Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Старо/Ново кумство?

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Старо/Ново кумство?   Нед Јан 30, 2011 3:06 am

Дали имавте старо или ново кумство, или пак ако тек треба да правите свадба какво кумство ќе имате?
Како го избравте кумот,што претставува кумството за вас?


__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Старо/Ново кумство?   Нед Јан 30, 2011 3:48 am

Nas novo ni e kumstvoto starata kuma otkaza iskreno nie sakavme da otkaze posto ne ja ni poznavavme pa kumovi ni se drugarka na mm si imam i dve mali kumcinja.Mnogu gi pocituvam kumovite za mene vazi onaa izreka gospod na neboto kumot na zemjata
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Старо/Ново кумство?   Нед Јан 30, 2011 3:52 am

nie imamvme novo kustvo za svadbata posto staroto kustvo na svekorot i svekrvata im otkazale za krstevkata na mm i od togas ne gi videle ,e nasiot kum ne vencase i mi gi krsti dvete deca inaku na mm drugar ,ama koga dojde krstevkata za najmaloto den pred krstevanjeto ni otkaza i toa vo poraka pa kum ni bese na bratmi drugar
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Старо/Ново кумство?   Пон Јан 31, 2011 1:13 am

Сопругот имаше стари кумови, но тие не можеа да присуствуваат на свадбата оти живеат сосема далеку. Старата кума му даде благослов и тој си побара ново кумство. Секако дека и страта кума беше на нашата свадба но си имавме нов кум- негов најдобар другар

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Старо/Ново кумство?   Пон Јан 31, 2011 1:22 am

за свадбата имавме старо кумство, така си реши мм. арно ама за крштевката си имавме ново кумство. јас не сум многу по адети и верувања ама ако ја правиме работата тогаш да ниде како што треба. така да за мене лично кумството е нешто како и родители луѓе кои ќе бидат дел од твојот живот, не мора секојдневно застапени ама сепак да се запознаени со случувањата. јас сум кума на мој другар и другарка и верувајте многу ми е драго и многу бев среќна кога мене ме одбраа да ги крстам без разлика што сум атеист ете нашата близина е толку голема што и тие и јас се одлучивме едни за други. така да кога биравме кум за крштевање со мм се договоривме тоа да биде личност од секојдневието на детето.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Старо/Ново кумство?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Старо/Ново кумство?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: