Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Интервју за работа

Go down 
+3
Sara
BetiBup
Сонце
7 posters
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyСре Јан 05, 2011 9:28 pm

Мислам дека нема потреба да ве прашам на колку интервјуа сте биле,но се надевам дека биле успешни.
Какви се вашите искуства и кои се најчесто поставуваните прашања од страна на представник или сопственик на фирма,дуќан....
Ве прашале ли дали вие имате прашање до нив или можеби не?
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 12:34 am

Да не зборам само за интервјуто, туку ако има некој да ни понуди работа нека каже - хихихихи јас па аплаааа Интервју за работа 718432
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 12:45 am

BetiBup сподели нешто со нас,зошто по интервјуата може да се види и чуе се и сешто.

Тотално чудни прашања и искази
-Колку мислите дека треба да бидете платени?
-Мажени сте?Ако следи не нема прашање имате ли дете
-Планирате ли наскоро?
-Прво ќе бидете на проба,потоа после 1 до 3 месеци ќе бидете пријавени
-Дали сте комуникативни и спремни за тимска работа?
-Имаме доста кандидати
-Сигурно ќе ве известиме
замислен

Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 2:03 pm

Искрено мене на интервјуата прво ме прашаа од каде сум и дали сум мажена, дали имам дете???? Интервју за работа 683667 Работава е ако имаш дете нема да можеш да се сконцентрираш на работата, ке изостануваш од работа.....
Или пак во друга смисла дали наскоро повторно планирам да родам дете????
Епа нашава држава изгледа сака сите мајки дома да си седат и само да раѓаат деца а да не работат. На работа само девојки немажени да одат! Навистина претеруваа во прашањата. Незнам дали и вас тоа ви се има случено, но мене често??? првин ке волонтираме неколку месеци-без пари-, па за после ке видиме дали ке те пријавиме??? Аман!!!
И за крај секогаш ни велат на сите, имаме доста кандидати, ако сте вие избрани во потесниот круг ке ви соопштиме наскоро, ке ве известиме! И известувањето беше -никад!
Само своите си ги примаат на работа, кои имаат врски тие, другите само ке си седиме во клупа.... осомничен
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 5:05 pm

Вистина е тоа Бети Буп, јас кога се вработував бев запрепастена од тоа дека се ширеа гласини (кои се најверојатно вистина) дека во мојата професија во поголемите фирми склучувале и договор дека во наредните години нема да родат дете или нешто слично, бог да чува ?
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 5:08 pm

Да Сара, и мене ми имаа кажано: Ако ве примиме на работа ке треба да потпишете договор од 5 години дека ке соработувате со нас без да одите на трудничко боледување, доколку се случи такво нешто не одговараме за последиците-отпуштање од работа???????? Интервју за работа 615636
За жал но вистинито, треба нашата држава да превземе нешто!
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate


Број на мислења : 305
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 5:18 pm

Се знае дека во нашава држава можеш да се вработиш некаде само ако имаш врски на тоа работно место. Во спротивно, ќе си седиш дома.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 5:21 pm

Јас би го потпишала тој договор за 5 години и дајбоже да сум бремена
одма на сум,дикриминација,човекови права.......ама ова е невозможно ако газдата е јак човек во државава.
Сто пати ќе речам арам да им се парите што ќе ги заработат
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja


Број на мислења : 63
Female Возраст : 39

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyВто Јан 11, 2011 7:03 pm

Леле па јас ептен мрзлива сум била, сите одат на интервјуа, а јас пребирам Интервју за работа 442638
Стварно е срамота тоа што се случува кај нас, ама за жал така стојат работите. Се надевам само дека ќе биде подобро.
Јас лично имам пратено CV на 2-3 места. Тоа се тоа беше пред скоро 1 година, од тогаш наваму ништо. Огласи за работа има, не е дека нема. Ама па луѓе не е само да почнам да работам, а да не бидам задоволна од условите или платата. Па тоа што ми имаат кажувано колеги колку им имаат понудено плата, тоа е срамота. Подобро да си седам дома и да чекам некоја подобра прилика, отколку така.
Јас попрво би се сложила да волонтирам, отколку да работам за стварно понижувачка плата.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyНед Јан 16, 2011 7:55 pm

Мене најмногу ми е криво што платив 1000 евра за работа, но за крај да ме отпуштат од работа и тоа за време на трудничко боледување, епа стварноГоспод да им врати! Интервју за работа 788376
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyПон Јан 17, 2011 12:24 am

веројатно си била на времено вработување па затоа кога поминал договорот не ти го продолжиле. доколку си била со решение за неопределено можеш законски да си ги бараш правата, никој не смее да те отпушта додека си на породилно, не смее ни да ти менува статус се додека не ти заврши породилното. јас имав друг проблем, освен тоа да потпишам дека нема да раѓам во наредните 3 години, а тоа беше зошто девојка како тебе студирала машки факултет кога можеш слободно како секретарка супер работа да најдеш или по ново асиситентка извини? . јас на такви шовинистички работи сум налетувала што жал ми е што тогаш немаше мобилни со камера па да ги снимав. жално е што квалитетот не се мери и се повеќе и повеќе со врски се вработуваат, а верувајте ми во моите 10 години работно искуство бајаги сум видела.по правило не треба никој да го интересира дали некој е во брак, дали има деца, освен ако не мисли да обезбеди градинка во фирмата, каде живееш и слични лични прашања. професионалниот ангажман треба да е надвор од приватниот. интересно е што кога ме прашаа еднаш дали имате вие прашања за нас и јас им ги поставив прашањата за брачна состојба и деца и малку се збунија, бидејќи мислеа дека ќе прашувам за пари. ама не ми одговорија.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа EmptyЧет Јан 27, 2011 11:59 am

nam mesta kade sto treba da odneses i potvrda od ginekolog deka ne si bremena mislam нервозен sramota e toa a sekade se prasuva za bracnata sostojba i za deca
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Интервју за работа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Интервју за работа   Интервју за работа Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Интервју за работа
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Кандидирање за работа во бременост
»  Дали во МК е добро платена секоја работа?

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Работа и кариера :: Барам работа-
Отиди до: