Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Ранетиот орел - Ranjeni Orao

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 12:52 am

Ранетиот орел
“Ранетиот орел”- нежна , љубовна приказна полна со топлина, работена според истоимениот роман од популарната писателка на љубовната класика - Mир Jам.
Ранетиот орел - Ranjeni Orao Images?q=tbn:ANd9GcQc662Y1yY7HzBtG38-giBeROuYCV9lEbrw9xwsNZ2JaRblfBbb
Дејствoто во оваа мегапопуларна серија се одвива во периодот помеѓу двете светски војни, во почетокот и во средината на 30- те години од минатиот век.

Во првата епизода ги запознаваме главните јунаци Ангелка и Ненад, кои во дворот од својата куќа безгрижно ги минуваат деновите од своето детство. Ги затекнуваме во детска игра која ја прекинува трогателната вест за погинувањето на таткото на Анѓелка.

Шокот го запира идиличното секојдневие, а веќе во следниот миг дејствието се префрлува 20 - тина години во иднината кога Анѓелка е веќе голема и мажена девојка.

Овој брак за несреќа на Анѓелка завршува уште при првата брачна ноќ кога нејзиниот избраник ќе ја открие тајната дека Анѓелка пред него веќе била со некого. Тоа за конзервативните сфаќања на тогашниот свет и околина било страшно понижувачко па Анѓелка веднаш се разведува и го менува местото на живеење со цел да пронајде средина во која ќе заборави на минатото и ќе може нормално да живее.

Но судбината си поигрува со неа и во тој нов град, Анѓелка се среќава со човекот кој некогаш ја обесчестил и “...и и го оскрнавел телото”, како што таа самата кажува.

Гојко, човекот кој ја излажал дека е вљубен во неа, а потоа со лажно писмо од неговата божемна сестра , ја известил дека е починат живее во новиот град на Aнѓелка и е сегашен сопруг на нејзина голема другарка од детството.

Тој повторно се обидува да ја искористи скршеноста и несреќата на убавата Aнѓелка. При сите овие заплети, еден млад и убав офицер постојано ја следи со цел да ја запознае и да ја придобие нејзината љубов. Пред самиот крај од серијата ќе се открие дека всушност тој офицер е малиот Ненад со кого Анѓелка растела и го поминувала своето детство...

Режијата во серијата е на Здравко Шотра, музиката на Жељко Јоксимовиќ, а главните улоги ги толкуваат- Слобода Мичаловиќ, Иван Босиљчиќ, Драган Николиќ, Војин Четковиќ, Јасмина Аврамовиќ.....и уште многу други акери кои и во претходните остварувања на режисерот Шотра, “Зона замфирова”, “Ивкова слава” и “Паѓањето на Третиот рајх”, биле дел од неговиот избор за актерска екипа.

Серијата има 17 епизоди од по педесет минути и секаде каде што се прикажувала ги има соборено сите рекорди на гледаност.

Најчеста порака која гледачите, актерите и критичарите ја упатуваат за серијата “Ранетитот орел” е – “топлина на минатите времиња, која не смее да се пропушти”...Извор

Дали ја следите серијата, како ви се допаѓа, кои се вашите коментари?
Јас редовно ја гледам, прекрасна серија, просто релаксирачка.Камо среќа да се 50% од сериите вакви на телевизија.

__________________________________________________
Ранетиот орел - Ranjeni Orao C2G9p1
Ранетиот орел - Ranjeni Orao LРанетиот орел - Ranjeni Orao AРанетиот орел - Ranjeni Orao DРанетиот орел - Ranjeni Orao YРанетиот орел - Ranjeni Orao BlankРанетиот орел - Ranjeni Orao D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Cucika
Администратор
Администратор
Cucika

Број на мислења : 39
Female

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 1:10 am

Не ја раскажувај те молам, ова е најубавата серија и вреди секој еден да ја гледа. Ја сум повеќе од задоволна. Планирам деновиве да одам до библиотека да видам дали ќе најдам и некое друго дело од Мир Јам.
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 1:12 am

Ќе најдеш сигурно посебно во Браќа Миладиновци кај Буњаковец на времето имаше книги од нејзе.

__________________________________________________
Ранетиот орел - Ranjeni Orao An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 40
Место : Skopje

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 1:15 am

da ja gledam prekrasna serija ,nejmnogu mu se dopaga sto nema da bide mnogu dolga
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 1:18 am

добар пост да да , побрзо ќе годознаеме крајот

__________________________________________________
Ранетиот орел - Ranjeni Orao C2G9p1
Ранетиот орел - Ranjeni Orao LРанетиот орел - Ranjeni Orao AРанетиот орел - Ranjeni Orao DРанетиот орел - Ranjeni Orao YРанетиот орел - Ranjeni Orao BlankРанетиот орел - Ranjeni Orao D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Cucika
Администратор
Администратор
Cucika

Број на мислења : 39
Female

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 2:23 am

Сакате да ви го кажам???? цвет Јас ја изгледав цела и искрено повторно би ја гледала :)
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyПет Фед 04, 2011 10:41 am

:x не, не биди растурач на забава цвет

__________________________________________________
Ранетиот орел - Ranjeni Orao C2G9p1
Ранетиот орел - Ranjeni Orao LРанетиот орел - Ranjeni Orao AРанетиот орел - Ranjeni Orao DРанетиот орел - Ranjeni Orao YРанетиот орел - Ranjeni Orao BlankРанетиот орел - Ranjeni Orao D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 35
Место : скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyСаб Фед 05, 2011 2:32 am

JAs gi gledav samo prvite dve ostanatite 4 ne gi gledav i ovaa nedela nema da gi gledam bas mi e zal a mi izgleda deka e mnogu ubava ako ima nekade po internetov ke procepkam za da ja gledam
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyСаб Фед 05, 2011 9:58 am

И јас првите две не ги гледав, па седнав на YOU TUBE, и заседнав до 10та епизода срамежливко

__________________________________________________
Ранетиот орел - Ranjeni Orao C2G9p1
Ранетиот орел - Ranjeni Orao LРанетиот орел - Ranjeni Orao AРанетиот орел - Ranjeni Orao DРанетиот орел - Ranjeni Orao YРанетиот орел - Ranjeni Orao BlankРанетиот орел - Ranjeni Orao D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao EmptyЧет Фед 10, 2011 4:37 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Ранетиот орел - Ranjeni Orao An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ранетиот орел - Ranjeni Orao   Ранетиот орел - Ranjeni Orao Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ранетиот орел - Ranjeni Orao
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Култура и уметност :: ТВ-
Отиди до: