Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Крштевка

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Крштевка   Пон Јан 24, 2011 1:17 am

Кога правевте крштевка на вашите, најмили? Дали по извесен период, или пак заедно со првиот роденден?Дали правевте дома, или ресторан, само најплиски или и поширок круг на роднини и пријатели?
Нешто што имам слушнато е дека ако дете на се крсти до првиот роденден, потоа не можело да се крштева до третиот роденден, колку е вистина тоа?

И секако, вашите коментари и доживувања,чувства,случки од крштевките на вашите најмали?

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 34
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 12:36 pm

Krstevkata mu ja pravevme na 4 meseci vo restoran so dvaesetina luge.Mislam deka nema pravilo za toa ako ne se krsteva do prviot rodenden deka nemoze posle do tretiot,ama toa najubavo vo crkva da si se prasa.Nie na krstevkata ubavo si pominavme osven placenjeto vo crkva mnoooogu placese ama vikaat deka e ubavo deteto da place na krstevkata posle si bese miren si spiese
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 1:52 pm

јас лично сакав до кај 3 месеци да ја крстиме, баш од причина што тогаш не е ептен мала ама па и не разбира многу многу и нема да плаче, арно ама мм не сакаше и ја крстевме на 1 годинка, не заедно со роденденот. кога ја зема попот во раце се утепа од плачење инаку беше мирна, малку и се приспа. потоа се собравме кај нас дома, бевме само друштво немавме роднини и слично, сакавме поинтимно да биде. инаку ја крстеше другарка ми која ни беше старосватица, таа секој викенд се дружи со дете така да со неа немавме проблем.ја крстевме во истата црква кај што се венчавме, Архангел Михаил.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 34
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 2:21 pm

Mama mace me zbuni malku so starossvaticata pa ne ja krstese kumot?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 2:29 pm

Па добро не е секогаш ист кумот што венчава и кумот што крштева.
Инаку и ние ја правевме крштевката точно на денот на роденденот 1 годинка кога полнеше, иако имав друга замисла да биде посебно, но на крај одлучивме да биде во истиот ден, правевме во вторник во 18 часот, најнормален работен ден, ама затоа утредента беше неработен пијани
Ја правевме во црвката Св.Петка во Црниче, потоа наредната недела отидовме на причесна. И мојов плачеше но кога го соблеков гол и кога го зема попот, и ден денес плаче ако го соблечам дали на доктор или слично, како да губи самодоверба и плус некој друг го земал, се навреди типот :/
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 5:12 pm

Ние и ја направивме кршетвката на три месеци, во црквата Света Петка, таму и се венчавме. Бевме фамилијарно собрани со старосфатовите и кумот, имавме резервирано во Ореов Лад, ладовина невидена, убавина што да викажам, апак јадењетооо лелеле екстра. Ние и ја правевме крштевката на 02 Август - празничен ден!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 5:14 pm

Nie pravevme krstevka na 7 ipol meseci vo Sv.Arhangel Mihail i poasle vo ferijalen na rucek , se pomina ubavo samo placese koga popot go brcna vo voda.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 111
Female

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 6:12 pm

Ние правиме крштевка на 27 февруари,ама појма немам шо се прави и како .Ке бидиме само ние и кумовите.Па ај кажете некој совет?
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Вто Јан 25, 2011 6:26 pm

Pa si go oblekuvas od doma detenceto, odite vo crkva vo koja prethodno si zakazuvate termince i go krstite, kumovite ti trebaat samo , treba da nosat garderoba kumovite za da go oblecat posle krstenjeto.i toa e vo glavnom cinot trae nekoj 20 minuti , neznam kolku pomognav ako treba nesto plus da te interesira slobodno prasaj.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Сре Јан 26, 2011 12:32 am

Mimi22 напиша:
Mama mace me zbuni malku so starossvaticata pa ne ja krstese kumot?
па не бидејќи кумот никогаш во живот ја нема видено, а јас го имам видено само на свадбата и кога бевме да ги каниме за свадба. така да моја и на мм беше одлуката дека кум треба да биде тој кој има удел во животот на нашето дете, а не само да биде кум како титула. јас не сум многу по тие работи ама ако веќе ги правиме тогаш нека биде како што треба. јас сум кума на мој другар и моја другарка, ги крстев и венчавав на нивни 28-29 години, и искрено близината која ја имаме ние сакам и моето дете со кумот да ја има таа близина и љубов. а кумови кои мрчат, сакале ова она и гледање од роденден на роденден не благодарам.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   Сре Јан 26, 2011 12:37 am

cakegirl напиша:
Ние правиме крштевка на 27 февруари,ама појма немам шо се прави и како .Ке бидиме само ние и кумовите.Па ај кажете некој совет?
како ќе се договорите вие така, остајте тоа вака требало онака требало. ако сакаш ти купи си ја облеката испери си ја со твој прашак, ти требаат свеќи за крштевка, ама со напомена за крштевка, кај нас кумот плаќа одредена сума во црква одредена сума плаќа таткото на детето и после почнува крштевката. кај нас траеше подолго од 20 минути, се запеа попот, и на крај ни даде кутивче со косичката и едно мало крстче. мајката носи зејтин и крпа за црквата. за тебе ти треба голем пешкир, за кога ќе го избањаат да го покриеш, нов долен веш, горна облека и апрат или камера за после да се смеете. најубаво е ако сте блиски со кумовите да си се договорите што и како.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Крштевка   

Вратете се на почетокот Go down
 
Крштевка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: