Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Ваши пробани рецепти

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Ваши пробани рецепти   Пет Јан 07, 2011 10:13 pm

Напишете рецепти кои ви се пробани и приготвани од вас.
Еден рецепт ,различни начини и состојки.
Што поописно толку подобро
гладен

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Ваши пробани рецепти   Пон Јан 10, 2011 3:18 am

Бурек со месо
1пакување кори за пита
прелив-3матени јајца, малку сол, половина пециво,филџан масло филџан кисела вода и 1 павлака
Сос-400гр месо, 1кромид, 1 домат и зачини(се пржат ситно сечкан кромид,месото и доматот)

Во намрсен плех се ставаат 3 кори но со едниот дел да го прекриваат садот а со другиот да бидат надвор од него(на крај ќе го прекриеме со нив)
прскаме со преливот. Наредните 4кори ги гужваме во вид на топка и ги ставаме во преливот убаво да се натопат и ги редиме во плехот сите 4 така што да ја прекријат цела површина.Потоа додаваме една кора и го истураме филот, ставамне уште една кора, ја попрскуваме по преливот, и ги виткаме краевите(првите 3 кори).Додаваме малку сусам и печеме
Вратете се на почетокот Go down
 
Ваши пробани рецепти
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: