Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Еднократни пелени

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Еднократни пелени   Пет Јан 07, 2011 2:24 am

Какви пелени одбравте за вашето новородено бебе?
Како сте задоволни или мислите да пробате други пелени?

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Пон Јан 10, 2011 1:23 am

Ние од почетокот многу пелени сменивме, почнувајќи од Памперс, Дајперс, Кан бебе, Бекутан, Виолета, но најдобро ми се покажаа Памперс и Кан бебе. Јас повече бев задоволна од Канбебе - во состав се слични на памперсот а се поевтини каде каде.
На почеткот користевме памперс на секоја недела, па времето постепено ни се зголемуваше и дојдовме до период на две недели и на еден месец.Одвикнувањето тешко ни оди, многу ми се мочка во кревет навечер. Сега го користиме Канбебе 6+, памперсот молн мочка ни истечено од страна ни ништо, ептен сум задоволна.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Nina
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 23

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Пон Јан 10, 2011 2:43 pm

почнавме со памперс, со првото пакување добро поминавме, веќе со второто бебушка многу се нафрли и требаше многу време да и помине осипот. само што ги сменивме пелените го снема црвенилото . земавме huggies premium и се беше супер, за мене најдобри пелени, ама и најскапи, бебушка само од нив немаше никаков проблем. после пробавме daipers дека поефтини ама пак се нафрли и се вративме на huggies. и ги користевме само нив до пред 1-2 месеца. сега ноќе и ставам huggies а преку ден can bebe. ефтини се, тенки, не се лоши ама не издржуваат цела ноќ
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Пон Јан 10, 2011 2:49 pm

Ние бевме верни купувачи на Памперс и нескав да чујам за ништо друго No
Но кога стигнавме до 4 број, почнаа да пропуштаат, проблемот го решивме со 4+ но за кратко, почнаа и тие да пропуштаат, а 5 беа големи - пак ќе пропуштаат.
Пробавме со Дајперс 9-20 кг и еве сеуште ги користиме, задоволна сум, иако на почетокот се нафрли позади на грпчето од ластикот, но сега веќе не ги прават такви и се со растегливи лентички од страна и се многу поубави.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Пон Јан 10, 2011 5:09 pm

Nie koristime slep&play i sum mnogu zadovolna i so ogled na cenata se super sega za sega ne ni propustaat.
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Пон Јан 10, 2011 5:23 pm

Почавме со памперс,ама многу ни пропуштаа,кога и да се искака од старна сите бодиња мокри.Ми ги исфалија бекутан и сега користам од нив,малку се покрути,ама барем знам дека детето е суво.Сега добивме памперс за Н.Г па ке ги пробаме пак.Инаку од бекутанот сум задоволна,а и цената не е лоша.
Вратете се на почетокот Go down
Nina
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 23

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Вто Јан 11, 2011 4:25 pm

jas za preku den razmisluvam da zemam becutan, ama me predomisluvaat so toa sto mi vikaat deka mnogu bile kruti. e sega kolku e toa kruti? zasto can bebe 4 ni se veke mali, 4+ probavme nekako se golemi, pa taka da ni propustaat i 4 i 4+, a porano ne bese toa slucaj. *ane* stom kazuvas deka se dobri ke gi probam, a ima li nekoj od vas iskustvo so violeta?
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Вто Јан 11, 2011 5:21 pm

Нина,да си земеш,добри се искрено,штом не предизвикуваат никакво црвенило кај бебушка,значи не се толку крути.Сега зошто сме навикнати на памперс,затоа овие ни се покрути.А виолета и ставаа на бебушка во болница,а и што кажувале мајки добри биле.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Вто Јан 11, 2011 5:25 pm

Можам и јас да кажам за Бекутанот,внукми ги користи од раѓање и денес скоро 3 месеци има.Воопшто не се исфрли.Бекутан 2 се 80 пелени за 630денари ,што е сосема во ред

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Вто Јан 11, 2011 5:31 pm

Еве и јас да се надополнам на Сонце,Бекутан 3 со 68 пелени се 650ден,а плус имаат и влажни марамици гратис од новите бекутан со алое вера.Така да јас заштедив многу,а и пелените излегуваат 550 ден. Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   Вто Јан 11, 2011 5:33 pm

Jas violeta gi koristev eden period ui bev mnogu zadovolna , samo idese leto pa mi bea dosta debeli a malit mnogu se poti i od togas pampers si koristime.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Еднократни пелени   

Вратете се на почетокот Go down
 
Еднократни пелени
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: