Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Белење заби

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Белење заби   Белење заби EmptyПон Јан 24, 2011 5:55 pm

Белење заби
Еден од најпопуларните зафати во естетската стоматологија е белењето на заби. На пазарот постојат разни методи и материјали со кои можат да се избелат забите, а сите се базираат на хидроген – пероксид

( за професионално белење) или карбамид – пероксид ( за домашно белење, кое го препорачува стоматолог).

До сега како најуспешна метода за белење се покажа зоом2 технологија. Белењето трае околу еден час, а резултатите се ефектни и забите се посветли од 6 до 8 нијанси.

Додека други недостатоци кај забите, како недостаток на заб нерамни заби и слично, кои го расипуваат вашиот изглед, денес се решаваат лесно. Со стоматолошка протетика. И доколку се нема заби и тоа се решава со имплантанти или протези. Во фиксна протетика спаѓаат круни и мостови.

Имплантантите денес се почесто се дентални надоместоци кои со развојот на техниката се покажаа 98% успешни. Еднаш ставен имплантант,ја чува коската и може да се користи како носач за сите врсти стоматолошки работи.
Извор
_________________________________________________________________________________________

Дали некогаш сте извршиле белење на забите, колку ве коштало,како сте задоволни, колку време е видливо,понатамошното одржување....?

__________________________________________________
Белење заби C2G9p1
Белење заби LБелење заби AБелење заби DБелење заби YБелење заби BlankБелење заби D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyПет Јан 28, 2011 2:53 am

Јас денес исцедив малку лимон и ставив сода бикарбона помешав заедно се и така ги триев забите со шетка, ми се обелија малку верувале или не, супер Белење заби 846926

__________________________________________________
Белење заби ZrxTm12
Белење заби 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyПет Јан 28, 2011 11:05 am

Lady D јас колку што знам штетно е тоа белење на забите, ако сакаш постручен совет да ја седнам мајка ми да напише некој пост на компјутеров хухуху
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyПет Јан 28, 2011 12:28 pm

I jas znam deka necini da se belat barem ne cesto zosto se ronat , taka sum slusala.
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyНед Јан 30, 2011 3:12 am

Немам некој проблем со белината на забите-не се снег,но се супер (за мене)....., но се ближи матура,слушав другарки се интересираат за белеење,беше тема на муабет,па сакав и јас да се распрашам.Чисто информативно.


Sara напиша:
Lady D јас колку што знам штетно е тоа белење на забите, ако сакаш постручен совет да ја седнам мајка ми да напише некој пост на компјутеров хухуху
Или седни ја мајкати, или земи нотес,прибележи, па пренеси ни =]

__________________________________________________
Белење заби C2G9p1
Белење заби LБелење заби AБелење заби DБелење заби YБелење заби BlankБелење заби D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyНед Јан 30, 2011 4:10 pm

Sara ај тогаш прашај ја мајка ти дали е штетно белеењето со лимон и содабикарбона, јас еднаш до сега тоа го применув и имаше ефект.

__________________________________________________
Белење заби ZrxTm12
Белење заби 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyНед Јан 30, 2011 5:42 pm

Покрај тоа што вели БетиБуп, прашај и дали можеби она препорачува нешто друго?

__________________________________________________
Белење заби C2G9p1
Белење заби LБелење заби AБелење заби DБелење заби YБелење заби BlankБелење заби D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyНед Јан 30, 2011 10:55 pm

Сега ја прашав и како што спомнав погоре, не го препорачува белењето на заби.
Баш истражувала на оваа тема, дали да започне со нудење на оваа услуга белење на заби или не, но сепак крајниот заклучок на стоматолозите е дека е штетно белењето на заби, иако повеќето го препорачуваат, моментално забите се побели, но со тек на време тие добиваат кречна боја, го губат оној сјај, и не изгледаат воопшто природно, вештачки бели изгледаат. Со тоа им се намалува отпорноста на забите, бидејќи се вади оној заштитен слој и стануваат понеотпорни, побрзо се расипуваат и слично.
Исто така рече дека единствено би прифатила да ја дава оваа услуга белење на забите, само од финансиски аспект, значи повеќе штета има од корист.

Таа препорачува чистење на забите со сода бикарбона еднаш месечно, бидејќи така се чисти плакот (забните наслаги).
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyНед Јан 30, 2011 11:47 pm

Фала Сара на информацијата. А кажи ми и лимон да се цеди, или само со сода бикарбона?

__________________________________________________
Белење заби C2G9p1
Белење заби LБелење заби AБелење заби DБелење заби YБелење заби BlankБелење заби D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyНед Јан 30, 2011 11:51 pm

Не ми спомна лимон, ама сигурно нема штета малце витамин Ц Белење заби 442638
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyПон Јан 31, 2011 12:39 am

Јас кога исцедив лимон и помешав со сода ми се створи пена, со четката ги истрлав забите и посте целата уста ми режеше Белење заби 879981 , морав да ја плакнам со раствор за смирување на непцата од лакалут.

__________________________________________________
Белење заби ZrxTm12
Белење заби 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби EmptyЧет Фед 10, 2011 3:54 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Белење заби An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Белење заби Empty
ПишувањеПредмет: Re: Белење заби   Белење заби Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Белење заби
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мода и убавина :: Лице и тело-
Отиди до: