Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Велигден

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Велигден Empty
ПишувањеПредмет: Велигден   Велигден EmptyЧет Јан 20, 2011 7:35 pm

Како се избира датумот за Велигден?

Велигден е главен празник на христијанската црква, која го прославува воскресувањето на Исус на третиот ден од неговото распнување.

Кај западните цркви овој ден се слави во недела меѓу 22 март и 25 април, зависно од датумот на првата полна месечина по пролетната рамноденица. Овој временски период бил утврден по Советот што се одржувал во Никеја во 325 година од н.е. Според источниот православен календар, кој користи поинакви пресметувања, Велигден се слави подоцна.

Велигден се здобил со многубројни религиозни и народни обичаи. Црковната служба што се организира по повод Велигден е една од најважните во христијанскиот календар и од крајот на 2 век Велигден е ден кога се врши покрстување. Вапцувањето јајца и приказните за зајакот што украсува и краде јајца се народни обичаи поврзани со овој празник.
Извор

__________________________________________________
Велигден C2G9p1
Велигден LВелигден AВелигден DВелигден YВелигден BlankВелигден D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Велигден Empty
ПишувањеПредмет: Re: Велигден   Велигден EmptyЧет Јан 20, 2011 10:50 pm

Оваа година Велигден е на 24-ти Април. Велигден ми е најубав празник, иако морам да признаам дека не сум многу по празниците. Се уште не знам да бојадисувам јајца.

__________________________________________________
Велигден As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Велигден Empty
ПишувањеПредмет: Re: Велигден   Велигден EmptyЧет Фед 10, 2011 4:34 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/

__________________________________________________
Велигден An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content




Велигден Empty
ПишувањеПредмет: Re: Велигден   Велигден Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Велигден
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Религија-
Отиди до: