Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Правилно седење

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Правилно седење Empty
ПишувањеПредмет: Правилно седење   Правилно седење EmptyВто Фед 08, 2011 1:09 pm

Чувствувате ли болки во грбот на крајот на работниот ден? Знаат да продолжат и за време на викендот. Голема е веројатноста да не седите правилно на работната маса.

Што значи да се седи правилно?

Рамениците треба да бидат исправени наназад, а главата и вратот прави како и телото. Не ја туркајте главата нанапред и не се потпирајте на дланката односно на раката која ви е потпрена на бирото.

'Рбетот мора секогаш да е во својата природна состојба на буквата „S“, правејќи со нозете агол од 120 степени. Меѓутоа за време на седењето често тој ја добива формата на буквата „C“ што го оптеретува, а со тек на време може и потполно да го деформира.

Правилно седење Dali-sedite-pravilno

Одморот е задолжителен. Станете и прошетајте се најмалку еднаш на секој час.

Немојте да седите со прекрстени нозе. Двете стапала треба да се на подот. Немојте да ги вртите на една страна.

Задникот секогаш сместете го на задниот раб од столицата. Така ќе му овозможите на потпирачот да биде вистинска потпора за 'рбетот.

Додека седите, важно е колената да ви бидат нешто пониско од колковите.
Извор

__________________________________________________
Правилно седење C2G9p1
Правилно седење LПравилно седење AПравилно седење DПравилно седење YПравилно седење BlankПравилно седење D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Правилно седење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правилно седење   Правилно седење EmptyЧет Фед 10, 2011 4:23 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Правилно седење An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
 
Правилно седење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: