Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Просење

Go down 
АвторПорака
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Просење   Просење EmptyВто Јан 11, 2011 3:10 am

Дали им давате пари на оние што просат од вас?

Јас не им давам пари. Знам дека парите нема да ги потрошат за леб, туку за цигари. Едно време ми доаѓаа на врата за да просат, ама ни тогаш не им давав пари. Еден ден одев кај другарка на гости. Тргнав пешки. Два влеза после мојот видов две мали ромчиња (машко и женско). Женското тргна накај мене и ми бараше пари. Ми вели - тетке, дај 10 денари. Јас и реков - немам. Девојчето ме фати за газ. Јас се изнервирав и ја удрив по глава. Двајцата одма побегнаа.

__________________________________________________
Просење As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyВто Јан 11, 2011 11:04 am

порано ми се случуваше да им дадам геврек или нешто во моментот ако имам за јадење, ама пари не сум давала. откако мм ми објасни некои работи, има работено со деца од улица, ама не само што не давам туку ги одминувам воопшто не ги приметувам. а еве една случка на моја колешка во трговски. си оди жената, таква ситничка е, и одеднаш на излез од трговски накај плоштад ја обиколуваат циганчиња и и викаат дај тетке нешто. и женава им рекла немам ај бегајте. кога и се нагрнале ја влечеле по раце и и ја земале ташната. и наместо мирна да седи женава се налутила и почнала по нив да трча и да вика. тие се разбегале ама трчајќи така по едно од нив отишле право накај градска болница и кога што да види таму мајката и таткото. им викнала полиција, а овие имале шема сите документи на различна страна и ги испофрлале од ташната, па среќа се уплашиле па и ги собрале документите. ете каков ни е градот, ова се случуваше некаде пролетта.
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyВто Јан 11, 2011 2:49 pm

Циганчињата многу лажат. Еден ден шетавме со дечко ми на плоштад Македонија и едно циганче (беше во инвалидска количка) му вика на дечко ми - чиче, дај некој денар. Дечко ми не му даде. После некое време (истиот ден) го видовме циганчето низ ГТЦ како ја турка инвалидската количка.

__________________________________________________
Просење As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyВто Јан 11, 2011 3:08 pm

Истиот човек што проси на раскрсницата према железничка станица го виделе моите со мерцедес? Добро го запомниле зашто нонстоп му давале пари, а кога го виделе останале без зборови, Просење 615636

Јас има дадов пари пред црква на едни двајца што просеа, ми беше жал, а башка и пред црква. Ама ајде си велам, таков е денот, Божиќ беше.

__________________________________________________
Просење ZrxTm12
Просење 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate

Број на мислења : 305
Female Возраст : 32
Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyВто Јан 11, 2011 3:12 pm

Ако не им дадеш пари на таквите, обавезно добиваш пцовка. А има и некои што ќе те плукнат.

__________________________________________________
Просење As1cF2c-M240010MDAwMTUwbHwwMDAzNDVsanxXaXRoIG15IGxvdmUgdG9nZXRoZXI
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 35
Место : скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyНед Јан 23, 2011 1:07 pm

Porano davav mi bese zal ama odkako sogledav nekoi raboti deka tie so ispruzena raka zemaat pogolema dnevnica od mene sto treba cel den na noga da gi pominam i da se okozam za da gi zemam se odkazav i ne im davam.ima isklucoci bas pred nekoj den sedevme kaj moite i dojde eden covek sto mu izgorela kukata imase na vesti i imav 50 den vo mene pa mu gi dadov mi padna zal.Isto mi se ima sluceno edna stara babicka so kniskata mi vika kerko mi falat 20 den da si kupam lekovi nemam nikoj mi padna grev i dadov 100 den me pogledna i mi rece sega ke imam i za leb.Ima isklucoci kaj sto mislam deka treba da dadam ama najcesto ne davam.
Imavme slucka so majka mi na klinika bev na ctg i sedime so majka mi nadvor cekame i ni prioga edna romka ama sreden posredena od nas isfarbana nalakirana oblecena se komplet i vika daj nekoj denar za leb majka mi i vika sto ne odis da rabotis i vika pa nemozam majka mi i vika i ja nemozam pa odam na rabota za nekoj denar ovaa i vika a ja nemozam ja vaka zarabotuvam i majka mi i vika a mozes da se doteras za toa imas a za leb nemas vika pa za da se doteram mora da imam a za leb vaka ke zarabotam нервозен
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyНед Јан 23, 2011 1:23 pm

Со дечко ми застануваме кај чичко стоилко, и доаѓа едно и бара пари, и сега дечко ми му вика, пари нема,али ако сакаш можеш да добиеш нешто да ти купам,тост ,хамбургер.Не,не ,не...пари дај.Дечко ми повторно му вели,пари неможе,а да ти купам нешто може.Овој пак не,сакам пари.Си се сврте виде дека пари не му даваме,и си отиде.
Епа навистина претераа,му нудиш јадење,не сакам пари.И после со нив да си купи цигари,лепак...
А последен пат, поминував одтаму,и застанав попат да купам тост.А едно циганче застанува и ми вели
Дај некој динар, види што си убава како Неџла, а и господ да ти даде еден убав дечко како Џем :DD е стварно слатко се изнасмеав

__________________________________________________
Просење C2G9p1
Просење LПросење AПросење DПросење YПросење BlankПросење D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце

Број на мислења : 415
Female Возраст : 38
Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyНед Јан 23, 2011 2:32 pm

хихи LadyD ме изнасме,ама знаеш дека си личите дотерана
Во принцип недавам пари на тие кои просат.Предцрква најчесто се постари бабички и навистина за нив нема проблем.На врата имало секакви случки.Многу доаѓаат со документи за операција,помош за деца.......
Секој месец доаѓа еден дечко ром кој веќе го знаеме и бара било што туршија,ориз,грав, зимница, облека,обувки.......никогаш не побарал пари.Добро е среден,задолжително како сте,што има ново......навистина многу пријатен.Мислам дека ретко е некој да не му даде нешто.
Незнам дали го знаете.Сега ми текна ако имате нешто облека или обувки,тој има околу 25г, сестраму околу 30г. ,може пп да ми пратите.

__________________________________________________
Просење An1cHhS0g410010Nzc3MjRsfDI1NjQzOTFsYXx6YWxqdWJlbmkgdm8gYnJhaw
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Нов член
Нов член
Dragana

Број на мислења : 3
Female

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyПон Јан 24, 2011 1:20 pm

Ne davam nikogas na nikogo pari
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyПон Јан 24, 2011 1:29 pm

И јас престанав да им давам, некад ако ми се најде некој ситен денар во џеб може ќе фрлам и тоа највеќе ми е жал кога ќе ги видам со бебиња во раце седнале на земја, за децата ми е жал, на каков начин само изнудуваат пари.
Инаку баш пред некој ден ги гледам една група циганчиња на семафорот кај соборна црква, тоа дури имаше мобилен едното во торбичка преку рамо, за да му се јават на тој со мерцедесот да ги собере и пак утре да ги донесе, организирана мафија се нема што.
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyПон Јан 24, 2011 4:02 pm

Сонце напиша:
хихи LadyD ме изнасме,ама знаеш дека си личите дотерана
хихи многумина така ми кажале срамежливко


-Како и да е, жално е за тие што навистина немаат.А едноставно не даваш,зошто не знаеш.

__________________________________________________
Просење C2G9p1
Просење LПросење AПросење DПросење YПросење BlankПросење D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 35
Место : скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyПон Јан 24, 2011 4:07 pm

Da ledyD samo najcesto tie sto navistina nemaat ne prosat tuku prosat tie sto sakaat da zemat pari na najednostaven nacin so ispruzena rabota a gi mrzi da odat da zarabotat
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење EmptyПон Јан 24, 2011 4:23 pm

Е да, и затоа си во право. За жал, се почесто има такви примери во државата.

__________________________________________________
Просење C2G9p1
Просење LПросење AПросење DПросење YПросење BlankПросење D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sponsored content
Просење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Просење   Просење Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Просење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Бла бла... :: Бла бла...-
Отиди до: