Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Повторно раѓање на мамутите

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Повторно раѓање на мамутите Empty
ПишувањеПредмет: Повторно раѓање на мамутите   Повторно раѓање на мамутите EmptyЧет Јан 20, 2011 10:20 am

Јапонски научници тврдат дека постојат шанси за успешно клoнирање на одамна изумрените
влакнести мамути. Доколку би одело се по план овој вид кој изумрел пред неколку илјади години ќе биде вратена во живот.Во 2008 година, научниците успеале да клонираат глушец користејќи клетки од друг глушец кои биле замрзнати 16 години. Научниците од универзитетот Kyoto се надеваат дека сега со помош на технологијата ќе успеат да го вратат животот на влакнестиот мамут.
Наводно, во август минатата година во сибирските тундру, во ледот, се пронајдени остатоци од огромни животни кои некогаш оделе на земјата.

Всушност тие остатоци би можеле да се користат за клонирање на мамутот, но професорот Akira Iritani, кој е предводни, најпрво оваа година ќе тргне на експедиција во Сибир и ќе се обиде да на пронајде добар пример од меко ткиво од замрзнат мамут. Доколку не успее, ќе ги замоли Русите да му отстапат дел од нивните примероци.

Кога ќе го добие примерокот од ткивото научникот ќе ја користи истата техника која ја користел со глушецот, која ја развил во Центарот за развој на биологијата во Riken.

Доколку се се одвива по планот првиот мамут после неколку илјади години повторно ќе оди на земјата во 2016 година.
извор

__________________________________________________
Повторно раѓање на мамутите C2G9p1
Повторно раѓање на мамутите LПовторно раѓање на мамутите AПовторно раѓање на мамутите DПовторно раѓање на мамутите YПовторно раѓање на мамутите BlankПовторно раѓање на мамутите D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
 
Повторно раѓање на мамутите
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Растенија и животни :: Животински свет-
Отиди до: