Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Кандидирање за работа во бременост

Go down 
АвторПорака
tanja
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 63
Female Возраст : 34

ПишувањеПредмет: Кандидирање за работа во бременост   Вто Јан 11, 2011 6:53 pm

Што мислите вие на оваа тема?
Дали би кандидирале и ако да кога, односно до кој месец од бременоста?
Дали мислите дека тоа е исправно?
Дали би кажале дека сте бремени или ќе се обидете да го скриете тој факт?

Еве јас да си кажам лично за мене. Да би кандидирала, ама не по секоја цена. Значи би кандидирала само ако тоа работно место е она што вистински го сакам и шанса што не така често се укажува. Значи ако ми се укаже можност сигурно нема да ја испуштам и се надевам само дека тоа што моментално сум бремена нема негативно да влијае на одлуката дали да бидам примена или не. Сепак станува збор за работа за која што јас ке треба најмалку 4 години да учам, а после тоа со договор ќе бидам обврзана уште неколку години да работам на тоа место, значи не е нешто што е краткорочно и според тоа мислам дека нема зошто да бидам дискриминирана.
Ако бидам вработена помалку од 6 месеци, па според тоа немам право на породилно отсуство, нама проблем, нема да отсуствувам. Сепак не би била ни прва ни последна на која што тоа и се случило.
Е сега да не излезам лицемерна, за мојата бременост знае само најблиското семејство и така ќе остане се додека не почне да ми се познава мешето. Искрено конкурсот за работа, кој што толку многу го чекам, до сега требаше да биде распишан, ама за жал сеуште не е. Така да, како што стојат работите , кога ќе биде сите ќе знаат дека сум бремена. А колку што знам нема да бидам единствената трудница која што ќе кандидира. Па да видиме што ќе се случи. Се надевам на најдоброто.

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Кандидирање за работа во бременост   Вто Јан 11, 2011 7:35 pm

tanja ти посакувам позитивен исход на конкурсот кога ќе се распише.
Знаеш дека се е можно но ако небидеш единствена трудница тоа може и да излезе позитиво.Ако недознаат за бременоста може да те повикаат на разговор па ако тогаш реагираат нека им служи на чест.Може не ти е проблем немањето на породилно тиа тоа неможе да го знаат ако чесно не те повикаат и да знаат дека си.Според мене тоа би било дискриминација.
Издржи до крај и се надевам на частење буб

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Кандидирање за работа во бременост   Пон Јан 17, 2011 1:39 pm

лично мислам дека ако се има ок бременост тогаш може да конкурирам, ама дали ќе ме примат мое мислење е не, ако оди се по регуларен пат. и тоа се предрасуди ко божем ако сум бремена готово веќе нема да ме видат. ама точно е така реагираат како да ќе им пропадне целиот бизнис, тоест не сакааат дупли трошок, бидејќи кога би одела на породилно ќе мора друг на твое место, барем во мојата професија.јас бев 4 недела во бременоста кога ми понудија промена на работа. ама јас си бев искрена и си кажав вака и вака стојат работите не сакам после да испадне кавга. и се разбира ми рекоа ајде ќе почекаме кога ќе се вратиш од породилно.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Кандидирање за работа во бременост   

Вратете се на почетокот Go down
 
Кандидирање за работа во бременост
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Работа и кариера :: Барам работа-
Отиди до: