Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Алергии

Go down 
АвторПорака
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Алергии   Вто Јан 11, 2011 5:16 pm

Денеска се почесто за жал се јавуваат алергиите кај децата, и не бев свесна за тоа се додека нас не почна да ни претставува проблем. Пребарувајќи низ интернет сфатив дека многу честа појава се алергиите особено во првите 3 години од животот на детето. Затоа и велат дека алерго-тестовите не се веродостојни во првите 3 години од животот.
Кај нас конкретно е утврдена алергија на млеко, јајце и кикирики, но сигурно сме алергични и на некој друг неоткриен продукт, затоа и сум многу внимателна во воводувањето на нови намирници особено оние што се познати алергени.
Алерго-тестови направивме во Козле преку кожни тестови и резултатите беа позитивни на млеко јајце и кикирики. Сега веќе се навикнав но на почетокот навистина ми беше проблем, бидејќи скоро во сите производи што ги консумираме има јајце и млеко.
Какво е вашето искуство со алергиите и како се справувате со тоа?
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Сре Јан 12, 2011 11:54 pm

ние веројатно имаме на треви, полени и слично. не сме испитале баш од причина што не е многу изразена алергијата, ја контролираме со Летизен, плус до 3 години ни тестот преку венска крв не е 100%. имам пример на детенце кои на еден куп работи беше алергично и кутрото беше нон стоп со бронхитис, се до негова 2,5 годишна возраст. после тоа полека полека докај 3 годинки ништо немаше. нормално ги повторија тестовите и од 3+ на одредени работи имаше или 1+ или воопшто немаше. и сега детенцето се си јаде. па и јас се тешам дека и нам ќе ни помине ама викаат дека оваа поленска алергија е всушност наследна и дека мала е веројатноста да помине додека таа што е на храна скоро кај најголем број на деца поминува на 3 или 6 годишна возраст.
Вратете се на почетокот Go down
seriozna
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 5
Female

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Пон Фед 07, 2011 8:29 pm

Правевме алерго тестови во Козле,кога малиот имаше година и осум месеци.Алергичен е на јајце,риба и на чоколадо.Неиспитано ама покажува алергија и на сите купки и сапуни и на пеницилин.Си се тешам и јас дека алергиите ке поминат ама не сум баш сигурна.Два пати до сега имавме уртикарија која што беше проследена со отоци на дланките и на стапалата.Планирам после третиот роденден да ги повториме тестовите,ама овој пат преку крв па ке видиме како ке биде.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Вто Фед 08, 2011 1:26 am

i kaj nas se somnevaa na alergija poradi cesti nastinki prosledeni so opstrukcii ,alergo test pravevme od krv ne pokaza nisto ,ama maticnata poradi zastita ni dade da pieme zirtek sirup i go pievme ama nekoja razlika nemase pa sama si go prekinav ,a se sluci detevo bolno piese sirup klaritromicin a bese zesko ona bucka celo telo vrukanici,se zapnala doktorkata ova e alergija i zapizala na kniskata alergicna na penicilin,i nemozes da i dokazes ona e vo pravo,ama go za sreka ja izgubivme letovo kniskata i otidov so na vnukot imaat ist maticen i koga i dava sirup na penicilinska baza sreka deteto ne pojavi nikakva alergija pa koga otidovme na kontrola i se iznazborev se sto mi bese na srce
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Вто Фед 08, 2011 3:05 am

lele tanja dobro e sto ne bila vo pravo znaci kolku gresat doktorite

E nie na 19 meseci imavme strasna urtikarija dve nedeli lezevme na klinika so urbazon edvaj se smiri.Rekoa deka e od hrana sigurno pravevme alergo testovi izleze pozitivno deka e na nesto alergicen ama ispadna negativen na site namirnic.Fala bogu eve godina pomina si jade i ne se povtorilo se nadevam deka nikogas nema.Togas se somnevaa na euro krem sveki mu imase dadeno i vikaat deka e od nego.Od togas kaj nas krem nesmee da ima
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Вто Фед 08, 2011 11:01 am

Да и кај нас згрешија, ама не беше позитивен исходот, кога не виде една позната педијатарка на вратчето имаше како зацрвенети фалтички и ми рече а ова е од топлото вруќаници се, мачкај го со невен.
После неколку месеци направивме алерго-тест и излезе позитивен на јајце млеко и кикирики, најмногу на јајце кое скрос го отфрлив од исхраната, млеко намалив, и после 2 недели му се изгуби црвенилото на вратчето, а незнам со што све не го мачкав, мислев дека лузни ќе има кога ќе порасне, ама ете се изгубија.
Исто и на ноџињата позади коленцата имаше лишаи кои се ширеа од време на време исто се изгубија откако престанав да консумирам јајце и млеко - а го доев, значи имаше влијание.
Вратете се на почетокот Go down
seriozna
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 5
Female

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Вто Фед 08, 2011 7:24 pm

Ме интересира дали скрос ги исфрливте алергените од исхраната или повремено пак им давате?Мене едни доктори ми велат немој никако да даваш јајце,други ме убедуваат дека треба да му и давам и покрај тоа што е алергичен за да му се навикне организмот на тој алерген и да може да му се изгуби алергијата.Се мислам сега и за рибата,на пастрамка немаше никаква реакција а од лососот имаше неколку пликчиња.Повремено му давам по коцка две бела чоколада,некогаш има реакција,некогаш нема.Ама јајцето го избегнувам 100 посто.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Алергии   Вто Фед 08, 2011 8:06 pm

Сериозна најдобро би ти било да си направиш алерготестови. Јас ги правам во Авицена, панел 1 и 4. Приватно ги платив но имаше исход, барем знаев што смеам да и давам.
Она покрај другите алергии кои беа назначени ми покажа дека е алергична на глобулинот од говедското месо, ми рекоа да не и давам говедско месо. Неколку месеци не и давав, но понатака и давав помалце но поретко, до сега не ми покажа реакции којзнае какви, но понатака повторно ке направам тестови и ке проверам дали и поминалал алергијата.
И она ми е алергична на алфа протеините од млекото, не требаше да и давам многу млеко, но јас малце по малце и воведував и сега си пие нема гајле.
Скам да ти кажам дека потапно и ги воведував намирниците на кои покажување реакции. Сега за сега е во ред на дел од алергените, но дел и неможам да и мешам.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Алергии   

Вратете се на почетокот Go down
 
Алергии
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на нашите деца-
Отиди до: