Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Сонови

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Сонови   Сонови EmptyЧет Јан 06, 2011 8:06 pm

Доколку незнаете што симболизира некој ваш сон, а ве интересира, тогаш напишете,а ние искрено се надеваме дека некој од членовите ќе знае да ви одговори. Благодарам

__________________________________________________
Сонови C2G9p1
Сонови LСонови AСонови DСонови YСонови BlankСонови D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сонови   Сонови EmptyНед Јан 09, 2011 10:59 am

Дали некој знае што значи да сонуваш слика од машко бебе?
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сонови   Сонови EmptyНед Јан 09, 2011 12:05 pm

Ако сликата чевиа си ја сонувала ти е познат тогаш значи успех, а ако не го знаеш,тоа е неуспех.
А Бебе, значи новост.
Најверојатно значењето на сонот е добра или лоша новост/принова/вест

__________________________________________________
Сонови C2G9p1
Сонови LСонови AСонови DСонови YСонови BlankСонови D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сонови   Сонови EmptyНед Јан 09, 2011 12:34 pm

Фала Д Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сонови   Сонови EmptyПон Јан 17, 2011 4:26 pm

Јас многу често сонував (сега во последно време не) како неможам да си ја најдам колата на паркинг, барам и барам и барам и барам.... се стемнува, а јас кружам и никако неможам да ја најдам, многу ме измачуваат вакви сонови, незнам што значи дали некоја тежина што сакам да ја разрешам?!
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сонови   Сонови EmptyЧет Јан 20, 2011 6:09 pm

Да почнеме од тоа што не е причина за сон. Сонот не доаѓа од друг свет, како што некогаш се верувало, ниту носи тајни пораки, иако многумина веруваат во тоа. Сепак науката има други објаснувања. Сонот не е поглед во иднината ниту некое претскажување, но свесни сме дека има чудни сништа во кои луѓето не само веруваат, туку ги прават оние работи кои во сонот им било кажано да ги направат.

Во овој текст ќе се задржиме сепак на научните објаснувања. Сите наши сништа се поврзани со нашите чувства, стравувања, желби, потреби и сеќавања. Доколку во сонот се откриеме, можеби ќе сонуваме дека сме на лед. Содржината на ноќниот сон често е поврзан со доживувањата од претходниот ден.

Поради фактот дека сонот често е поврзан со моменталната состојба додека спиеме, или со доживувања од минатото, потребите и желбите, децата често сонуваат волшебници или самовили, а школските деца сонуваат испити и слично.
Постојат научници кои проучуваат зошто сонуваме, што сонуваме и какво е значењето на сонот. Тие научници се викаат психоаналитичари. Нивното толкување за сонот не мора да се прифати како точно, но сепак е интересно. Сметаат дека сонот е последица на неисполнети желби, или неостварливи копнежи. Со други зборови, сонот на некој начин ги исполнува неостварените желби.

Според оваа теорија, во текот на сонот и нашите „кочници“ спијат, така што можеме лесно да изразиме тоа што го сакаме. На тој начин во сонот си даваме простор за оставрување на своите желби.
Извор

__________________________________________________
Сонови C2G9p1
Сонови LСонови AСонови DСонови YСонови BlankСонови D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sponsored content
Сонови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сонови   Сонови Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сонови
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Други науки-
Отиди до: