Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Предменструален синдром

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Предменструален синдром Empty
ПишувањеПредмет: Предменструален синдром   Предменструален синдром EmptyВто Јан 04, 2011 6:13 pm

Предменструалниот синдром, ПМС, или исто така наречен предменструална тензија – ПМТ, е збир на физички, психички и емоционални симптоми асоцирани со менструалниот циклус кај жената.
Овој синдром има широк дијапазон на симптоми кој вклучува – промени во расположението, чувствителни гради, болки во долниот дел на стомакот кои понекогаш се во вид на колики, посебни потреби и желби кон одредена храна, гадење, иритација, депресија итн.
Лекови против болки помагаат како аналгетици, витамин Б6 и магнезиум, избегнување на зголемен внес на кафе и алкохол.
Како се справувате со овој синдром секој месец?
Дали ви е пречна во извршувањето на секојднебните и работните обврски?

__________________________________________________
Предменструален синдром An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
Воскресија

Број на мислења : 70
Female

Предменструален синдром Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предменструален синдром   Предменструален синдром EmptyСре Јан 05, 2011 6:21 pm

Од самиот почеток на циклусот (од пубертет), имам силни болки во пределот на јајниците, што секогаш резултираше со неподвижност. Во моменти не можев да станам од кревет и воопшто да се движам. На почеток пиев најразлични таблети (додуша ми поминуваше), но подоцна убаво си размислив и сега не пијам. Решението ми е, чаша чај од нане, кога ќе почуствувам и најмала болка, тоа ми е лекот. Сега немам проблеми во врска со ова прашање, ама ми требаше малку подолго време за да го научам.
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Предменструален синдром Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предменструален синдром   Предменструален синдром EmptyНед Јан 09, 2011 3:17 am

Три-четири дена пред да добијам имам мала болка во долниот дел на стомакот. Истата таа болка ја имам и првиот ден кога ќе добијам.

__________________________________________________
Предменструален синдром As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Предменструален синдром Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предменструален синдром   Предменструален синдром Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Предменструален синдром
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: