Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Парфеми

Go down 
5 posters
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD


Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Парфеми   Парфеми EmptyЧет Јан 20, 2011 4:38 pm

Прочуениот парфем, настанал во далечната 1921, а и понатаму привлекува и примамува, а истражувањата говорат дека на секои 55 секунди се наоѓа нов купувач во некој крај на светот.

Неминливиот "Шанел 5", кој Коко Шанел го опишувала како "парфем со мирис на жената", оваа година прославува 90. роденден.

Прочуениот парфем, настанал во далечната 1921, а и понатаму привлекува и примамува, а истражувањата говорат дека на секои 55 секунди се наоѓа нов купувач во некој крај на светот.

Холивудската дива Мерлин Монро одела на спиење само "натопена" од него, а најубавите жени му го позајмуваа своето лице на рекламите.

Во чест на митскиот парфем парискиот музеј Ke d'Orsej до 28. јануари својата фасада ќе украси со огромни шишенца со 1.200 кристали.

Од моментот кога е креиран, "Шанел 5" бил единствен парфем кој пленел со мешавината од 80 различни миризливи состојки содржани во елегантно шишенце кое останало до ден денес ниту малку променето.

За својот парфем Коко Шанел го одбрала она најдоброто - рози и јасмин од југот на Франција, јиланг-јиланг од Филипините. Самата му го дала и името кое е влезено во легендите.

"Лансирам колекција на 5. мај, петтиот месец во годината, да му го ставиме бројот кој го носи и кој ќе му биде среќен", рекла славната модна креаторка откако ја избрала мешавината во шишенцето со број пет од неколку примероци кои и ги претставиле нејзините соработници.
Извор
_____________________________________________________________________________________
Кој парфем го користите, какви парфеми преферирате, што препорачувате,совети, каде има промоции ипопусти,новитети?
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
girl1985
Администратор
Администратор
girl1985


Број на мислења : 30
Female

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми EmptyЧет Јан 20, 2011 5:55 pm

Ухх... парфеми... мојата болна точка! Обожавам парфеми, секогаш сакам да сум убаво намирисана и многу често навратувам во парфимерија да видам што има ново, или да се потсетам на мирисните ноти на некои мои омилени парфеми кои во моментот ги немам. Моментално имам повеќе парфеми а би ги издвоила D&G Light Blue, Chopard Wish, Lanvin Eclat d'Arpege, Oriflame Volare (многу добра копија на Lancome Tresor), Oriflame Petal Quartz (навистина првокласен парфем, иако е од Oriflame). Ги имам користено и Nina Ricci Nina, Nina Ricci Pretty Nina, Givenchy Very Irresistible Sensual, Lancome Miracle So Magic. Би сакала да го поседувам Christian Dior Hypnotic Poison и повторно да го имам Nina Ricci Nina. Ахххх... парфеми :)
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Нов член
Нов член



Број на мислења : 6

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми EmptyСаб Јан 22, 2011 2:13 am

Jas mozam bas bez se ama ne i bez parfem...znaci ovaa tema e br 1 vo mojot zivot пехар
Koristam poveke parfemi i toa zavisi od prigodata...Roma,Organza,Angel& Demon,Eden,Poveke vidovi od J.Lo,Caschmir,.....ima dosta ama najubav mi e nekako Organzata i vo posledno vreme Jovan(me podseka i ima nota na poranesen moschus)
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми EmptyСаб Јан 22, 2011 1:48 pm

Порано обожавав парфеми и се бањав со нив ама одкако останав бремена почнаа да ми сметаат и се уште ми сметаат ме гушат каков и да ставам ми е тешко а кога покрај мене ќе помине некој убаво намирисан му се восхитувам
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD


Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми EmptyСаб Јан 22, 2011 4:38 pm

Последен парфен што го добив е од свекрава ми - Пур Бланк, многу е нежен,мил и пријатен на мирис.Баш такви и сакам,бидејќи од многу јаки мириси,слепоочниците ме болат.
Инаку и за НГ од дечко ми добив Miss Gold, прекрасен е,баш е елегантен.
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
girl1985
Администратор
Администратор
girl1985


Број на мислења : 30
Female

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми EmptyСаб Фед 05, 2011 1:26 pm

LadyD, чив е Miss Gold?
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми EmptyЧет Фед 10, 2011 3:53 pm

Се селиме на новиот форум :welcome:
http://www.zenskitajni.com/
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Парфеми Empty
ПишувањеПредмет: Re: Парфеми   Парфеми Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Парфеми
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мода и убавина :: Лице и тело-
Отиди до: