Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Справи за вежбање во нашиот дом

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Справи за вежбање во нашиот дом   Вто Јан 11, 2011 3:08 pm

вежба Самото тоа што имаме справи дома, незначи дека целиот случај е само вежбај. Секоја справа си има своја цел и принципи на работа за поефикасни резултати.Какви справи имате дома,колку време посветувате на вежбањето и како сте задоволни одрезултатите?__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Справи за вежбање во нашиот дом   Вто Јан 11, 2011 3:20 pm

Имам неколку справи,велосипед и степер и едно незнам како да го наречам се влече и се прават стомачни ама некако тешко, ми служат за чување алишта
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Справи за вежбање во нашиот дом   Вто Јан 11, 2011 3:27 pm

Степер – зошто и како да вежбате

"Качување по скали" за поубав изглед
Бесконечни скали

Ако ги погледнеме најпопуларните фитнес справи – без оглед дали се работи за вежбање дома или во фитнес клубовите – меѓу нив сигурно ќе го најдеме степерот. Вежбите за степер, кои се практикуваат на принципот „бесконечно качување по скали“, помагаат во обликување на телото, трошење на вишокoт калории и подобрување на кондицијата.

Извонреден за дождливите и студени денови

Доколку се одлучите за степер во Вашиот дом, ќе можете да вежбате гледајќи ја Вашата омилена ТВ серија или слушајќи ја омилената музика. Ова особено важи за студените и врнежливи месеци кои доаѓаат. Со степер во вашиот дом, нема да го оптеретувате семејниот буџет со месечни членарини за фитнес клуб.

Кардио тренинг за подобро здравје

Покрај тоа што ги активирате мускулите на нозете, а особено оние на колковите и на задникот, на степерот практикувате и кардио вежби. Ова значи дека лесно можете да ја достигнете целната зона на пулсот, а забрзаното работење на срцето го подобрува согорувањето на калории и го забрзува метаболизмот.

Правилното вежбање за максимален ефект

Уште една предност на степерите е тоа што сами можете да ја регулирате брзината на вежбање. Поради тоа, степерите се користат и во физиотерапијата, посебно во рехабилитација од спортски или останати повреди. Сите овие предности, секако важат само доколку вежбате правилно...

Корисни совети за вежбање на степер:

1. Водете сметка за положбата на своето тело за време на вежбањето. Доколку степерот има рачки, тие служат единствено за одржување на рамнотежата – затоа немојте целата тежина да ја префрлате на нив.

2. Застанете исправено на степерот. Горниот дел од телото треба да биде благо навален кон напред.

3. На педалите од степерот треба да бидете застанати со целото стапало, со рамномерно распоредена тежина.

4. Сами одредете го ритамот на вежбање. Доколку сте почетник вежбајте со послаб интензитет, а како ќе ја подобрувате кондицијата – така зголемувајте го интензитетот.

5. Вежбајте рамномерно. Избегнувајте многу мали или многу големи чекори.

6. Покрај вежбањето на нозете на степерот – можете да вклучите и вежби за рацете, со или без тегови, или со дополнителни ленти со отпор. При тоа водете грижа движењата со нозете и рацете да бидат изедначени и да се одвиваат во ист ритам.

7. Накратко – правилната техника за вежбање на степер подразбира: грбот треба да е исправен, рацете да се користат за оддржување на рамнотежата или за вежбање рамномерно со нозете, ритамот на вежбањето треба да е рамномерен и дишењето да е правилно.Извор

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Справи за вежбање во нашиот дом   Вто Јан 11, 2011 5:39 pm

Jas imam orbitrek ama poveke sluzi kako zakacalka otkolku sto vezbam, samo se tesam deka ke pocnam da vezbam i tesko mi odi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Справи за вежбање во нашиот дом   

Вратете се на почетокот Go down
 
Справи за вежбање во нашиот дом
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Спорт и Фитнес-
Отиди до: