Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Мигот на умирање

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Мигот на умирање Empty
ПишувањеПредмет: Мигот на умирање   Мигот на умирање EmptyЧет Јан 20, 2011 4:12 pm

Што се случува во мигот на умирање?
Мигот на умирање доаѓа кога срцето престанува да чука, а мозокот да работи. Пред тој миг дишењето станува неправилно, а многу краткиот здив се заменува со долг здив. Течноста може да навлезе во белите дробови поради високиот крвен притисок. По прекинувањето на работата на срцето воздухот веќе не влегува во белите дробови и не излегува од нив.

Ткивата не можат да функционираат без кислород. Само по 10 секунди без кислород електричната активност на мозокот се намалува. За 4 минути мозокот е неповратно оштетен. Зениците на окото се шират и веќе не реагираат на светлина. Телото се лади и ја губи нормалната топлина од 37 степени целзиусови, а мускулите се вкочануваат во рок од 4 до 6 часа.

Смртта настапува затоа што поради болестта откажуваат срцето или белите дробови или прекинуваат да работат поради смртоносно оштетување на некој друг витален орган.
Извор
__________________________________________________________________________________________
Дали можеби имате Танатофобија(смрт)?

__________________________________________________
Мигот на умирање C2G9p1
Мигот на умирање LМигот на умирање AМигот на умирање DМигот на умирање YМигот на умирање BlankМигот на умирање D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
 
Мигот на умирање
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: