Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Калории и витамини

Go down 
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 37
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Калории и витамини   Вто Јан 11, 2011 7:08 pm

Сте се запрашале ли колку калории има во тоа што го јадете?
Кога купувате храна погледнувате ли на амбалажата колку калории има?
Ако знаете колку калории има тоа што го јадете може да ве замисли и помогне да ослабете?
Дали е здраво тоа што можеби ни е наша омилена храна?
Кое е вашето мислење?

Следува список во која храна колку калории има.Извадокот е од Кујна Модерна

Месо и месни производи
Говедско филе 140
Мелено говедско -215
Говедско печено -160
Говедски гулаш -140
Телешко печено -106
Свинска шницла -176
Свинско печење -292
Свински гулаш -244
Печена гуска -360
Зајак -152
Сланина -620
Виршли -296
Мортадела -345
Шунка -428
Печеница -303
Јетрена паштета -314
Мешано мелено месо -260

Риба и морски плодови
Ослич -105
Сардина -175
Скуша -180
Пастрмка -102
Сом -175
Шкампи -98
Пржени лигњи -169

Житарки
Бел пченичен леб -230
Пченкарен леб -317
Пжан леб -224
Интегрален леб -205
Бело пециво -275
Двопек -380
Мусли -380
Варени тестении -164
Варени тестенини со јајца -184
Бел варен ориз -106
Кафеав варен ориз -110

Млеко и млечни производи
Млеко 3,5%масти -64
Млеко 1,5%масти -47
Свежо млеко -38
Кисело млеко -196
Чоколадно млеко -68
Јогурт 3,5%масти -63
Јогурт 1,5%масти -44
Свежо кравјо сирење -78

Јајца
Пржено јајце -125
Тврдо варено јајце -75

Зеленчук
Печен компир -121
Варен компир -70
Помфрит -264
Грашок -69
Домати -17
Кечап -112
Бела зелка -25
Црвена зелка -21
Кисела зелка -16
Спанаќ -15
Варен грав -108
Краставици -12
Пченка -89
Маринирани маслинки -142

Овошје
Јаболки -52
Круши -46
Цреши -59
Сливи -50
Јагоди -33
Малини -36
Грозје -70
Портокали -43
Банани -81
Киви -50

Апетисани
Ореви -666
Лешници -643
Бадеми -599
Кикирики -571
Костени -196

Масла и масти
Путер -717
Маргарин -720
Мајонез -717
Маслиново масло -887
Сончогледово масло -898
Свинска маст -898

Кондиторски производи
Млечна чоколада -526
Чоколада со лешници -556
Какао -298
Наполитанки -472
Сладолед -210
Мед -302
Шеќер -399

Алкохолни и безалкохолни пијалоци
Црно вино -74
Бело вино -79
Пиво -45
Билни чаеви -1
Сок од јаболка -48
Сок од боровница -50
Кока-кола -42

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 37
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Калории и витамини   Вто Јан 11, 2011 7:14 pm

Овде се некои од најдобрите витамини и минерали за здрава кожа. Ако ги вклучите овие витамини во вашата исхрана, тие ќе ви помогнат да ја зачувате вашата кожа здрава и безбедна од проблеми.
ВИТАМИН А: витаминот А може да биде најден во следниве продукти : јајца, млеко, џигер, моркови, манго, спанаќ, житарки;
Овој витамин се однесува како антиоксидант кој ги неутрализира оштетените елементи на нашата кожа, заштитува од појава на брчки, ја брани од разни инфекции и воопштo ја одржува кожата помлада. Тој помага во зајакнување на кожата и поправка на ткивото. Може да се земе преку храна или како додаток. Витаминот А помага при спречување на сува кожа и акни.

ВИТАМИН Б: сите видови на жито, овесни продукти, житни плодови, трици, ориз, млечни производи, млеко, џигер, бубрег, риба, јајаца
Витамин Б1 (thiamine) го помага кардиоваскуланрото здравје, а подобар крвоток води кон сјајна, здрава кожа.Витаминот Б3 (niacin) и Б5 (pantothenic acid) се здрави за одржување на хидратацијата на кожата. Сите знаеме дека кожа со добара хидратација е поздрава и ги покажува знаците на стареење многу побавно. Освен преку храната истиве витамини може да ги побарате и во соодветни препарати, дури некаде го заменуваат витаминот Е, а исто така некаде Б5 се покажува како добар начин на третирање на акните.

ВИТАМИН Е: бадем, сончоглед, путер од кикирики, лешници и ореви, масло од сончоглед, спанаќ, брокули, манго
Витаминот Е се користи во многу препарати поради многуте ефекти кои се од особена предност за кожата, како : Антиоксидант, регулатор на витаминот А во телото, ефекти на анти- стареење на кожата, заштита од сонце и изгореници, третирање на разни лузни и болести, балансирање на нивото на маснотии.

ВИТАМИН Ц: портокали, греипфрут, мандарини, зелена салата, спанаќ, зелени пиперки, јагоди, домати, зелка, цвекло
Витаминот Ц може да го разубавува изгледот на вашата кожа на неколку различни начини. Прво, тој е антиоксидант, што значи дека се бори против слободните радикали во вашето тело и кожа. Слободните радикали се нестабилни молекули во околината кои влијаат на стареењето на кожата. Истите се наоѓаат (добиваат) на прекувремено изложување на сонце, чадот од цигарите и загадената околина.
Користењето на овој витамин исто така може да го зголеми подигањето на нивото на колаген во кожата. Колагенот е значаен протеин која ја одржува вашата кожа јака, отпорна и ускладена. Кога колагенот не се произведува соодветно, вашата кожа почнува да се спушта и да ја губи својата виталност. Едноставно витаминот Ц може да помогне да изгледате и да се чувствувате подобро, да го намали процесот на збрчкување и да го подобри квалитетот на кожата.

ВИТАМИН Д: млеко, ориз, маргарин, лосос, туна, џигер, сирење, сончевите зраци (ултравиолетовите) исто така може да создаваат витамин Д во телото.
Одржување на нормалните нивоа на витаминот Д во крвта, игра улога како потенијално третирање на псоријаза (кожно заболување) а исто така учествува во заштита од ќелиите на кожата од ДНА оштетувања.
Иако не е толку популарен во козметичките средства, јасно е дека е битен елемент во здравје на кожата генарлно.

ЦИНК: млечни производи, грав и леќа, квасец, ореви, лешник, бадемм, семки, житарки, семки од тиква
Помага во лечење на раните на кожата. Цинкот е минерал кој телото го бара при синтезата на колаген, игра голема улога во третманите и превенциите од појава на акни. Исто така помага во трансферот на витаминот А од црниот дроб до кожата.


Извор

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 37
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Калории и витамини   Вто Јан 11, 2011 7:16 pm

Кои се вашите знаења и искуства во врска со калориите и витамините.
Секој совет е добредојден
Кој витамин за што е користен?

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Калории и витамини   Чет Јан 20, 2011 8:39 pm

Што се тоа калории
Калориите често се спомнуваат како мерка за масленост на храната. Но калориите не се мерка ниту за тежината ниту за шеќерот или масленста на храната. Всушност тоа е мерка за топлина!

Една калорија е количина на топлина потребна да се зголеми температурата на грам на вода за еден степен Целзиусов. Поголема мерка за калории е количина на топлина потребна за зголемување на температурата за 1 степен на 1 кг вода. Оваа поголема мера се мисли кога велиме дека храната има 100 калории.

Кога храната, односно јадењето има 100 калории, тогаш содржи доволно енергија за да му овозможи на телото да направи работа вредна 100 калории. Колку работа е тоа ?

Самото седење на маса или играње карти 1 час ќе потроши околу 100 калории. Одењето троши околу 115 калории за 1 час, а танцувањето околу 300 калории за 1 час. Еден час склекови, или други слични вежби може да потрошат и до 850 калории!

Лужето од Ирска јадат повеќе калории на ден од другите луѓе во светот - околу 3,450 калории на ден!
________________________________________________________________________
Колку калории се потребни дневно
Количината на енергија од храната потребна во текот на еден ден зависи од возраста, големината и полот.

Децата помежу 6 и 9 години им се потребни најмалку 2,100 калории дневно за да одржат добро и здраво тело. Околу 12 години, на телото му се потребни околу 2,300 калории. во текот на еден ден.

Машките деца на возраст од 13 до 15 години им требаат околу 3,000 калории дневно, додека на девојчињата на таа возраст им треба околу 2,500 калории дневно.
Момчињата на возраст од 16 до 19 години треба да внесуваат околу 3,400 калории додека девјќињата околу 2,600 калории.

После овој период на зголемување на дневната потреба од калории, на возраст на 19 години се намалува. Така, на возраст од 35 години, мажите треба да внесуваат околу 2,600 калории, а жените само 2,000 калории дневно. Секако од овие потреби се исклучуваат бремените жени, за кои треба посебен режим на исхрана.

На возраст од 65 години жените треба да внесуваат не повеќе од 1,600 калории дневно, нешто слично како кај 4-годишно дете!
Извор

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Калории и витамини   Пон Јан 31, 2011 12:13 pm

Жита и брашно

Тип на храна - Бројот на калории на 100 грама
Бел пченичен леб 234
Црн пченичен леб 222
Р'жен Леб 206
Пециво направено со бело брашно 256
Тост 297
Тестенини без јајца 336
Тестенини со јајца 368
Глазиран ориз 349
Овесни снегулки 372
Пченилни клици 287
Пченичен гриз 333
Пченкарен гриз 368
Бело пченично брашно 350
Полу-бело пченично брашно 337
Пченкарно брашно 362
Полномасно соино брашно460
___________________________________________________________________

Месо, риба, јајца

Тип на храна бројот на калории на 100 грама


Посно говедско месо 131
Средно-масно говедско месо 218
Масно говедско 332,7
Чисто свинско месо без сало 181,7
Масно свинско 459,3
Посно телешко 115,4
Средно-масти говедско 163,4
Јагнешко месо 123,9
Јагнешки гради 245,4
Овчо месо 299
Пилешки гради 118,3
Пилешки батак 128,5
Средно-масно месо од гуска 201,9
Патка (без кожа) 124,4
Паткасредно масно месо 348
Мисиркино бело месо 138,3
Мисиркин батак 189,7
Свински црн дроб 157,1
Телешки црн дроб 166,6
Пилешки црн дроб 130,7
Виршла од мешано месо 326,6
Виршли од пилешко месо 263,2
Месен нарезок од свинско месо 344,9
Салама од свинско 474,1
Паштета од црн дроб(јетрена) 331,7
Пушени колбаси 523,4
Бекон сланина 797,1
Сардини во масло, 337,1
Туна во масло, 293,2
Јајце 154
______________________________________________________________-

Млеко и млечни производи


Тип на храна бројот на калории на 100 грама
Кравјо млеко 1,8% масленост 50
Кравјо млеко 2,2% масленост 51
Кравјо млеко 2,8% масленост 58,5
Кравјо млеко 3,2% масленост 62,2
Јогурт 3,2% масленост 62,2
Јогурт 0,9% масленост 40
Млеко од соја 528
Кефир 61,2
Полномасно млеко во прав 490
Павлака 20% масти 210,2
Крем 217
Урда 73,4
Сирење 30% масленост 223,4
Edamer сирење 40% масленост 345

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Калории и витамини   Пон Јан 31, 2011 12:52 pm

Овошје

Тип на храна бројот на калории на 100 грама
Бело грозје 60
Црвено грозје 54
Суво грозје 246
Портокал 48
Лимон 43
Јагода 26
Капини 29
Малини 25
Рибизла 21
Јаболко 40
Круша 29
Праска 37
Праска Nectarine 50
Сливи 38
Цреши 48
Вишна 41
Банана 79
Киви 40
Диња 24
Лубеница 21
свежи смокви 41
Суви смокви 213
Печени кикирики 570
Суров костен 170
Бадем 669
Лешник 701
Орев 649
Мак 547
_____________________________________________________

Зеленчук

Тип на храна - бројот на калории на 100 грама

Блитва 12
Кељ 41
Свежа зелка 22
Кисела зелка 12
Магдонос 49
Магдонов лист(гранка)20
Зелена салата 14
Спанаќ 12
Карфиол 25
Грашок 67
Боранија 28
Грав 52
Пченка 127
Свежи краставици 14
Кисели краставици 10
Свежи пиперки 22
Кисели пиперки 15
Модар патлиџан 16
Тиква 15
Тиквички 15
Келераба 24
Свеж лук 136
Кромид свеж 24
Целер 23
Репка 23
Рен 59
Моркови 36
'рокви 15
Млади компири 71
Постари компири 78
Печурка Шампињони 16
Домат 39
___________________________________________________________

Масти и масла

Тип на храна бројот на калории на 100 грама
Путер 751
Свинска маст 891
Пилешка маст 885
Пченкарно масло 900
Маслиново масло 900
Сончогледово масло 900
Масло од грозје 900
Сончогледово масло 900
Маргарин 730
Мајонез 732
Мајонез деликатес 729
___________________________________________________________


Шеќер, мед и слатки

Тип на храна - број на калории на 100 грама
Бел шеќер 400
Кафеав шеќер 380
Meд 320
Бонбони 386
Бонбони полнети 459
Мастика 280
Млечно чоколадо 528
Еуро Крем 538
Џем од 261
Мешан џем 261
Млечен сладолед 157,1
Овошен сладолед 122
______________________________________________________-


Пијалоци и напитоци


Тип на храна - бројот на калории на 100 грама
Сок од домати 20
Сок од боровинки 45
Сок од праска 48
Сок од грозје 63
Сок од јаболко 47
Сок од круша 50
Сок од лимон 34
Сок од портокал 45
Браво мултивитамински 27,8
Multivita 357
Cedevita 370
Сируп од вишна 248
Сируп од боровинки 254
Битер лемон 52
Кока-кола 39
Пиво 43
Бело вино 85
Црвено вино 80
Ликер 242
Џин, рум, ракија 231
Коњак 228
Ракија 193
Индиски чај 108
Какао во прав 312
Neskvik 360
Кафе 287
Инстант кафе 100
Минерална вода 0

Извор

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Калории и витамини   

Вратете се на почетокот Go down
 
Калории и витамини
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Храна-
Отиди до: