Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Рак на дојка

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Рак на дојка Empty
ПишувањеПредмет: Рак на дојка   Рак на дојка EmptyЧет Јан 20, 2011 6:53 pm

Жените кои практикуваат брзо шетање (одење)се изложени на помал ризик за добивање на рак на дојката, дознава ново америчко истражување. Др. Хедер Елијасен и нејзините колешки од Харвард истражувале 95.396 Американки, кои се пратени 20 години. Во просек од рак на дојка оболеле само 5% од жените. Утврдено е дека испитаниците кои брзо оделе барем еден час дневно, го намалиле за 15% ризикот од оболување од ракот, отколку оние кои се движеле помалку од еден час.Др.Елијасен напоменува дека не мора да се оди со премногу голема брзина, доволно е да се движите со брзина од 6 км/ч, односно брзина со која не би можеле да вршите конверзација како при обично одење.
Не е јасно зошто со брзото одење се намалува ризикот од рак на дојка, едно од објаснувањата е дека со брзото одење се намалува естрогенот во крвта, а овој хормон може да го зголеми ризикот за оболување од овој рак.
Извор
____________________________________________________________________________________________
Темата е опширна, за сите совети,дискусии,проблеми,лекувања....во врска со ракот на дојката.

__________________________________________________
Рак на дојка C2G9p1
Рак на дојка LРак на дојка AРак на дојка DРак на дојка YРак на дојка BlankРак на дојка D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
 
Рак на дојка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: