Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Посни рецепти :)

Go down 
АвторПорака
Cucika
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 39
Female

ПишувањеПредмет: Посни рецепти :)   Вто Јан 04, 2011 7:38 pm

Правам кифлички со најобично тесто но, преубави излегуваат :prase:

1кг брашно
3 мали лажички сол
1 мала лажичка шеќер
1 квасец
вода се додава по потреба

Може да ги правите во која сакате форма, јас ги правак како малечки пици, премачкувам со кечап, ставам оригано и печурки , а одозгоре сусамче. цвет
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 70
Female

ПишувањеПредмет: Re: Посни рецепти :)   Нед Јан 09, 2011 9:51 pm

Брзи мекици

Потребно: 1 кг. брашно, 1 коцка квасец, 1-3 лажички сол (по вкус), малку панко (половина лажичка), топла вода за замесување, масло за пржење.
Подготовка: Квасецот се става во малку вода да се стопи. Се замесува тестото со лажица, бидејќи треба да биде многу меко и да се вади со лажица, а не со рака. Едноставно да изгледа како течно, но не премногу. Се остава да стои околу 10-15 минути, но не повеќе. Маслото се загрева и се вади од тестото по една лажица и се става да се пржи. Можеби ќе ви изгледаат доста тврди на почеток, само оставете го малку ќе бидат многу меки. Не е потребно да се става како во некои рецепти ракија, пециво нема потреба, ќе бидат многу меки и без тоа и нема да впиваат масло.
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Посни рецепти :)   Пон Јан 10, 2011 2:42 am

Топтајнца :)
4чаши бело брашно, 2-3 чаши пченкарно брашно, 1кристал маргарин, 1 лажиче сол, малку масло и малку пециво

Брашната пецивото и солта се замесуваат со многу топла вода.Потоа се прават околу 6-7 топченца.Секое се расукува и се налева со растопениот маргарин во кој има и малку масло.Се редат со намрсено плехче едно врз едно, секое полиено со мрснотијата.Се пече 25 мин.Пред крајот се распарталува со помош на 2 вилушки и се остава уште малку да се запече додека не почне да грцка
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Посни рецепти :)   Пон Јан 10, 2011 5:45 pm

Славска салата
1пакување посни макарони-од поситните
15маслинки ситно исецкани
3 конзерви туна
посен мајонез
2 ситно исецкани краставички
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Посни рецепти :)   

Вратете се на почетокот Go down
 
Посни рецепти :)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: