Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Проѕевање

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Проѕевање Empty
ПишувањеПредмет: Проѕевање   Проѕевање EmptyЧет Јан 20, 2011 4:42 pm

Зошто се проѕеваме?

Понекогаш кога телото е премногу уморно, белите дробови и остатокот од респираторниот систем можат да се забават се додека не достигне до стадиум во кој има многу малку воздух во нив. Штом тоа ќе се случи, телото фрши нагло движење во вид на грч на мускулите на устата, грлото и градите.

Овие грчеви предизвикуваат да земеме многу воздух, реакција која ние ја нарекуваме проѕевање. Се проѕеваме, не за да ги релакцираме мускулите на вилицата, туку за да земеме што е можно повеќе воздух.

Проѕевањето е заразно. Понекогаш кога ќе видиме некоја личност како се проѕева и ние ќе го направиме истото.
Проѕевањето е толку заразно што додека читаат за него, луѓето се проѕеваат.
Извор

__________________________________________________
Проѕевање C2G9p1
Проѕевање LПроѕевање AПроѕевање DПроѕевање YПроѕевање BlankПроѕевање D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
 
Проѕевање
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: