Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Солени торти

Go down 
АвторПорака
Воскресија
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 70
Female

ПишувањеПредмет: Солени торти   Сре Јан 05, 2011 5:57 pm

Напишете некој ваш омилен рецепт за солена торта, ролат?

Зелен - спанаќ ролат

Потребно: 4 јајца, половина лажиче сол, 10 лаж. млеко или јогурт, 4 лаж. масло, 350 гр. обарен и бледиран спанаќ, 11 лаж. брашно, половина кесичка прашок за пециво.
Фил: 400 гр. кисела павлака, 3 лаж. мајонез, 100 - 200 гр. фета сирење (зависи од вкус), 200 гр. маринирани и сецкани печурки, 200 гр. сецкана салама, 200 гр. сецкан кашкавал.
Подготовка: Јајцта се матат и се додаваат солтта, млекото и маслото. Со жица за маткање се продолжува да се меша, а воедно се додаваат брашното, прашокот за пециво и обрениот и измиксиран спанаќ ( во блендер, за да се добие течна смеса). Се пече во плех со мрсна хартија за печење на 250 степени околу 15 минути. Откако се испече уште додека е жежок се става на водена крпа која заедно со пандишпанот се заролува за да омекне.
За филот: киселата павлака се меша со мајонезот и се додава сирењето (можете да го миксирате за да се добие еднолична смеса), па се додаваат и другите состојки. Изладениот пандишпан се филува и се завиткува во ролат.
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Солени торти   Пон Јан 10, 2011 3:09 am

Солена бапка
Се матат 5 јајца(прво белките па потоа се додаваат и жолчките),па се додаваат постепено 15 лаж брачно,1пециво,филџан и половина масло,сечкани шунка, сиренце и варен морков.Се пече во калап-најдобро во куглов.Одкако ќе се излади целата торат се премачкува со павлака и се ренда малку кашкавал и/или шунка за декорација
Вратете се на почетокот Go down
 
Солени торти
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: