Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Грижа за забите

Go down 
5 posters
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyНед Јан 09, 2011 2:16 am

До првата година децата немаат повеќе од 3-4 заба, а до третата им никнуваат сите дваесет млечни заби. Не е исклучена можноста на некои деца до првата година да не им излезе ниту еден заб. И млечните заби се исто толку важни како и трајните заби, затоа треба да се следат со големо внимание.
Кога забите не се мијат правилно во нив се лепи плак.Тоа е комбинација од плунка, храна и бактерии.Кога бактериите ке дојдат во контакт со остатоците од храната, особено со шеќерот, произведуваат специфична киселина, која ако не се измие навреме ја напаѓа забната глеѓ правејќи мали дупчиња или шуплини кои потоа почнуваат да гнијат.
Флуорот ги спречува расипувањето на забите и ги ги зацврстува.

Колку запчиња им имаат никнато на вашите дечиња?
Дали редовно ги миете, колку често?
Каква паста користите?
Дали сте биле на стоматолог?
Дали имате некаков проблем со никнувањето на забчињата кај вашите дечиња?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyНед Јан 09, 2011 1:31 pm

Ние на 15 месеци имаме 16 заби, пробуваме да ги миеме секој ден со четка за заби, без паста, уште петките да ни израснат и ќе бидеме комплетни.
Инаку за четворките имавме мала температура и други симптоми биле нервоза, гризање се живо и диво и одбивање храна, и да најбитниот момент будење по сто пати во ноќта леле
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyСаб Јан 22, 2011 3:48 pm

nie gi imame site zabi prviot mu nikna na 3 meseci i toa cetvorka do godina ipol mu niknaa site nemavme nekoi posebni problemi osven koga vadese dve petki naednas na 17 meseci i mu se napravi kako meur na nepceto ne fati strav otidovme na stomatolog i ni kaza deka toa e vospalenie posto naednas mu izleguvale dva zaba mu go dupna meurceto i se bese vo red,od togas i gi mieme zabite mnogu saka da gi mie sam si bara nekogas ednas nekogas dva pati dnevno a pasta koristime bekutan vo mnogu mali kolicini taka ni kaza stomatologot.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyСаб Јан 22, 2011 4:16 pm

На мојата лепотица првите запчиња и никнаа на неполни 11 месеци, Касно и никнаа забите ама од 3 месеци се мачаи со забите и цело време и беа потечени непцата. Постојано мислевме дека ке никнат во секое време но се излажавме. Сега ги има сите заби и редовно ги миеме, два пати дневно, обавезно пред спиење. Сега некогаш ке испуштиме ако сме излезени па ни заспие во кола, но ги миеме со паста за заби која во себе содржи флуор. Навечер пред спиење и давам од Флуонатрил, како бомбончиња и се и многу си ги сака. Сега за сега сме во ред, внимаваме, но за понатака ке практикуваме самата да воведе грижа за забите иако и сега самата ги мие и плакне со вода, пола вода ке ја голтне пола ке плукне хахахах.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyСаб Јан 22, 2011 7:07 pm

нас бидејќи многу рано ни изникнаа запчињата имавме проблем со четирите единици, почнаа да ни потемнуваат па од 1 годинка користиме четка на нук со меки влакненца. и некако успеавме да ги доведеме до подобрување тоест остана само десната единица потмнета. арно ама имаше период од 3 недели каде што едвај три пати дали сме ги измиле запчињата и веднаш и се промени пигментацијата на горните запчиња на 2-те единици и на 2-те двојки.се консултирав со стоматолог и прво ми рекоа ајде пробајте со паста и купивме на колгејт и почнавме пак редовно, 2-3 пати дневно, да ги миеме со ептен малку паста и се почувствува разлика. така да сега вака продолжуваме па ако пак ни се појави проблем ќе мора со гел да ги заштитиме за после 5 годишна возраст да не и се направи тоа кариес.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyПон Јан 24, 2011 12:45 pm

Мама Маце дали ја имате таа пастата на Колгејт црвена што пишува за восраст од 0 до 3 (ли 6 год. мислам беше)? И дали ја плука пастата?
Јас ја имам ама мислам дека ни е рано да ја користиме, додуша деновиве изгледа ни растат петките, уште тие останаа, незнам до каде се, ако му брцнам позади ме гриза, и нон-стоп му се прстите во уста.
А мајка ми немаш појма колку ме кара што заборавам да му ги мијам забите, она дека е стоматолог, и тоа за детска и превентивна стоматологија, леле леле, тешко мене ако не му ги измијам барем еднаш дневно тепање
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyПон Јан 24, 2011 12:55 pm

zemi ja sara bekutan pastata slobodno mozes da ja koristis nie koga bevme na kinika ni rekoa deka moze a i ako goltna malku ne e strasno
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyПон Јан 24, 2011 2:58 pm

Imame 6 zapcinja do sega , obozava sam da gi mie i ubavo si gi cetka so cetka i voda samo, e segani izleguvaat uste 4 novi ,za pasta e mal uste neznae da pluka naknadno.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyВто Јан 25, 2011 2:08 pm

Sara напиша:
Мама Маце дали ја имате таа пастата на Колгејт црвена што пишува за восраст од 0 до 3 (ли 6 год. мислам беше)? И дали ја плука пастата?
Јас ја имам ама мислам дека ни е рано да ја користиме, додуша деновиве изгледа ни растат петките, уште тие останаа, незнам до каде се, ако му брцнам позади ме гриза, и нон-стоп му се прстите во уста.
А мајка ми немаш појма колку ме кара што заборавам да му ги мијам забите, она дека е стоматолог, и тоа за детска и превентивна стоматологија, леле леле, тешко мене ако не му ги измијам барем еднаш дневно тепање
да таа ја користиме ама баш затоа што не знае како што треба да плука и ставам ептен малку паста колку да ја осети и да се научиме да плукаме. ние бидејќи си имаме проблем со запчињата па затоа внимавам редовно да ги миеме, 2 пати дневно ако е во градинка или 3 пати ако сме дома.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите EmptyПет Јан 28, 2011 5:12 pm

Ние еве ја сменивме сега четката за заби, и купив на Лакалут па ке видиме како ке се однесува. Она има обичај кога ги мие забите да ја гризе четката и пола влакна се паѓаат од самата четка и не остануваат за миење на забите освен од нејзината уста што треба после влакно по влакно да и го вадам хаххаахаххаахах.
Од Бекутан пастата за заби не сум задоволна воопшто, не ни се покажа како добра ја болеше мешето после секое миење зашто она незнаеше да ја плука туку ја голташе иако малце и ставам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Грижа за забите Empty
ПишувањеПредмет: Re: Грижа за забите   Грижа за забите Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Грижа за забите
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Проблеми со забите
» Хигиена на забите во бременоста

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на нашите деца-
Отиди до: