Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Хигиена на забите во бременоста

Go down 
АвторПорака
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Хигиена на забите во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Хигиена на забите во бременоста   Хигиена на забите во бременоста EmptyПет Јан 21, 2011 6:56 pm

Заради честите повраќања во првите 3 месеци од бременоста, трудниците треба да обрнат големо внимание на негата на своите заби. Желудочната содржина при повраќањето е кисела и ја нагризува забната површина.

Стоматолозите советуваат - по повраќањето трудниците да ја исплакнат устата со топла вода. По 30 минути да ги измијат забите со паста за заби.

Бидејќи во првите 3 месеци од бременоста се развиваат сите органи на бебето, не се препорачува снимање на забите заради зрачењето. Зрачењето претставува ризик бебето да се роди со деформации.

Извор

__________________________________________________
Хигиена на забите во бременоста As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja

Број на мислења : 63
Female Возраст : 35

Хигиена на забите во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Хигиена на забите во бременоста   Хигиена на забите во бременоста EmptyСаб Јан 22, 2011 10:42 pm

Јас се трудам колку можам да ги заштитам забите, а дали ќе успеам во тоа ќе ви кажам кога ќе се роди бебето.Редовно користам Lacalut Activ, после незнам колку испробани пасти таа најмногу ми одговара, веќе 7 месеци само неа ја користам. По совет на стоматолог исто така подолго време користам и Tooth Muse за заштита на гингивите и забите. За жал во овој период малку паузирам со неговата употреба затоа што мирисот и вкусот баш и не ми одговараат во овој период, ама се надевам дека наскоро ќе можам пак да го користам. Секако редовно посетувам стоматолог, па да видиме дали ќе биде се во ред или ќе останам јас без заби покрај толку пазање хухуху

__________________________________________________
Хигиена на забите во бременоста Dev223pr___
Вратете се на почетокот Go down
 
Хигиена на забите во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Бременост-
Отиди до: