Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Венчаници

Go down 
+4
Mirjana
Mimi22
Воскресија
Сонце
8 posters
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Венчаници   Венчаници EmptyВто Јан 04, 2011 2:01 pm

За секој невеста е најважна венчаницата ,потоа следуваат останатите потребни работи за целосен прекрасен изглед.
Каква венчаница посакувате или сте носеле на вашата свадба?
Каде ја шиевте и од кои материјали?
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
Воскресија


Број на мислења : 70
Female

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyСаб Јан 22, 2011 10:52 pm

Венчаницата што ја носев си ја шиев самата. Отсекогаш сакав да биде моја креација и му благодарам на Бога тоа и се случи. Покрај фустанот си ја сошив и наметката за во Црква, нараквиците, превезот. Се на се целата венчаница изнесуваше околу 2 000 - 3 000 денари, а главно беше од сатен (не знам од кој вид), превезот од муслин, наметката од некој материјал што не го знам, а имаше коцкички и беше со сребренкаст сјај. Важно до свадбата за времето што го имав на располагање од еден месец стигнав да ги завршам, а за друга работа не се сеќавам дека работев оти немав време.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyПон Јан 24, 2011 2:33 pm

Mojata vencanica kostase 8000 den ja siev kaj edna zena vo zdanec i mnogu sum zadovolna od izrabotkata.Gorniot del bese celiot vezen i mal del od dolniot drugoto bese klot saten pokrupna sum pa mi dade idei kako da se sokrijat nedostatocite se na se bev zadovolna.
Voskresija moze da ni stavis nekoja slika od tvoeto delo bas me zainteresira kako izgledala tvojata vencanica
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyПон Јан 24, 2011 2:53 pm

Mojata vencanica ja siese viki od biser , gleda na parkingot i ispadna bas kako sto ja zamisluvav i kostase 450 eur.
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
Воскресија


Број на мислења : 70
Female

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyПон Јан 24, 2011 9:09 pm

Венчаници Picture125s

Ова е мојата венчаница. Најглавното нешто не се гледа, знам дека на прв поглед изгледа многу едноставна , но на корсетот имаше многу циркони и целиот беше светликав, исто и на сукната имаше циркони. Целата светкаше, бидејќи и покрај цирконите имаше и сребрени светки. Наметката како што кажав и таа имаше сребренкаст сјај, но со неа немам некоја слика за да ја ставам. Знам дека сликата е малку матна и убаво не се гледа, сепак е пресликувана од друга слика и квалитетот не е како оргиналната слика. Најмногу ми е жал за таа работа за сликите. Фотографот што не сликаше не сакаше да ни даде ЦД со нашите слики за да не вадиме слики сами туку преку него и да има поголема заработувачка. Но, тоа е.
За свадбата отсекогаш сакав фустанот да ми биде потесен како што сега ги прават од колена надолу да биде широк, ама се предомислив оти немаше да можам да играм. Сепак не останав без таа желба, бидејќи за регистрацијата си сошив нов фустан со корсет и таков вид на сукна, така да се излезе како што посакував је је
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyПон Јан 24, 2011 11:14 pm

Mimi22 напиша:
Mojata vencanica kostase 8000 den ja siev kaj edna zena vo zdanec i mnogu sum zadovolna od izrabotkata.Gorniot del bese celiot vezen i mal del od dolniot drugoto bese klot saten pokrupna sum pa mi dade idei kako da se sokrijat nedostatocite se na se bev zadovolna.
Voskresija moze da ni stavis nekoja slika od tvoeto delo bas me zainteresira kako izgledala tvojata vencanica

Мими, венчаницата која жена ти ја шиеше, да не е под Папилон, куќата на Зоки од Бисер, горе на спрат имаат конфекциски дуќан со материјали и готови сошиени фустани и комплети?
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v


Број на мислења : 148
Female Возраст : 45
Место : Skopje

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyВто Јан 25, 2011 12:16 am

mojata vencanica ja siev vo carsija pred 11 god i togas kostase 210 marki
komplet so se korpata rakavici vence bidermaer ama mnogu si ja sakam bas mi e zal sto nemozam da pustam i da ja preslikam nema da se vidi ubavo
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyВто Јан 25, 2011 2:48 am

Венчаници %3Ca%20href=Венчаници 13564_101590069867945_100000508574691_40241_4070925_nЕве ја и мојата венчаница. Воопшто не ме кошташе скапо, но супер излезе.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyВто Јан 25, 2011 3:33 am

Цитат :
betibup напиша:
Мими, венчаницата која жена ти ја шиеше, да не е под Папилон, куќата на Зоки од Бисер, горе на спрат имаат конфекциски дуќан со материјали и готови сошиени фустани и комплети?
ne jas sum pisala gresno mislev na crnice a sum pisala zdanec duri sega vidov леле
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD


Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyВто Јан 25, 2011 4:26 pm

Воскресија, венчаницава е тооп а и најважно е самото чувство дека самата си си ја сошила.
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници EmptyСре Јан 26, 2011 1:08 am

па мислам дека невестата треба да е горда и среќна со тоа што го носи, секоја чест воскресија на твојата замисла, а богами и умешност. јас ја шиев кај шнајдерката која најчесто ми шие свечени работи, сама си купив се што требаше од материјал, патент и да не набројувам и и однесов слика и супер испадна.беше најобичен бел фустан со наметка од чипка и тоа е мојот венчален фустан. весело
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Венчаници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчаници   Венчаници Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Венчаници
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: