Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Подуен стомак

Go down 
АвторПорака
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Подуен стомак Empty
ПишувањеПредмет: Подуен стомак   Подуен стомак EmptyПет Јан 21, 2011 5:15 pm

Заради неурамнотежна исхрана и внесување на течности, често се јавува подуеност во стомакот.

Кај некои луѓе желудникот е интолерантен на лактоза, односно не може да ја свари лактозата. Тоа доведува до подуеност во стомакот по консумирање на млеко и млечни производи.

Една од многуте причини за подуен стомак е консумирањето на зрнеста и зачинета храна. Друга од причините е често користење на гуми за џвакање.

Доколку имате проблеми со подуеност во стомакот, избегнувајте газирани пијалоци. Меурчињата во газираните пијалоци содржат јаглероден диоксид, кој создава гасови.

Совет: Не јадете брзо и не јадете храна која е премногу топла или ладна.

Извор

Дали вие имате ваков проблем и како го решавате?

Јас имам подуен стомак кога ќе изедам мрсна храна.

__________________________________________________
Подуен стомак As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Подуен стомак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Подуен стомак   Подуен стомак EmptyПет Јан 21, 2011 6:06 pm

јас подуен стомак имам од зелка и брокула ама па многу ми се слатки и си ги јадам после мака ми е ама ке ми помине
Вратете се на почетокот Go down
 
Подуен стомак
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: