Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Фрлање на бидермаер и подвезица....

Go down 
3 posters
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD


Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Фрлање на бидермаер и подвезица.... Empty
ПишувањеПредмет: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Фрлање на бидермаер и подвезица.... EmptyВто Јан 11, 2011 1:38 am

Какво е вашето мислење за ови два адеата?Дали сте фрлале бидермаер и подвезица, или пак ако не сте мажени, дали некогаш сте фатиле бидермаер? И какво е вашето мислење за тоа што машките стојат за бидермаер?


Сеуште не сум мажена но ќе одговорам на неколку прашања.
Во врска со местењето на бидермаер, никогаш не би местела, нека биде среќата дента на кого му е пишана. Истата радост и среќа ќе го има и таа на која би и го местела или таа што навистина со среќа го фатила ( дури мислам дека никогаш лично јас не би можела да бидам среќна доколку некој би ми го фрлил намерно - а тоа да го знам )
Стоењето на машки ама воопшто не ми се допаѓа, и знам дека кога ќе правам свадба на музиката има да и кажам да најави дека е само за женски, а ако има и машки нема да го фрлам се додека не се тргнат,ќе чекам, дури и не би го фрлила, би направила финта некоја после во играње или нешто слично само машко да не го фати.
ПОДВЕЗИЦА- се почест адет во Македонија. Можеби е ова лекот машките повеќе да не стојат за бидермаер Интересен адет, само што лично јас ако би го правела-тоа би било со согласност од сопругот (бидејќи прво треба и негова желба за тоа, а и негова е свадбата не само моја), а и кога би имала согласност од сопругот, подвезицата би ја закачила доле на зглобот од ногата, и со рака да ја извади сопругот, како кога девер обува чевла.
За фаќање бидермаер мојот омилен дел од свадбата другарките почнаа експерт да ме викаат зошто до сега од 7 свадби во последниве 2 години имам фатено 4 бидермаери + еден подарено на братучетка ( бидејќи никогаш нема фатено, а и пред чинот искоментира: јас воопшто не застанувам, штом ти стоиш теорија нема да фати некој друг ) Така да не верувам во тоа кој ќе го фати нареден е, инаку навистина уживам во тој чин, не верувам дека постои девојка која не би посакала да го фати. Не сакам тепачки околу бидермаери во еден случај каде што јас и кумата (ќерка на кумот) го фативме го пуштив бидејќи е кума, но во друг случај каде јас и машко фативме е 2-3 минути стоев ама на машко не пуштам - зошто не му е местото да стои за


Последната промена е направена од LadyD на Чет Јан 13, 2011 11:29 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate


Број на мислења : 305
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Фрлање на бидермаер и подвезица.... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Фрлање на бидермаер и подвезица.... EmptyВто Јан 11, 2011 2:30 am

До сега не сум стоела за да фатам бидермаер. Не сум заинтересирана за тоа.Кога се фрла бидермаерот треба да стојат само жени. Не знам зошто мажите се прават паметни и стојат во ред за да го фатат бидермаерот. Јас се мислам дали да го фрлам бидермаерот на свадбата. Има уште време до тогаш. Подвезица нема да фрлам. Не ми се допаѓа тој адет. Не ми се допаѓа тоа што некои невести имаат два бидермаера и го фрлаат резервниот. Невестата треба да го фрла оној бидермаер со кој што се венчала. Сепак, тоа е право на избор.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Фрлање на бидермаер и подвезица.... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Фрлање на бидермаер и подвезица.... EmptyВто Јан 11, 2011 2:11 pm

Јас фрлав само бидермаер, немав подвезица. Кога застанав за да го фрлам бидермаерот јас во прв ред видов само мажи Фрлање на бидермаер и подвезица.... 206632 кои скокааа за да го фатат. Па што они бараат таму, кога тоа е наменето за женските????
На трет пат фрлив високо и се потепаа како пари да фрлам, ахахха. Многу беше интересно,имаше доста тегнење за на крај да го фати една кома колешка. И го разделија бидермаерот од тегнење, и оставија само 3 ружи. Другите ружички си ги разделија меѓусебно. Доста интересно и возбудлив момент. Сакам пак!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Фрлање на бидермаер и подвезица.... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Фрлање на бидермаер и подвезица.... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Фрлање на бидермаер и подвезица....
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: