиме мечката, мајмуните, лавот, козата. па може да кажам дека првиот пат бев скептична ама убаво се изненадив кога видов дека навистина работат за обнова на зоо градината. малото сака и бара да оди во зоолошка градина ама сега е ладно и мечките нанаат, а лавовите се внатре кај што никој не може да ги види бидејќи им е ладно ( ова ние и го збориме па и таа сега на нас).
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 41
Место : Skopje

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyПет Јан 21, 2011 5:44 pm

nie bevme vo sredata zooloskata za razlika e kade kade poubava ,e sega falat i zivotni dosta ama se nadevam ke se donesat ,kartata ne e skapa decava uzivaa posebno malovo da mozese cel den da sedi i da gi rani zivotnite,
mama Mace i jas mislev deka nema da gi vidime meckite ,ama site bea nadvor
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja

Број на мислења : 63
Female Возраст : 36

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyСаб Јан 22, 2011 2:46 pm

Четвртокот (20 јануари 2011) во скопската Зоолошка градина, почина Менде – бенгалскиот тигар.
Менде, во скопската зоолошка беше донесен минатата година од Зоолошката градина во Битола. Доживеа длабока старост, и почина на неполни 19 години. Просечно бенгалските тигри во природата живеат 8-10 години, додека во заробеништво 16-18. Менде беше еден од најголемите љубимци на посетителите во зоолошката, во изминатите десетина месеци, колку што престојуваше во неа.

Беше доведен за да биде пар со тигрицата Лола, која долги години живееше сама.

Да се надеваме дека Зоо Скопје ќе смогне сили да донесе повторно едно животно од овој вид, со оглед на тоа што истите во природата се во се’ помал број и во изумирање.

извор

__________________________________________________
Зоолошка градина Dev223pr___
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 36
Место : скопје

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyВто Јан 25, 2011 12:47 pm

Zalosno za tigarot .
Inaku od zooloskata opsto sum zadovolna kako se renovira i navistina preubavo izgleda se gleda deka e vlozeno mnogu i treba da se socuva zatoa sto sega e zaziveana i vredi taka da ostane
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 39
Место : Скопје

Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина EmptyЧет Фед 10, 2011 4:40 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Зоолошка градина An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Зоолошка градина Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зоолошка градина   Зоолошка градина Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Зоолошка градина
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Растенија и животни :: Животински свет-
Отиди до: