Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Сведоци

Go down 
+5
mama Mace
tanja
Сонце
Mimi22
LadyD
9 posters
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD


Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Сведоци   Сведоци EmptyЧет Јан 20, 2011 8:34 pm

Како ги избравте вашите сведоци? Дали останавте при старото кумство, или пак земавте ново? Како избравте која другарка треба да ви биде старосватица? Дали често се гледате и се дружите со сведоците на вашата свадба?Што претставуваат тие, и какво значење имаат тие?

Зошто постои кум на свадба?
Обичајот да се има кум на свадба е поврзано со постарите времиња, кога младоженецот тргнува да ја "фати" невестата.

Најчесто, неколку добри пријатели вклучувајќи и еден лидер го придружувале, добро наоружани. Овие така наречени "војници" го бранеле младоженецот од други мажи кои се обидувале исто така да одат по невестата, или пак дури и против фамилијата на невестата од каде што таа требала да биде украдена.

Како што минувале вековите и опасноста од киднапирањето на невестата пополека стивнувало, обичајот останал, така што денес кумот и старосватите, го придружуваат младоженецот за време на свадбата.

Медениот месец пак, всушност започнал во периодот кога младоженецот морал да ја крие невестата додека нејзината фамилија не се измори барајќи ја!
Извор
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 22, 2011 3:44 pm

Nie za kumovi prvo gi prasavme starite kumovi na mm iako toj cel zivot gi nemase videno i iskreno se nadevavme deka ke odbijat bidejki sakavme da si ziveeme so kumot i koga ne odbija ja prasavme najdobrata drugarka na mm cel zivort se poznavaat i se druzat i prifatija so maz i aza starosvatica si ja odbrav najbliskata drugarka .Odlicno funkcionirame se druzime za sekoja proslava prvi se tie gi pocituvame
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 22, 2011 4:20 pm

На мм старите кумови се немаа видено со години.Преку нивни пријатели ,телефонски именик, најдоа адреса и телефон.Но избегнуваа да ги примат,на телефон им рекоа нека им е со среќа да си најдеме наши кумови.
Так и направивме.Другар од мало на мм кој што и си помагале низ живото го одбравме за кум.
За старосватови веќе имавме договорено.Моја најдобра другарка кога се мажеше јас им бев старосватица,договорени уште од средношколски денови.Така што они ни го возвратија старосватството.
Да се надополнам деве ни беше брат на мм кој не е женет.

Инаку кумство неможе да се врати,а стосватство може.

Редовно се друшиме и со кумовите и старосватовите.Тие се наши сведоци.Се си има обврска,но јас во прв план ги ставам како личности,пријатели тоа ми е најважно па од тука произлегува кумството и старосватството.
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja


Број на мислења : 63
Female Возраст : 39

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 22, 2011 6:05 pm

Ние си имаме ново кумство и поради тоа сме ептен среќни. А за стариот кум на мм немам зборови, толку никој ме нема изнервирано како него. Значи толкава несериозност не очекував од возрасен човек. Прво сверор ми и свекрва ми го прашаа, па им рече нема што вие да ме прашувате нека дојдат они. И ајде бевме и почна да филозофира па да беше син ми тука, па вака па онака и на крај вика ај барјте си нов кум.
И ние си најдовме, пријател на мм, јас го знаев само онака од гледање, а кумата воопшто не ја знаев. Ама сега ептен си живееме.
Меѓутоа тука не завршува прикаската, стариот кум на мм, не очекувал ние да бараме друг кум туку очекувал него да го молиме извини? и кога му ја однесовме поканата ни рече јас не ви идам на свадбата оти вие мене ме пониживте и да ви кажам дека направивте грешка вие требаше сега да правите веридба, а догодина свадба. Па мене моите не ми кажуваа кога да правам свадба он ќе ми кажува. Леле ни сега не знам како успеав да се воздржам и да не му кажам тоа шти си заслужи. Ама ај викам возрасен човек е не личи да се карам. Па и се дрзна да отиде кај свекор ми и свекрва ми дома и и нив да им каже дека е навреден и да ги нервира, а знаеше колку е болна свекрва ми и дека такви стресови и нервози не и требаат. Ама тоа што не му го кажав јас си го доби од неа.
И да ви кажам право можеби е греота ама нас баш ни е мило што си имаме друг кум.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 22, 2011 6:58 pm

и ние како сведоци на свадба за кумови избравме старо кумство кое го видовме 2 пати во живот, на покана и на свадбата и треиот пат случајно. мм ден денешен вика требаше јас мои кумови да се одберам ама помина тоа готово, затоа за крштевка си имаме друг кум. за старостват ја одбравме друграка ми, ние од порано што сме си друштвото си знаевме кој на кого што ќе му биде требаше само партнерите да си ги најдеме.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v


Број на мислења : 148
Female Возраст : 44
Место : Skopje

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 22, 2011 7:57 pm

staroto kumstvo im otkazalo koga trebalo da go krstevaat mazotmi pa go krstevala tetkamu,zatoa nie si imavme novo kumstvo na mm drugar ,a starosvat ni bese na svekrvami brat taka bilo prilepski obicaj a ona e prilepcanka
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja


Број на мислења : 63
Female Возраст : 39

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 22, 2011 10:10 pm

tanja.v напиша:
starosvat ni bese na svekrvami brat taka bilo prilepski obicaj a ona e prilepcanka

и кај нас е така обичај, па и нас старосват ни беше на мм вујко му, т.е на свекрва ми братот
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate


Број на мислења : 305
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyПет Јан 28, 2011 4:08 pm

Имам прашање поврзано со темава. Колку пати може да се биде кум на свадба, а колку пати старосват?
Вратете се на почетокот Go down
tanja
Модератор
Модератор
tanja


Број на мислења : 63
Female Возраст : 39

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyПет Јан 28, 2011 5:10 pm

Па јас колку што знам нема ограничување, ако некој друг знае нешто повеќе нека каже
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyПет Јан 28, 2011 8:11 pm

Nema ogranicuvanje spored starite trebalo da bide neparen broj ama spored crkvata mozes da bides kolku pati sakas
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate


Број на мислења : 305
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyПет Јан 28, 2011 8:16 pm

Прашањето го поставив затоа што една другарка ми кажа дека старосватица во црква е дозволено да бидеш 3 пати. Не сум баш сигурна за ова. За матично не ми кажа.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 29, 2011 4:41 am

Za vo maticno mozes i 100 pati da bides svedok tamu e dovolen potpisot za da se skluci brakot da se ima kako dokaz deka imalo svedoci a za vo crkva jas znam nema ogranicuvanje ama sepak ako imas potreba najubavo pop da si prasas.Jas znam koga bevme starosvatovi eden mesec posle nasata svadba site ni vikaa necineo demek vo ista godina muabeti si go prasavme popot sto ne vencavase i toj ni rece deka nema vrska toa se izmislici vika vie za ubavo ke odite imate blagoslov
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 29, 2011 2:01 pm

Nie imame staro kumstvo i iskreno mnogu mi e krivo, zosto ic ne ziveeme so niv se slusame od duska na menka i tolku se gledame, ama sto da se pravi kumot bil srce pocinat e ima zena so 3 kerki i prifati da bide kuma ednata od kerkite, po tersene zena ne sum slusnala i iskreno neznam do koga ke ja trpam, znam deka eden den ke mi pukne.Iako svekrvami od prilep prvpat slusam deka bilo obicaj bratot da bide starosvat , moze nesakala da mi kaze, a od loso iskustvo so drugarka jas i bev starosvatica, resiv mene da mi bide bratucetka prva starosvatica , prekrasno si ziveeme i pocituvame.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v


Број на мислења : 148
Female Возраст : 44
Место : Skopje

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyСаб Јан 29, 2011 2:11 pm

imam od stari slusnato ili ednas ili tri pati ,pop nemam prasano taka da tocno neznam .Ama sepak mislam deka go imaat toa starite izmesleno samo poradi troskovi ,sepak kumstvo e sveta rabota ne e samo vencaj i tolku .
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци EmptyПон Јан 31, 2011 1:20 am

Старосват или кум се бидува најмногу до трипати - нас така ни имаше кажано поп.
Моја старосфатица е моја колешка од факултет која многу си се зближивме и станавме добри пријателки.
Кум е најдобриот другар на мм.

За меден месец неможевме некаде подалеку да одиме, мене тогаш почна да ми се лоши и гади, тукушто сум влегла во 2ри месец.Отидовме до Охрид на неколку дена,за среќа тоа ми беше доделена награда од Авон како најдобар претставник во цела Македонија. Супер си поминавме Сведоци 74170
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сведоци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сведоци   Сведоци Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сведоци
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: