Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Која вера сте и што ве прави верник

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Која вера сте и што ве прави верник Empty
ПишувањеПредмет: Која вера сте и што ве прави верник   Која вера сте и што ве прави верник EmptyСре Јан 05, 2011 9:52 pm

Секој има право да избере на која вера да припаѓа,индивидуално или фамилијарно.
Поентата на темата не е толку која вера сте, воопшто не мора да кажете, тука што ве прави верник.Каков верник сте и до каде ги почитувате верувањата.

__________________________________________________
Која вера сте и што ве прави верник An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
Воскресија

Број на мислења : 70
Female

Која вера сте и што ве прави верник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Која вера сте и што ве прави верник   Која вера сте и што ве прави верник EmptyСаб Јан 08, 2011 2:45 pm

Од православна гледна точка, православниот христијанин, поточно вистинскиот православен христијанин никогаш нема да каже каков верник е. Одговорот за ова прашање е во Православието, бидејќи оној кој е во правата смисла верник е слуга на сите други, понизен, навредуван, човек кој буквално не потекнува од овој свет, бидејќи денешниот човек има многу различни гледишта на работите, отколку вистинскиот православен христијанин и затоа тој нема смелост да се нарече верник, пред се од гледна точка на своето сопствено самосогледување и самопроценување, односно од сопственото чувство на гревовност. Кое чувсто не е познато за другите и затоа сите го сметаат за чуден човек кој како да не живее во овој свет и буквално не знае ништо за денешниот живот на другите луѓе.
Вратете се на почетокот Go down
 
Која вера сте и што ве прави верник
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Религија-
Отиди до: