Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Стимулација на овулација

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Стимулација на овулација Empty
ПишувањеПредмет: Стимулација на овулација   Стимулација на овулација EmptyСаб Јан 08, 2011 7:51 pm

Со што сте биле стимулирани за да имате овулација?Кои се ефектите?Нус појавите доколку сте ги имале?Дали сте успеале да забремените и со која терапија?
Напишете ги вашите искуства или сознанија

Нешто повеќе за кломифенот како најчест вид на стимулација

Кломифен
Кломифен стимулира ослободувањето на хормони се неопходни за овулација индукција.
Кломифен обично се користи во текот на пет дена по ред во раниот период од менструалниот циклус, за време на 3-6 месечно циклус.Може да ќе биде потребно неколку циклуси да се пронајдете вистинската доза која ја стимулира овулацијата.Кога дозата е утврдена, жените ќе продолжи да го зима овој лек во текот на најмалку три циклуси. Ако не се забремени по шест циклуси,веројатно е дека понатамошна терапија со кломифен нема да биде успешна.

Зошто да го користам?

За жените. Кломифен може да се препишан за да се:
* Стимулирање овулација кај жените кои не оволуираат или овулираат неправилно.Нивото на естроген и работата на хипофизата кај овие жени мора да биде нормален, и мора да биде утврдено дека нивните машки партнери се плодни.
* Спроведена тест познат како "кломифен предизвик", кој понекогаш се користи за да се процени овулација кај жената и квалитетот на јајце клетките(јајниците резерва). Ако кломифен е даден во почетокот на менструалниот циклус,во траење од пет дена, тој го подигнува нивото на фоликулите-стимулирачки хормон (FSH). Ако наредниот ден FSH нивоа падна на нормалната вредност, тоа е знак на нормален јајчник и овулацијата.Покачени нивоа на FSH е знак за ниска јајници резерва.
* Стимулирање на развојот на повеќе јајце клетки за употреба при помошни репродуктивни техники, како што е ин витро фертилизација (Eng. во itro оплодување, или ИВФ)или трансфер гамета во јајниците (гамета intrafallopian трансфер или GIFT)

Кломифен понекогаш се користи во комбинација со други лекови и терапии против неплодност.
Пред да се обиде со кломифен жените кои страдаат од полицистични јајници синдром и имаат прекумерна тежина,се препорачува да го намалат нивниот индекс на телесна маса индексот со исхрана и вежбање.Постигнување на здрава телесна тежина може повторно да започне овулацијата.
Извор

__________________________________________________
Стимулација на овулација An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja

Број на мислења : 63
Female Возраст : 35

Стимулација на овулација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   Стимулација на овулација EmptyНед Јан 09, 2011 8:05 pm

Еве јас да си кажам :) Примав Кломифен, првиот месец кога почнав да го примам пиев по пола таблета наутро и навечер, 5 дена,а почнав од 3 ден од циклус. Имав еден фоликул од 23мм, на 13 ден од циклус. Ама за жал ништо не бидна. Во периодот додека го пиев бев неподнослива, мислам дека сама себа одвај се трпев. Како издржуваа тие околу мене не знам. Наредниот месец пиев по една таблета наутро и една навечер. Проблеми некои посебни немав, овој пат не бев нервозна, ама па затоа успеав да си ставам 5 кила на тежина. Пак имав еден фоликул, ама се разочарав затоа што беше помал отколку претходниот месец. И тогаш реков веќе нема шанси да пијам Кломифен. Ќе одам да го правам сите испитувања, па после ќе видиме како ќе продолжиме. Сепак за среќа, јас тој месец не добив и сега си уживкам со бебушко во мешето трудница

__________________________________________________
Стимулација на овулација Dev223pr___
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Стимулација на овулација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   Стимулација на овулација EmptyПон Јан 31, 2011 12:58 am

И јас имав пиено Кломифен пред да забременам, немав проблеми со овулација, но работава беше за секој случај да биде посигурно, но мислам дека нема шанси да пијам пак, стомакот ми беше многу подуен, имав баш болна овулација, и не се чувствував убаво, што вика докторов мој, да ги разиграме јајце клетките, е баш ги разигравме скокање
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Стимулација на овулација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стимулација на овулација   Стимулација на овулација Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стимулација на овулација
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Неплодност, забременување и планирање-
Отиди до: