Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

 

 Реинкарнација

Go down 
АвторПорака
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Реинкарнација   Реинкарнација EmptyПон Јан 10, 2011 9:57 am

Дали верувате во реинкарнација?Јас верувам дека сме живееле пред овај живот и дека пак ке зивееме после смртта ама не сум баш најуверена дека сме биле луге или животни.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Реинкарнација EmptyПон Јан 10, 2011 12:37 pm

и јас верувам во тоа дека енергијата не умира туку дека само преминува од еден во друг облик.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 37
Место : Скопје

Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Реинкарнација EmptyНед Јан 16, 2011 4:56 pm

Јас верувам во реинкарнација, секое тело умира но духот преминува во друго тело. верувам дека и мојот дух бил реинкарниран од некој друг, но којзнае што сум била порано?

__________________________________________________
Реинкарнација ZrxTm12
Реинкарнација 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Реинкарнација EmptyНед Јан 16, 2011 4:58 pm

Би ставила само еден потпис на постот на BetiBup, се сложувам со нејзиното мислење.

__________________________________________________
Реинкарнација C2G9p1
Реинкарнација LРеинкарнација AРеинкарнација DРеинкарнација YРеинкарнација BlankРеинкарнација D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
daylight
Нов член
Нов член
daylight

Број на мислења : 1
Male

Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Реинкарнација EmptyСре Мар 09, 2011 6:33 pm

cakegirl напиша:
Дали верувате во реинкарнација?Јас верувам дека сме живееле пред овај живот и дека пак ке зивееме после смртта ама не сум баш најуверена дека сме биле луге или животни.
Верувам во можноста повремено душата да се сели од едно човечко тело во друго. Но не верувам дека човечката душа може да се реинкарнира во животинско или растително тело бидејќи тоа би значело опасна деградација. Значи не верувам во источниот концепт на реинкарнација кој го среќаваме во хиндуизмот и будизмот.

Но реинкарнацијата добива посериозно смисла само ако се постават прашањата Од каде дојдовме? Кон каде одиме? и ако се вклучат:

- законот на причина и последица (карма закон)
- законот на милост (тнр. време на заштита)
- простувањето и молењето за прошка

Без овие работи реинкарнацијата останува само површно интересен феномен за жолтиот печат(приказни од типот: во минатиот живот била Пепелашка или сопруга на Моцарт - но каква корист од сето тоа кога сега веќе е некоја друга).
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Реинкарнација EmptyЧет Мар 10, 2011 11:25 pm

Префрлени сме на новиот форум
http://www.zenskitajni.com/forum/

__________________________________________________
Реинкарнација C2G9p1
Реинкарнација LРеинкарнација AРеинкарнација DРеинкарнација YРеинкарнација BlankРеинкарнација D
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Sponsored content
Реинкарнација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Реинкарнација Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Реинкарнација
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Други науки-
Отиди до: