Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Оптички илузии

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Оптички илузии Empty
ПишувањеПредмет: Оптички илузии   Оптички илузии EmptyПет Јан 21, 2011 12:59 am

Оптичките илузии отсекогаш биле интересна тема, бидејќи секогаш успеаваат да ни прикажат слика која е спротивна на сликата што ја регистрираме на прв момент.

Проверете колкава е вашата моќ за перцепција?

1. Оваа е едноставна. Колку моливи гледате? Очигледно е...Седум!..Чекај...да не се 6?...Не...па колку се?
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-12. Затворете го левото око и гледајте во крукчето. Како што се движи лево – десно, би требало да помине низ вашата слепа точка и потполно да исчезне. Можеби ќе мора да се приближите малку повеќе до екранот за да го постигнете овој ефект.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-23. Загледајте се во месечината доволно долго и ѕвездите ќе почнат да бледнеат. Колку од нив ќе исчезнат.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-3


4. Како што се сечат мачите кругови со големите така ни се чини дека го бришат и го исцртуваат квадратот. Но, таа линија ја нема...нашиот мозок се обидува да го визуелизира и да ги потполни празнините.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-45. Гледајте во црвената точка и сивите дијагонални линии после одредено време ќе исчезнат.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-5


6. Иако на прв поглед не ви изгледа така, овие линии се вертикални, прави и паралелни.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-6


7. Ова веќе сме го имале, но за оние кои не успеале да му влезат во штос – рибите не се движат. Единствено нешто кое се менува овде се боите.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-7


8. Што гледате? Жолти стрелки кои насочуваат кон лево, или зелени кои насочуваат кон десно? Нема точен одговор, зависи од човек до човек.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-8


9. Дали гледате виолетови кругови? Ако доволно долго се загледате во крстот, ќе забележите дека постои само зелена точка која кружи наоколу, а останатите се исчезнати.
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-9


10. Погледнете ја сликата од блиску, а потоа и од 1 метар оддалеченост. Што пишува?
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-10


11. Поминете со маусот низ сликата. Дали правецот на движење се менува?
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-11


12. Дали ѕидовите на оваа куќа гледаат кон надвор или кон внатре?
Оптички илузии Izvonredni-opticki-iluzii-12
________________________________________________________________________________________________
Пишете ги своите коментари....

__________________________________________________
Оптички илузии C2G9p1
Оптички илузии LОптички илузии AОптички илузии DОптички илузии YОптички илузии BlankОптички илузии D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Оптички илузии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптички илузии   Оптички илузии EmptyПет Јан 21, 2011 2:36 pm

Сите ми се интересни освен, второто со топчето не ми успева.
Инаку за последната слика сметам дека прозорците се надворешни заради човекот кој стои на прозорецот.

__________________________________________________
Оптички илузии C2G9p1
Оптички илузии LОптички илузии AОптички илузии DОптички илузии YОптички илузии BlankОптички илузии D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Оптички илузии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптички илузии   Оптички илузии EmptyПет Јан 21, 2011 3:28 pm

Еве и јас ке почнам:
Не успеав со сликите број 2,4 и 6. Другите сите ми поминаа, али 8та слика гледам и зелени и жолти стрелки, последната ѕидовите се кон надвор иако се гледа дека се идентични.
Супер е тестов, браво!

__________________________________________________
Оптички илузии ZrxTm12
Оптички илузии 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оптички илузии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптички илузии   Оптички илузии Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оптички илузии
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Бла бла... :: Насмевни се-
Отиди до: