Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 ПАП и Микробиолошки тестови!

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

ПАП и Микробиолошки тестови! Empty
ПишувањеПредмет: ПАП и Микробиолошки тестови!   ПАП и Микробиолошки тестови! EmptyВто Јан 11, 2011 8:32 pm

Во оваа тема слобоно кажувајте си ги резултатите, консултирајте се меѓусебно за вашите искуства. Проблеми кои ви се јавиле,чекање на резултатите, лекување.....
Колку често посетувате гинеколог?

__________________________________________________
ПАП и Микробиолошки тестови! ZrxTm12
ПАП и Микробиолошки тестови! 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

ПАП и Микробиолошки тестови! Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПАП и Микробиолошки тестови!   ПАП и Микробиолошки тестови! EmptyЧет Јан 20, 2011 7:00 pm

Микробиолошки испитувања може да се направат на Микробиологија во Државна болница,во приватни лабаратории.....
Микробиолошки испитувања
· Хламидија
· Уреоплазма, Микроплазма
· Брис од вагина
· Брис од цервикс
· Уринокултура
Овие се најчестите испитувања.

Пап-тест (10.01.2011)
Не на една, не на две, туку на секои четири години жените ќе може да направат по еден ПАП-тест што им го плаќа државата е најновиот договор на матичните гинеколози, Министерството за здравство и Фондот. Со ова гинеколозите добија право да ги враќаат сите пациентки што инсистираат ПАП-тест да прават почесто, во спротивно ќе им го наплатуваат приватно. Здруженијата на пациенти и стручњаците категорично се против оваа одлука бидејќи, според светските стандарди, ова тестирање треба да се прави еднаш годишно.
За бесплатниот ПАП-тест, жените ќе плаќаат и партиципација од 60 денари. Уште еден бесплатен тест ќе може да направат само оние кај кои матичниот лекар ќе процени дека тоа е потребно од наодите при првиот преглед.
Интересно е и тоа што во препораките што ги има на наодот што пациентките го добиваат кога прават ПАП-тест има можност да се сугерираат дополнителни испитувања или, пак, контрола по четири до шест месеци. Никаде на овој наод не се препорачува следниот ПАП-тест да се направи по четири години. Стручњаците потенцираат дека со правење ПАП-тест еднаш на четири години нема да се постигне целата и да се спречи појава и ширење на рак на грлото на матката.

Извор

__________________________________________________
ПАП и Микробиолошки тестови! An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
 
ПАП и Микробиолошки тестови!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: