Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Кога второ/трето...дете?

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 2:27 pm

Мене ми е многу тешко што јас и сестра ми сме голема разлика.И затоа ако даде господ, утре кога ќе треба да имам второ,трето дете, ако е се во ред а да се работи да е само до моја и на сопругот желабата дали сега или малце подоцна, би се одлучила за сега, бидејќи сметам дека треба и да се мисли и за разликата помеѓу децата,бидејќи сакам заедно да растат,да си помагаат,во исти периоди скоро да надминуваат исти работи, да го имаат се оноа што јас и сестра ми за жал го немавме.

Кога се одлучивте за второ/трето...дете, или кога планирате второ/трето...дете?

__________________________________________________
Кога второ/трето...дете? C2G9p1
Кога второ/трето...дете? LКога второ/трето...дете? AКога второ/трето...дете? DКога второ/трето...дете? YКога второ/трето...дете? BlankКога второ/трето...дете? D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 2:39 pm

Lady D, ај роди прво едно па ќе правиме муабет хаха
Инаку и јас многу сакав три деца, ама ова мојов звер вреди за 10 деца бебуш па сега за сега ни на крај памет не ми е mumy
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 2:41 pm

Би сакала моето второ дете да биде помало од првото максимум 4 години. Не ми се допаѓаат поголеми разлики помеѓу децата - од 5 години па нагоре. Мислам дека тоа е премногу. Поголемата разлика ја оправдувам доколку мајката има проблем при забременување со второ дете, или доколку таа си сопругот моментално немаат финансии за второ дете. Доколку се е во ред со овие фактори, тогаш не ја оправдувам големата разлика.

__________________________________________________
Кога второ/трето...дете? As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 2:45 pm

Се сложувам со Чоколадце, ептен мајката ако има проблеми, или партенрите имаат лоша финансиска состојба,или пак проблеми во забременувањето.
Но ако е ОНАКА, сметам дека не е во ред.
Но ај ќе ви пишам кога ќе родам.

__________________________________________________
Кога второ/трето...дете? C2G9p1
Кога второ/трето...дете? LКога второ/трето...дете? AКога второ/трето...дете? DКога второ/трето...дете? YКога второ/трето...дете? BlankКога второ/трето...дете? D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 3:16 pm

Mnogu slicen stav ima so Sara i iskreno ne mi paga na pamet sega da ragam vtoro dete , duri uz sala znam da kazam pa dosta mi e edno , ali mislam deka se brzo se zaborava i za edna godina koga ke se smirat nasite zvercinja znam deka ke posakam drugo dete.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 3:22 pm

Идеално би било 2-3 години разлика ама не секогаш испаѓа онака како што сме планирале.Како што кажа Сара погоре некогаш едно детенце одзема толку многу енергија што сакаш прво тоа да почни на училиште за да имаш уште едно.Јас немав таков проблем со син ми и сакав помала зазлика.Со мм пробвавме уште од пред една година ама имав два спонтани па така да ако овој пат е се во ред ке бидат 4 години разлика.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 3:38 pm

Е да и заборавив на напоменам, повеќето имаат уплав од пораѓајот и покасно се решаваат на друго дете, јас искрено имам уплав од бременоста, 9 месеци поштено си ги одлежав во кревет со стресови секој ден што и како ќе биде, па кога и тоа ќе го заборавам, може и ќе дојде на ред второ дете Кога второ/трето...дете? 442638
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyСре Јан 12, 2011 6:30 pm

Женски- секој со својот став. желба и искуство. Јас сега да мислам на 2ро а ова дома Кога второ/трето...дете? 469669 абер нема да се смири.... нема шанси!!!
Јас бев желна за три деца, но сега си велам ова да порасне да разбира, да не се расправаме па тогаш може да размислам за Кога второ/трето...дете? 142298 . Сакам децата да ми бидат 4-5 години разлика, па ке видиме. Здравје само да ме служи здравјето!

__________________________________________________
Кога второ/трето...дете? ZrxTm12
Кога второ/трето...дете? 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyЧет Јан 13, 2011 12:00 am

јас би веднаш и еве разговараме со мм ама он вика НЕ. немав никакви проблеми во бременоста, ниту на пораѓај што би придонело да нејќам пак да раѓам, а за темпераментноста на малово ич да не зборам сакам и второто да е такво ако не прави и двајцата лом како крушки пред нејзе заспиваме. или сега таман таа ќе биде 3 годинки кога ќе дојде другото или кога ќе тргне во школо за едно 4 години.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 40
Место : Skopje

Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? EmptyЧет Јан 13, 2011 12:04 am

mislam deka nema idealna razlika ,dodusa zavisi i od decata ako prvoto ti e mirno ke posakas odma i vtoro .jas iskusiv i mala i golema razlika prvoto mi e postaro od vtoroto 2god i 4 mes.a tretoto od najgolemata e pomala 7god a od srednata 5god nemav nikakva maka
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Кога второ/трето...дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога второ/трето...дете?   Кога второ/трето...дете? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога второ/трето...дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Неплодност, забременување и планирање-
Отиди до: