Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Успивање на вашите дечиња

Go down 
+3
mama Mace
Mirjana
BetiBup
7 posters
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyВто Јан 18, 2011 2:31 pm

Во оваа тема можете да пишувате слободно за проблемите со успивањето зашто верувам дека сите имаме проблем!
Јас мојава до годинка ја успивав во количка нишкајки ја и возејќи ја од соба во соба, поретко со нишкање. После од годинка преминавме на нишкање, маки мачев, нејќеше сама да си легнува на ниту еден начин. Ке ја нишкав па ке ја легнев, ке и раскажував приказни, ке ја галев по косичката и така ми заспиваше. Потоа од две години преминавме со читање и како растеше сакаше се со компјутер да си заспива гледајќи цртани. И ден денес додек ане ја изгледа Пепа Прасич неможе да си легне. раат ми е кога се возиме со кола и се враќаме од некаде покасно, тогаш куфер ми заспива веднаш во кола и олеснување ми е големо, но неможам јас ради нејзин хир да трошам толку гориво за да она заспие! Шанси нема!

Како е кај вас?
Имате ли и вие вакви проблеми?


Последната промена е направена од BetiBup на Сре Јан 26, 2011 11:19 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyВто Јан 18, 2011 2:46 pm

Uhu uste prasuvas i nemozam so nikoj da se razberam site mi se cudat i ne mi veruvaat deka od raganje se niskame imase ama kratok period koga lezecki cicase i zaspivase , za zal kratko traese.se nadevam deka ke pocne eden den sam da zaspiva inace veke i race i kicma nemam, ali toa e znam deka sama sum kriva sto e naucen vo race nikoj ne mi e vinoven.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyВто Јан 18, 2011 4:25 pm

кога дојдовме дома одма си ја ставив во креветче, креветчето до нашиот кревет и кога се успивавме се знаеше редот, цица и одма ја враќам назад за спиење. нишкање и држење во раце немаше. тоа знаеше баба и и тетка и ама она си се научи дека они ја држат во раце па после плачеа дека била тешка. кај нас се погоди што јас преку ден си ја будев + некако спанка беше навечер она се бунеше ако ја разбудам за да цица така да навечер ја будев само првите 40 дена после тоа ја оставав да си спие. имаше период кога си заспиваше во 18 часот стануваше во 6 часот наредниот ден. мене ми одговара што станува рано ама знам дека вечерта и јас и она сме наспани. после тоа почнавме со дохрана, не сакаше да цица, и пак процесот ни беше си ја легнувам на нејзиното креветче, си легнувам до неа пие млеко и или одма заспива кога ќе допие или малку си се занимава, пее, мрда и слично ама бидејќи јас не реагирам на нејзините работи после 15 минути или ме гушнува и заспива или за раче ме фаќа и заспива. имала моменти кога не сака да си легне бидејќи навистина не и се спие ама повеќе од 22 часот нема издржано. а имала и испади од типот вриштење тогаш се знае никој не смее да влезе во собата јас спијам она вришти и ќе и помине, ама ова треба психички да се издржи е сега се надевам дека ќе нема пак вакви испади до сега само 2-3 пати било. е сега сме 2 годинки и сакам да почнам да пробам сама да се успива ама сите ми викаат дека претерувам и дека е мала и дека тоа накај 4-5 години ќе можело. преку ден спие сама и тоа на голем детски кревет нема проблем ама навечер спие со нас. кога има нешто мака или сонува лошо доволно е само раката да ми ја осети и се смирува, тоа уште од сам почеток.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyСаб Јан 22, 2011 3:49 am

Nie do godina i pol se upivavme vo kolicka i nikako nemase sansi na drug nacin se bese nevozmozna misija ama dobi alergija i zavrsivme vo bolnica odma znaev deka najgolem problem ke bide uspivanjeo zasto tamu nemoze so kolicka i vojna bese prvite dva dena vo race i posle poleka pocnavme lezejki da se uspivame.Tamu se nauci koga se vrativme doma jas prodolziv taka ama maz mi svekrva mi polesno im bese vo kolicka i na kraj im rekov ako si go usite taka samo vie ke go uspivate i od togas se znae siseto so mleko legnuvanje vo krevet i nema mrdanje e mora da ima nekoj do nego posto ne zaspiva ako ne faka za kosa.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyВто Јан 25, 2011 3:03 pm

Мирка не знам зошто ти се чудат, мене никој не ми се чуди, а освен нишкање друг начин и ние не знаеме незнам
Инаку јас и другаркиве што ги знам на 2 год уште ги нишкаат децата за успивање, и уште им се будат навечер, ама веќе од 3 год била друга приказна, ај да видам па да не верувам Успивање на вашите дечиња 442638
Последниве денови го отфрливме попладневното спиење, така да спие само еднаш дневно и навечер е куфер, едвај со плачки се облакаме во пижами накај 21 часот, цица и моментално заспива, го префрлам во креветче и имам уште некој саат за себе да се средам или по дома обврски, до првото будење хухуху
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyВто Јан 25, 2011 3:22 pm

A prvoto budenje za kolku vreme vi e , jas vcera mi zaspa na ramo vo 21 i 30 i ete ti go vo 23 00 spremen za igra odvaj go prezaspav.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyВто Јан 25, 2011 3:40 pm

Па исто за некој саат, да ти кажам искрено кога престанав да гледам на колку саати се буди, понаспана сум, не за друго тој се разбудил за пола саат и ти психички се оптеретуваш дека си спиела само пола саат, а реално може да се одмориш за пола саат.
Инаку после го успивам така што го зимам со нас на спална и така а се подразбуди само ќе го потапкам и продолжува, спие на стомак и така ми е најлесно да го презаспијам.
Е да, најсмешно ми е што свекрва ми го успива така што го става во креветче и го нишка креветчето, и овој така заспивал, или ќе го покрие со ќебе и му пее песнички - значи нема шанси јас така никогаш да го успијам хухуху
Вратете се на почетокот Go down
elle
Нов член
Нов член
elle


Број на мислења : 13
Female

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyСре Јан 26, 2011 12:14 am

Здраво.Јас имам близнаци, сега се на возраст од 2 години.Ни еден ден не спиеле до мене во кревет.Одкако дојдовме дома ги ставам во нивните креветчиња .Едната од раѓање до сега заспива сама ретко кога со нишкање а другата до некаде годинка заспиваше со нишкање се додека не се изморив јас па почнав да ја оставам во креветчето сама да заспие а го нишкав креветчето .Од почеток плачеше ама потоа почна сама да си заспива.На некаде година и 3-4 месеци ги преместивме во своја соба и од тогаш ги легнувам и заминувам од соба и сами си заспиваат. Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyСре Јан 26, 2011 10:08 pm

Bravo elle ubavo si gi naucila kaj nas ne funkcionira mora nekoj da ima pokraj nego vo posledno vreme toa mora da sum jas i obavezno da me faka za kosa.Probav vcera da go ostavam sam da zaspie nema teorija saat vreme lezese i nemase sansi da zaspie mizese demek zaspal a ustvari ne dodeka ne legnam do nego nema teorija
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v


Број на мислења : 148
Female Возраст : 45
Место : Skopje

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyСре Јан 26, 2011 11:37 pm

kaj mene najmalovo zaspiva vo race jas sedam ona si cica i taka zaspiva,nema sansi sama da zaspie pred nekoja vecer mm legna so nea go mavtase saat vreme i na kraj on mi izleguva nasmean gledas ja zaspav haha a ona ide po nego mu vika tato jas nesum zaspana a da mi dades cice ke zaspijam


Последната промена е направена од tanja.v на Чет Јан 27, 2011 3:06 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyЧет Јан 27, 2011 12:30 pm

Tanja.v me iznasmea posabajlecki. Ova moevo koga ke dojde vreme za spienje kosata mi se kreva na glava, sekojden e se polos i samo vikam ke go ostavam da place ama se zal me faka. Abe vcera ne mavtase od 10 ipol zaspa i stana vo 11 i 15 i do 1 nemozev da go zaspijam a mu se spie ali ne i ne inat magareski.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyЧет Јан 27, 2011 5:28 pm

Мирка пробајте преку ден помалце да спие, ние веќе затеравме вака, попладне не спие по втор пат, спие еднаш во периодот од 11-15 часот (тоа му е спиење од 1-3 часа зависи кога како) и после во 21 часот е кома, заспива цицајќи, не ми одговара тоа што го прескокнува второто поладневно спиење бидејќи и ние си спиевме со него кога ќе се вратиме од работа, ама па вака барем порано легнува и имаш време да се средиш нешто или и ти да си легнеш порано со него.
И не се обидувам да го успијам другачие освен цицајќи, зошто да се мачиме ако така заспива во рок од 2 минути.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyЧет Јан 27, 2011 10:37 pm

како така спиете по 2 пати на ден. мојава од 10 месеци само едно спиење има преку ден од 11-15 часот зависно колку е уморна од сабајле колку лудувала :) . А кога почна да оди во градинка кутрата од што беше уморна си легнуваше во 19 часот, потоа се навикна па до кај 21 часот издржува. И елле секоја чест за режимот што сте го направиле.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyЧет Јан 27, 2011 11:18 pm

Па така некаде до пред 1 месец спиеше два пати на ден, сега веќе не сака да спие по втор пат, има само едно спиење.
Денес го додржале до 16ч да не спие, па кога дојдов од работа одма го успав, за секунда заспа, само што го легнав и почна да цица, спиеше 2 саати, сега ќе видиме вечер кога и како ќе се успиеме. За детали ќе ве обавестам утре LOL
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња EmptyПет Јан 28, 2011 4:13 pm

Го успав многу лесно, околу 21.30 часот со цицање заспа пак, значи мајката му било само едно спиење дневно, и нема беснеење до 24 часот скокање
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Успивање на вашите дечиња Empty
ПишувањеПредмет: Re: Успивање на вашите дечиња   Успивање на вашите дечиња Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Успивање на вашите дечиња
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Што јадат вашите дечиња за појадок?
» Шишање дечиња
» Односот на вашите родители со зетот

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Деца од 1-3 години-
Отиди до: