Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Како до совршен задник?

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Како до совршен задник?   Чет Јан 20, 2011 5:54 pm

Задникот е еден од главните женски адутидел од телото кој ги привлекува погледите на поголемиот дел од машките. Но, тој воедно може да биде и извор на големи фрустрации. Мал, голем, цврст или сепак малку млитав. Како изгледа совршен задник?

Ако ги прашате мажите, сите едногласно ќе одговорат како секако сакаат жените да имаат добро формиран, не прецврст и истакнат задник, тие сакаат да имаат нешто да фатат. Но, и машките треба да припазат на својот задник, бидејќи жените и тоа како критикуваат кога е во прашање машкиот задник.

Совршениот задник привлекува погледи, а често кај гледачот буди и сексуално возбудување. Но, не е само изгледот на задникот пресуден. Многу е важно како гордата сопственичка ќе го презентира. Бројните истражувања покажале дека машките уживаат во погледот на изложен женски задник, а при тоа и не е толку битна формата.

Кога е обемот во прашање, поатрактивен е поголем отколку помал. Ако гледаме од чисто биолошки перспективи, бујниот женски задник е знак на плодност, а со тоа тој е поврзан и со здравјето. Научниците на Универзитетот Оксфорд дошле до заклучок дека масните наслаги на задникот и бутовите го намалуваат ризикот од заболување од срцеви болести и дијабетис.

Но, доста е од здравствен аспект. Да се вратиме на убавината и машкиот поглед. Изјавата "Подобро да се лула, отколку да жуља" се однесува на задникот, а тој со градите е главен објект на желба. Спрема некои анкети, добриот задник го престигнал деколтето и така се нашол на прво место на деловите на женското тело кои мажите прво ги приметуваат.

Антрополозите веќе подолго време тврдат дека токму задникот кај нашите предци служел како средство со кое се остварувал првиот меѓучовечки контакт. Денес како кучиња уште на првиот состанок прво го помирисуваат задникот. Спрема истражувањата околу 25% од мажите прво фрлаат поглед на женскиот задник.


Кога е обликот во прашање денес задниците се клацифицирани во "домати", "компири" и "крушки". На врвот на пописот на најпосакуваните задници се наоѓа токму првиот облик, а пример за тоа се задниците на Џенифер Лопез, Ким Кардашиан и Бијонсе - округлести, женствени и не премногу мускулести.

До поделба дошло и кај машките задници. Тука владеат задниците во облик на "јаболка", т.н. "jeans задник" и потполно рамни. Жените се критични кога е обликот на машките задници во прашање. Се преферираат мускулести, цврсти и добро формирани.

Додека на излгедот на природни гради малку можеме да влијаеме (со евентуални вежби можеме да го зацврстиме везивното ткиво), со добра исхрана, спорт, масажа и нега, можеме позитивно да го обликуваме и задникот и со дисциплина да го доведете до совршенство.
Извор

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
 
Како до совршен задник?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Спорт и Фитнес-
Отиди до: