Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Адети,обичаи,верувања........

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Адети,обичаи,верувања........   Вто Јан 04, 2011 4:59 pm

Какви се обичаи,адети,верувања познавате во врска со младенците? Какво е вашето мислење/сваќање кон ни? Далии кои обичаи ги имавте на вашата свадба?
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Адети,обичаи,верувања........   Сре Јан 12, 2011 3:43 am

pred svadbata od obicai pravevme zamesuvanje na pogaci kaj dvajcata gi zamesuvaat momce i devojce istiot den koga se stavaa vencite na vrata ,na denot na svadbata go gledav mm niz prsten i sito ,krsenjeto na pogaca megu svekorot i dedoto,stavanje pari vo kondura ,turkanje na vrata ,me iznese bratmi so peskir koj go vrzav na drvo sto raga, vo restoranot po zelba na kumot go imavme mavile prekrasno nesto ,i doma koga si dojdovme mm ve vnese vnatre so dva leba pod miska koj trebase da gi krenam na svoe mesto i metla so lopatce da gi stavam zad vrata ,sega tolku mi teknuva moze imase uste nesto
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Адети,обичаи,верувања........   Нед Јан 16, 2011 7:03 pm

Четврток - на тој ден замесувавме блага погача, ја китев вратата.
На самиот свадбен ден - Доаѓаа по мене, буткаа врата- мене ми беше најинтересно кога сите влегоа насмеани и изгужвани аххаха, облекување на кондурите мои, врзување машна на деверот од деверицата, моите ми даваа накит и велелеење имаше со плех музика. Тоа беше кај мене

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Адети,обичаи,верувања........   

Вратете се на почетокот Go down
 
Адети,обичаи,верувања........
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: