Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Јога

Go down 
3 posters
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD


Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Јога Empty
ПишувањеПредмет: Јога   Јога EmptyВто Јан 11, 2011 9:28 pm

Јогата е базирана на источната идеја за движење на енергијата низ телото. Колку послободно се движи енергијата, толку сте Вие поздрави и поенергични. Физичката тензија е она што го попречува движењето на енергијата и по одредено време Вашето тело станува напнато и згрчено, а Вие чувствувате болка. Целта на јогата е да ја одржува еластичноста на Вашето тело преку движења и истегнувања. Но јогата има и друга димензија. Таа е холистичка спиритуална дисциплина која потекнува од источните форми на медитација. Физичките држења, иако влијаат на телото, сепак целат кон состојбите на умот. Тие ја симболизираат целта на живеењето на Вашиот живот во состојба на рамнотежа и спокојство. По часот на јога, се чувствувате опуштени и освежени.
Извор

Дали некој од вас посетува јога, и како сте задоволни?
Вратете се на почетокот Go down
https://zenskisvet.macedonianforum.net
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Јога Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јога   Јога EmptyСре Јан 12, 2011 10:40 am

јас одев на јога скоро 2 години пред да останам бремена. и поубаво нешто, од спорт, не сум практикувала. после јога со еден збор бев освежена, воопшто не чувствував никаков замор. сите мислат дека со јога не се постигнува убаво тело, а се во голема грешка. учителот што ни беше првиот час ни објасни дека е многу побитно мускулите кои се наоѓаат на стомакот и грбот да бидат зацврснати за да можат да ја носат тие тежината на телото, а не целиот товар да паѓа на кичмата, половината. во групата бевме од сите видови дебели, слаби, од 20 докај 60 годинки имаше една жена која веќе со години ја практикува јогата. и најмногу одат за регулирање на притисокот, за вежбање на стомачните мускули како и за вежбање на мускулите кои подоцна попуштаат и се создаваат услови за подмочнување. часот ни беше 60 минути од кои само последните 15 минути беа медитација останатото време вежбање. јас еве веќе подолго време сакам пак да почнам ама се нешто друго ми испаѓа.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Јога Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јога   Јога EmptyСре Јан 12, 2011 10:59 am

Мама Маче јас колку сакам да одам на јога, барем духовно да се отпуштам. и ми препорачале ли некаде навистина каде е добро а сте го посетиле и имате искуство?
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Јога Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јога   Јога EmptyСре Јан 12, 2011 11:28 pm

јас одев кај Владо Ѓорѓиев и тој е многу повеќе по вежбите, а како што напишав само 15 минути медитација. што за мене беше ок. е сега знам дека моја колешка одеше кај Весна која баш таму во припор ги држеше часовите. мислам дека сега Весна и не ми текнува името на уште едната жена се во школото во Браќа Миладиновци, на Владимир Комаров што е позади Скопјанка. Ако си заинтересирана може да видам телефон дали има некој од нив па да ти пишам. сега ми текна има и во Бисер. е сега мене термините не ми одговараа бидејќи јас кога се интересирав беа 18 часот и 20 часот последна група, а мене ми треба 21 часот поради малото да го успијам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Јога Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јога   Јога Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Јога
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Спорт и Фитнес-
Отиди до: