Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Deza Vu

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Deza Vu   Чет Јан 13, 2011 11:57 pm

Дежа ву (француски "Deza Vu"), дежа ву е искуство или појава, која укажува на еден психолошки феномен, кој е изразена во смисла на новата ситуација која веќе се има појавено,сме ја виделе или доживеале во сонот.
Се јавува кај здравите луѓе понекогаш спонтано или во состојба на исцрпеност или труење (особено невротоксини како алкохол или халуциногени дроги). Тоа може да биде резултат на неврози, психози или органски мозочни нарушувања, особено темпоралниот лобус.
Извор

Колку често ви се случува ова, и како реагирате, дали се трудите да се сетите?

Мене ми се јавува,барем еднаш месечно, и сегогаш се трудам максимално да се сетам на што ме потсеќа.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Deza Vu   Пет Јан 14, 2011 10:49 am

И мене исто многу често ми се јавуваше порано, сега во последно време не се сеќавам.
Искрено незнаев дека е некоја ситуација која се има појавено во сон, ако е така тогаш сум била гатачка хухуху
Вратете се на почетокот Go down
 
Deza Vu
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Психологија-
Отиди до: